#yaş35 Yol daha gidiyor

‪#‎yaş35‬ yol daha gidiyor…Çok erken kalkıyorum, günü kaçırma endişem var. Tek başınalık korkutmuyor beni. İlk tanıştığımda “İşin ne, yaşın kaç, nerdensin?” diye sormuyorum kimseye, son gittiği ülkeyi, ilk kaç yaşında aşık olduğunu, çocukluk kitaplarını, sabah müziklerini merak ediyorum. Çıplaklıktan korkmuyorum, ne tenimin, ne ruhumun. Meyvelerin, karpuzun da kabuğunu seviyorum. Gündüz düşlerine dalıp teneffüs alıyorum gerçekten.

güven

Çantamın ağzı, cebi hep açıktır benim. İçimde genele hükmeden güven hissinden belki de. Sen de pek naifsin dünyanın binbir türlü hali var diye düşünebilirsin. Ben -de haline inanıyorum. Güvende haline. Adada kimse kapat şu çantanı demek için durdurmuyor yolda. Nasıl geniş bir özgürlük hissi anlatamam. Simit aldım kokmuştur gel ye, palamut çıktı lazım mı abla ya da ormana nereden giderim demek için durduranlar var ama. Benim de onlara gülümseyip masalarına oturacak, yollarına arkadaşlık edecek kadar çok vaktim.

muhasebe

Hasta olunca yatmam ben. Beynimde başlar “iyisin, kalk, sokağa çık” harekatı. Bedenim eşlik eder o yürüyüşe. Aklımı vücudumun acıyan partiküllerinden, midemdeki yanma hissinden ne kadar çabuk uzaklaştırırsam o kadar kolay toparlanmam. Belki de her ikisi birbirine bağlı diye düşünüyorum şimdi. Aşkın bedeninde yarattığı o güçsüzlük hissine karşı da bunlar bana sökmez numarası çekiyorum. Ve atlıyorum. Tam ortasına. Yatıp geçmesini bekledikçe zatürreye çevirme ihtimaline karşı.

Çalar Saatim güneş

Mükemmel olmamak. Tek istediğim.Dünkü kendimden daha bişiy olayım yeter. Daha yorgun, daha verimli, daha anlayışlı, daha umutlu, daha kırgın, daha çok şarkı bilen, daha bile erken uyanan…. Mükemmel olmanın endişesinde muhteşem şeyleri kaçırmak istemem. Bugünün parçası: Roseaux – Walking on the Moon

Recent Articles:

Vodafone Red ile Avrupa’nın en sevdiğim mahallelerinde gezdim

genel

 

VODAFONE RED ile bu yaz Avrupa’nın altını üstüne getirdim, ve dedim ki madem gittiğimiz şehirde yerlisi gibi yaşamayı seviyoruz, madem mutlaka yapılacaklar listesini iki günde bitirdikten sonra turistlerin gezmediği yerlerde dolanmak istiyoruz, madem ben buralarda yaşasam nasıl bir hayatım olurdu diye merak ediyoruz sana, Avrupa’da en sevdiğim kuzeylerin, en yaşanılası mahallelerinden en sevdiğim yerler listeleri yapayım. VODAFONE RED’le bu ay kuzeylerin şehirlerindeyiz!

 

Avrupa’nın en güzel marketlerini dolaşırken resimlerini çekmeyi sevdiklerindepaylaşmayı da ihmal etme! Vodafone Red’le 51 ülkede tarifeni aynen yurtdışında da kullan, resimlerini rahat rahat paylaş! Vodafone Red’li olmak için http://vftr.co/roamingred linkini ziyaret edebilirsin.

 

fotog%cc%86raf-1

 

Sternschanze, Hamburg: İçeri girip masalarına kurulup, hiç kalkmak istemeyeceğin kahvenin adı Less Political. Güne burada başlıyorsun. Schanzenstrasse, Max-Brauer Allee, Lippmannstrasse arasındaki sokaklarda, dükkanlarda gezindikten sonra akşam yemeği Bullerei’de, birası Altes Madchen ya da Ratsherrn Brauerei’de.

 

avlu

Józsefváros, Budapeşte: Sekizinci Bölge olarak bilinen Józsefváros’ta güne kahvaltıyla Vostro’da başlıyoruz. Mahalleliyle tanışmaya, lokal sanatçılar keşfetmeye Lumen Kahve & Galeri’ye uğruyorsun.  Müszi, aktivist Budapeşteliler’in buluşma, günümüz dünyasını sorgulama alanı, her ay 120’den fazla etkinlikle insanları düşünmeye, üretmeye teşvik eden bir komün. Budapeşte harabe-avlu kültürünün temsilcilerinden Gondozó Kert’de Perşembe akşamları caz müzisyenleri, Cuma- Cumartesi dans Dj’leri var. Eve dönemeyecekler için de yukarıda bir hostel bulunmakta. Çarşamba’dan Cuma’ya bir alışveriş merkezinin terasında Corvinteto‘da büyük partiler dönüyor. Deep House’tan ghettofunk, dubstep ve trap’e kadar pek çok müzik çalıyor.

 

Nørrebro, Kopenhag: 1. Kopenhaglılar hemen her sabah kahve yanında tarçınlı bir çörek olan kanelsnurrer yiyorlar. Bunun en iyisi de Danimarkalı şef Claus Meyer’in açtığı Meyers Bageri’de. 2. Kopenhag’da en iyi vejeteryen mönülerden birisi Auto’daymış. Üstelik Pazar brunch’larında avokado, domates, organik zeytinyağlı tabaklarıyla sükse yapmış. 3. Değil Kopenhag’da, dünya bira üssü olarak bilinen Belçika’da bile az bulunacak türden bir dükkanla tanışalım şimdi de. Mikkeller and Frieds Norrebro’da açtığı yeni dükkanında kendi üretimi 40 bira, 200’den fazla da şişe birası satıyor. 4. Jægersborggade Caddesi boyu neredeyse 40 sanat galerisi, organik ürünler satan mağazalar, vintage dükkanları, seramik ve takı mağazalarıyla cazibe merkezi. Michelin yıldızlı restoran Relæ, dünya baristalar şampiyonu Klaus Thomsen’in yarattığı kahveci The Coffee Collective , çikolatacı Karamelleriet burada takılmakta.

 

img_6363

Grünerlokka, Oslo: 1. İlk durak dünya barista şampiyonları arasına ismini yazdırmış Tim Wendelboe’nun kahve dükkanı. 2. Ardından Grünerlokka’da en sevdiğim caddede Markveien’de dolaşıyor Retrolykke Kaffebar’dan eve çanak çömlek, Marita Butikken’den kazak topluyoruz. 3. Havanın güzel olduğu günlerde Olaf Ryes Meydanı’nda gelen geçeni izleyebilir, akşam Mission Taco’da burrito’ları ısmarladıktan sonra gece Himkok üstü Revolver’de buluşabiliriz.

 

Södermalm, Stockholm: 1. Drop Coffee’nin kendisi küçük olabilir ama Flat White’ının, filtre kahvesinin tadı efsane. 2. Bütün gün kahvaltıııı! mottosunun Södermalm’deki bir numaralı temsilcisi Greasy Spoon (Yağlı Kaşık) restoranı. 3. Nitty Gritty içinde kendini kaybedeceğin bir dükkan. Agonist parfümleri, Base Range iç çamaşırları, Drake’s kravatları, Helmut Lang gömlekleri… Sayısız markanın aşşırı havalı ürünleri burada. 4.Berlin’de Do You Read Me!? Varsa, Södermalm’de de Papercut iş yapar. Dünyanın pek çok ülkesinden gelmiş, farklı dillerde dergiler arayanlar için bir mabed burası. Kitapçı değil, dergici. 5. Kuzeylerin tasarımcılarının bazısının ismini ancak İsveç’e geldiğinde öğreneceksin. Önemi yok. Önemi olan pek çoğuna hayran kalıp, satın almak isteyecek olman. İşte o zaman, sana yardımcı olacak mühim bir dükkan var: Grandpa. 6. Saçını hipster bir berberde kestirmek, etrafta gördüğün herşeye 1950’lerden bir film setindeymiş duygusuyla bakmak istemez misin? Sivletto işte orası. 7. Lokal biraları tatmak istersen Katarina Ölkafé’de randevu veriyoruz sana. Burası aynı zamanda meşhur rozbif, lahana turşusu, İsveç peyniriyle yapılan reuben sandviçi şehirde yiyebileceğin yegane yerlerden birisi.8. Stockholm’e oturmaya mı geldik, biraz hareket! Diyenler için de bar var Södermalm’de.Ugglan Boule’un ortasındaki pinpon masası etrafında büyük maçlar dönüyor.

sayıklamalar #5

October 27, 2016 Sayıklamalar No Comments

img_9767

Kalıntı

Geçmişin kalıntıları olmaktansa geleceğin prototipi olmayı seçebiliyor insan. Çünkü yeryüzünün korumaya değer arkeolojik kalıntıları değiliz. Daha çok arada tahta iskelede bekleyen tek kişinin gördüğü göz kırpan yıldızlar gibi. Ya da bazen yolunu kaybetmiş kaptanın aradığı deniz feneri belki.

 

Hazine

Işıldayan herşeyi hazine sanmaktan bu hale geldik. Oysa bazen iphone’un feneri, florasan lambanın camdaki yansıması, flaşın betonda çakma anı gördüklerimiz. Göz yanılıyor.

 

Kelime Melime

Hiçbirimiz Mükemmel değiliz ama M ile başyana daha çok kelime var. Muhteşem, meymenetsiz, menfi, meteliksiz, melankolik, mahçup olabiliriz.

 

Mıknatıs

Mıknatıs gibi birbirimizi çekecektik, sen yine çivileri, iğneleri, ataçları topladın.

 

Şalter

Başında kalp heyecan elektriği yükleniyor. Başka bir kıtada fişe takılmayı bekleyen saç kurutma makinesi gibi hissediyorum kendimi. Dönüştürücüsüz. 220 Walt’u 110’luk prize takınca olmuyor tabii.. Fazla yükleme yüzünden şalterler atıyor. Zifiri karanlık. Mumsuz, fenersiz, aysız.

#yaş35 yol daha gidiyor

August 2, 2016 AdaKafası No Comments

13887121_10157178246785591_847866105804264443_n

‪#‎yaş35‬ yol daha gidiyor…Çok erken kalkıyorum, günü kaçırma endişem var. Tek başınalık korkutmuyor beni. İlk tanıştığımda “İşin ne, yaşın kaç, nerdensin?” diye sormuyorum kimseye, son gittiği ülkeyi, ilk kaç yaşında aşık olduğunu, çocukluk kitaplarını, sabah müziklerini merak ediyorum. Çıplaklıktan korkmuyorum, ne tenimin, ne ruhumun. Meyvelerin, karpuzun da kabuğunu seviyorum. Gündüz düşlerine dalıp teneffüs alıyorum gerçekten. Hindistan cevizi suyu seviyorum. Kıtırtılı ne varsa ( misal çubuk kıraker,badem, elma, beyaz leblebi) çantamdan eksik olmaz. Depremde ilk kurtarılacak şey: pasaport. Yargının her türlüsüne tepki duyuyorum. Yürümeyi çok seviyorum, düşüncelerimi sakinleştiriyor. Hamak olmadan asla!Çantam hep açık, insanlığa güvenimin küçük bir göstergesi. Kimliksizlik, yaşsızlık, yersizlik üçgeninden çıkamıyorum çünkü en büyük korkum özgürsüzlük.Gözlerim kapalı dans etmeyi smek istiyorum. Bu aralar kafamı en çok “insan gibi olmak” kavramı kurcalıyor, insanın kötülüğünün boyutlarına şaşkınım. Ne kadar çok negatif şeyle dolduruyoruz şu her gün ölüme yaklaşan varoluşumuzu. Elleri güzel adamları beğeniyorum. Birine kocaman sarılmak, ne güzel! Heyecanım sürekli koku alan köpek gibi önümden yürüyor, ben de sürükleniyorum onla ağaçlar, ormanlar arasında. Başka bir dünya var deseler, giderim, meraktan. Havayı karaya tercih ederim. Bazen mutluluktan da ağlar insan. Cepleri olan şeyler giyiyorum, sanki bütün hayatımı oraya sığdırabilecek gibi hissediyorum. Belki bir gün yaşlanıcam, yüzümde çizgiler giderek çoğalacak, o şarapların, viskilerin kilolarını atmak zorlaşacak, ama asla büyümiycem, hep köpeklerin peşinde koşup, yerlere devrilicem. Annemin değerini her gün daha çok anlıyorum. Hiçbir şey yapmadan, durabildiğim çok az an var. En bilmemnem gibi cümlelerin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Geçen şeylere bakmayı seviyorum. Keçim olsa keşke. Limonu portakal gibi yiyorum. Hissediyorum, öyleyse varım!

uçurtma

January 6, 2016 AdaKafası No Comments

Screen Shot 2016-01-06 at 11.30.31 PM

Herşeyimi açtım sana

Hani öyle sütyenimin kopçası, pantalonumun fermuarı gibi bedensel özgürlüklerden bahsetmiyorum.

Geçmişimi, kahkahamı, gözyaşımı, beceriksizliklerimi, kızgınlıklarımı…

Çünkü öyle öğretilmişti bana. Güven. Herkese değil belki ama yanında, elini tutana güven. 100 kere yarı yolda bıraksalar, 1000 kere güven. Çünkü ancak o zaman umudedebilirsin. Ve hayatta umudedenler kazanır. Okulda öğrenmedim. Anneden kıza.

Arkadaşlarıma, hayata, kendime serzenişlerimin aynası sendin. Anlaman, kızman, azarlaman her türlü hak da bununla birlikte gelmişti. … Continue Reading

kitap olacak çocuk

December 28, 2015 AdaKafası No Comments

FullSizeRender-13

Her gün yazı bulamayacaksın burada.

Kelimeler, defterler, peçete parçaları, Word programları arasında dolanıyor.

Bir kitap üzerine çalışıyorum.

Benden haberler bu…

—-

Bugünün notu: Kainat bizimle dalga geçiyor. Onun yazdığı senaryo içinde kuyruğunu yakalamaya çalışan köpek gibiyiz.

Bugünün parçası: Adele – Lovesong

 

rüya gibisin

December 25, 2015 AdaKafası No Comments

FullSizeRender-12

Bak yine geldi hayal kurmak için erkenden rüyaya yatma kafası. Bilmeyenler için anlatayım: uykun yokken ışıkları kapatıp müziği açıyorsun. Karanlıkta sahneler kurguluyorsun. Hiçbiri linear değil. Sanki yaşamak istediğin bir hayatın sahneleri gibi. Benimkiler bu ara bitmiş bir kitabın kapağından, Bali güneşine, öğle yemeği için Paris’e uçmaktan yeni bir güne gözümün içinde güneşle uyanmaya uzanıyor. Beklemeden istemek güzel şey. O zaman gelmeyenlerin ağırlığı ya da sen beklemeyi bıraktığında geleceklerin kızgınlığı olmuyor üzerinde.

 

Rüya gibisin diyorsun. Sadece geceleri, gözün kapalıyken beynine girecek bir şey olduğumu düşünüp irkiliyorum. Ağaç gibi olsam?

 

Hemen her gece rüya festivali arasında su molaları veren ben, adaya geldiğimden beri rüyasızım. Belki de gündüz düşlerine çok dalmaktandır.

 

Düş’lendim sana.

 

Rüyalarda buluşamadık. Sen yatarken ben kalkıyordum belki de.

 

Bugünün parçası: Ben L’Oncle Soul – Feeling Good

Anlar antolojisi

December 24, 2015 AdaKafası No Comments

FullSizeRender-10

Küçüklüğümün bazı anılarıyla geldim adaya. Tahta uğur böceğim, babamın yaptığı dört sayfalık gazeteler, bir de mektup. Kendimden kendime. Hazal benim, ben kimim yazıyor zarfında. Olduğum insanı kabullenmenin ama vicdan, adalet gibi kavramları süresiz sorgulamamın ilk yazıtlarını buldum zannediyorum.

Gülümsüyorsun diyor. Ne güzel diyorum. İzlemesi de güzel diyor. Sıradan bir eylemin film karesine dönüşme anını yaşıyoruz.

Üzüntüler hüzne dönüşüyor kafamda. O zaman geçmişle bir kavgam kalmıyor. Anılarım genelde nane şekeri rengi.

Hayalleri önce anlara dönüştürüyoruz. Yaşan-anlara. Sonra yavaş yavaş anılara. Beraber ve solo şarkılar tadında. … Continue Reading

Kategoriler

TAKVİM

May 2017
M T W T F S S
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  iliskiler

  kelimeler 2

  August 17, 2015

  mücadele. Hayatımızı zorlaştıran kişi, insan, kuruluşlarla mücadele etmekten, mutlu olduklarımızın değerini unutuyoruz. Bir rakı masasında, dört dublenin sonunda, ben eşşeğim mesajlarıyla kendini gösteriyor. Kırık bardakları atarsın, kırık kalpler kaburganın ortasında ikamet ediyor.   bencil. Biraz da bencil olman lazım diyor Bencillik uçaktaki oksijen maskeleri gibi, herkesin tepesinde bekliyor. Kimise üçer beşer saldırınca, bazısına nefes alacak […]

  kelimeler

  August 16, 2015

    endişe. Endişe hayırsız bir duygu. ‘senin için endişelendim, neden aramadın, neden bana haber’ vermedin sorularının arkasına sığınmış bencilliğinden sıyrılıp, hayatına devam ediyor. ‘Nasılsın, herşeyi olmasa da bazı şeyleri senin için kolaylaştırabilirim’in etken halinden uzak. Edilgen, umarsız bir şey Endişe.   çıkar. Beşi ikiden çıkar O kadın baştan çıkar Seninle aramızdaki çıkar Beni hayatından çıkar. […]

  göçebe

  February 10, 2015

  Çok yalnız hissediyorum dedim. Sana. O an beraberdik. Birini sevmenin, onun yanında olmadığı zamanlarda hüzne basmanın, bulaşık makinesinin haftada bir çalışmasının yalnızlığı var ya. İşte ondan. Diye devam ettim açıklamaya. Sen zaten anlamıştın. Kapattık konuyu. —- Yatağa yattım. Müzik. Evet bak birkaç şarkı iyi gelecek. Sıcak. Ne garip sen yanımdayken ortalama hızında seyreden ısım, sen […]

  1+1=2

  January 7, 2015

  Hayatımız iki kişilik olsun. Bütün çabamız buydu işte… Millet danstan ayağımızı kesemedik ondan sabahı ettik diye düşündü. Biz hayallerimizin insanı şimdi o kapıdan girdi girecek diye bekledik partilerde. Gece hayatından sevgili çıkmazcılara  dönüp bir bakışımız var ki. Korkarsın. Arkadaşın arkadaşının arkadaşı varmış, ikimiz pek uygun olurmuşuz diyenlere, eski sevgiliden ayrılarak delilik ettiğini düşünenlere, o seni […]

  istanbulculuk

  December 3, 2014

  Büyük şehrin eziyeti: en iyi olma derdi. En iyi okullardan mezun olan, yogada en iyi pozu yapan, en iyi 10 restorandan birinde yemek yiyen, en iyi işyerinde, en iyi pozisyonda çalışıp en iyi maaşı alan. Kendimize verdiğimiz değeri bununla ölçüyoruz. Düşün. Adın, yaşın, statünden sonra en iyi yaptığın şeyler soruluyor sana. Son çıkan kitapları pek güzel okurum, […]