Var mi artiran?

February 27, 2009 ŞEHİR No Comments
SNAPPPING

SNAPPPING

Yeter ki agir olmasin. Iste Snap çantalarinin mottosu. Bu yüzden kredi karti, para, bir iki yüz renklendirici, anahtar ve tabii ki cep telefonlarinizin sigacagi kadar küçük çantalar üretmekteler. Amaçlari birbirinden güzel renkleri bulunan bu tasarimlari ucuza mal etmek, sizin koleksiyonunuza da en azin 7-8 tanesini asilamak. Bu noktada kullananlarin söylediklerine bir göz atalim isterseniz:
“ Obsesyon gibi her sezon yeni bir rengi çikiyor, dayanamiyorum.”
“ Harry Potter kitaplari kadar çantam var.”
“ Dogum günümde ne istedigimi sordular, ‘kesinlikle Snap’dedim!
Ünlüler, okullular, gececiler, tatilciler onu kullandigina göre, sizin de en azindan websitesine bir göz atma vaktiniz gelmis deriz.

Ileri derecede arkadasiz (2004)

February 27, 2009 İLİŞKİ No Comments

Iliski kadinlarin sözlügünde pek çok anlama gelebiliyorken (is iliskisi, arkadaslik iliskisi, akraba iliskisi…) erkekler neden iliski dendiginde en yakin acil çikis kapisina yönelmek ya da garsona siparis vermek için huzursuz harekelenmelere baslarlar? Is toplantilarinda ya da maçlarda saatlerce ayni mevzu üzerine polemik yapabilen erkek irkinin, iliskiler söz konusu oldugunda konuyu 180 derecelik açiyla karsi yöne çekme hizina hayran kalmamak elde degil. Erkekleri tavsan hizina ulastirmayan yeni bir kelime aranmaktadir!

Sürtük kalem (2004)

February 27, 2009 İLİŞKİ No Comments

keske karalamak yerini üstünü çizmis olsaydim

On sayfada tur bindirme (2004)

February 27, 2009 İLİŞKİ No Comments

Algilamam zaman aldi gittigini. Bir, iki, üç, on üç ne derseniz diyin, o kadar gün, an, zaman, ay . Her gün o odaya girdim isteksizce. Sevmedigim duvara ve artik kimsenin kullanmadigi yataga baktim. Telefonla konustum yayincimla, bitmeyen kitabimi bitirmemi istedi. Kapici ekmekleri birakmaya devam etti. Esnaf degisikligi sezinlemedi. Temizlikçiye senin gittigini anlattim, çok üzülmedi sanirsam. Yatmadigimi bile bile her hafta o yatagin çarsaflarini degistirdi. Seni kimse aramadi evden. Herkes bildi de, ben bilemedim sanirim gidecegini, gitmekte oldugunu, belki de her gün yavas yavas bosalttigini o odayi. Sigarayi terk etmek gibi azalarak gittin sen de . Sonunda kültablasinda kalan son izmarit ben oldum. Içilmeden söndüm ama, tablanin içine kül oldum.

Her gün evde oturdum, giderek daha az girdim odaya. Hiçbir esyanin altina bakmadim senden arta kalanlari bulurum diye. Senin fincanlarini kullanmadim. Mayonez almadim. Trakya Türküleri CD’sini asla kabindan çikarmadim. Televizyonda televole izlemedim. Ekler yemedim. Hangi ekmegi nerden alacagimi hiç düsünmedim. O igrenç yesil gömlegi bir daha asla görmedim.

Ayni evde konusmadigim birinin varligiyla yasamaktansa yalniz kaldim. Huzur doldum. Mutsuz oldum. Baska bir adamla beraber olamadim. Evden disari haftada bir -mecburen- çiktim. Kitabi bitirdim bu arada. Hayatimin az sayfali çok manali kitabina son noktayi koydum. Yayinlanacak önümüzdeki ay, reklam kampanyalari baslamis. Onlari bile görmedim daha. Gazete okumadim. Pilot kalem kullanmadim mektup yazarken, murekkebini arkaya geçirir diye. Sana içinde ask olmayan özlem dolu mektuplar yazdim. Kirik sari mektup kagitlari kullandim A4. Bütün bu süre içinde seni özledim. Her gün daha çok. Kendime hiç yalan söylemedim. Belki okursun diye umudettim.

Çaktirmadan bekledim gelmeni çünkü eger bekledigimi bilirsen gelmezsin.Evdeki saatleri hep ileri kurdum seninkine uysun diye. Sallanan bir sandalye aldim tam pencerenin kenarina, o almaya çalistigin deri koltuk yerine. Kahvemi koyuyorum kucagima, durmadan bekliyorum.
Seni. O kadar çok alistim ki bu bekleme oyununa, gelsen de harhalde gelmeni beklerim ben yine. Sen gel ama beraber bekleriz seni.

Sinir Atisi Yazilari (2004)

February 27, 2009 İLİŞKİ No Comments

Televizyonda gördüklerimizi en sevdiklerimize, ünlü aktörleri kendimize,kendimizi eskiden aynadan yansiyan görüntümüze benzetmekten, günün, anin, mekanin büyüsünü de kaybedip, bir de utanmadan buna agliyoruz sonunda. “Ben”i unutmadikça seni sevebilirim! Onlar her zaman mutlu.

Kimi geceler bilgisayarin basina oturup, üstelik sarhos bile degilken, hafifçe gülümseyerek yazilar yaziyoruz. Kelimelerin sirasini degistirince yillardir kullandigimiz sözcükler daha bir farkli mi görünüyor ne?

Bugün dünden izler tasimadikça katledilmeye mahkum. Yarin ertesi günün ilk sinyallerini vermeli. rüyalar yoluyla yasamin içindeki baglari kurabiliyorken, sabahlari yataktan kalkmamiz zaman almali. Ani gelismeler, sürpriz ziyaretçiler, beklenmeyen haberler imha edilmeli! Yalnizlik borusu çaldi, korkular ilk hedefiniz mutluluk!

Yillarda degisimlere inanmayan ben, eskiden gelenleri zamana yayilmis zannediyorum. beraber degisime inanip, yalniz degisimleri yok saymak nasil bir denklem olabilir ki?

Batti Balik Yan Gider Havayollari

February 27, 2009 İLİŞKİ No Comments

“Batti Balik Yan Gider Havayollari”nin 005 seferli “Ben Sana Asigim” uçusuna hos geldiniz. Pilotumuz “çok korkuyorum” ve yardimci pilotumuz “sakin beni birakma” uçus süremizi tahmini olarak iki üç ay, uçus yüksekligimizi bulutlarin üzerinde olarak belirtmektedir.

Arkadaslarinizin fikirleri, aile kaygilari, alkollü araba kullanmak, sevgilinizi aramayi unutmak askiniz gidisatina zarar verdiginden, iliski süresince kendinizi bunlara kapali tutmanizi rica ederiz. Simdi lütfen kemerlerinizi baglayin ve ikaz isiklari sönmeden yerinizden kalkmayin

Iliskinizdeki bazi teknik problemlere dikkatinizi çekmek istiyoruz.
Tehlike çikislarini ve bir an önce asktan kurtulma kilavuzlarini bir sonraki askinizda bulacaksiniz. O zamana kadar elinizde olani en iyi sekilde sömürmenizi tavsiye ederiz. birlikteliginizde sekiz acil çikis kapisi bulunmaktadir. Bunlarin ikisi evlilikte, dört tanesi hamilelikte diger iki tanesi ise eslerin birbirini aldatma durumlarinda bulunur
Tehlike aninda çikis yönünüzü belirleyecek olan isiklar iliski boyunca baska kizlardan gelen cep mesajlarinda ve sifresini kirdiginiz e-mail adresinde yer almaktadir.
Askinizin ömrü ruh durumlariniza göre ayarlanir, bir günde sürebilir on yil da.
siddetinde bir degisiklik olursa beyninizin içindeki hücreler otomatik olarak faaliyete geçecek ve ondan ayrilmaniz için gerekli nedenler aninda devreye girecektir. Böyle bir durumda derhal en yakin arkadasinizi arayip detayli bilgileri vermek ve onun fikrini almak için bir bulusma ayarlayiniz. Içinizdeki bütün nefreti ortaya çikariniz. Bogulmamaya dikkat ederek önünüzdeki çikolatali pastayi bitiriniz.
Sinirli yolcularimizin önce kendi problemlerini sonra iliskideki sorunlari gözden geçirmesi gerektigini hatirlatiriz.

Sayin yolcularimiz bu iliskiyi bitirmek için inise geçmis bulunmaktayiz. Lütfen mutlu günlerinizi düsünüp kendinizi yipratmayin.

Ne yazik ki askin sonuna gelmis bulunuyoruz. Iliskinizden en az hasarla kurtulmus oldugunuzu umar bir dahaki “yalnizligim benim en büyük arkadasim” uçusunda sizi de aramizda görmeyi ümidederiz.

Inecek var köprüde dur (2005)

February 27, 2009 İLİŞKİ No Comments

Ekildim… hem de bunca yildir her türlü reddedilme seklini yasadim derken… “Hayatimda bundan sonra görebilecegim hiçbir sey beni sasirtamaz” mottosunu kendimize yol gösterici olarak kabul edersek, saskinliktan ne yapacagimizi bilemedigimiz hallerde de bir dayanak noktamiz olabiliyor: “Hele bunu da yasadiktan sonra, hayatta hiçbir sey beni sasirtamaz.” (bunu ne kadar siklikta tekrarladiginiz önemli degil)

Eskiden erkeklerin sizinle vakit geçirmek istemedigini gösteren kaliplasmis cümleler vardi “bakariz, herhalde olur, isim uzamazsa ararim, ama bu gece maç var, sabaha kadar çalismam gerek…” simdilerde en heyecanli göründükleri durumlarda bile hiçbir neden göstermeden ortadan yok olabiliyorlar. Acaba biri erkeklere, kadinlarin ne yapacaklarini bilemedikleri anlarda yanlis çikislar yapmak yerine, tepkisiz kalmayi seçtikleri hakkinda bir tiyo mu verdi?
Günü (Persembe), saati(8) ve yerine (Istanbul Modern) kadar Çarsamba aksamüstü konusulan programin ardindan, Persembe günü saat 9 civarlarinda “çok özür dilerim unuttum” sözleriyle karsilastiginda bir kadin , adamin bu kisacik lafla söylemek istediklerinin altinda yatan esas nedenin ne oldugunu düsünmelidir?
a- sana seni istemedigimi söylemenin en kolay yolu buydu
b- gerçekten unuttum bende Alzheimer baslangici var,
c- seni pek önemsemedigim için aklima bile gelmedin
d- yalan söylemek istemedim ben bu kadar dangalak bir adamim iste
e- dengesizlik dalinda dünya sampiyonasi Türkiye adayiyim
f- sana sadistçe aci çektirmekten büyük bir zevk aliyorum. Sm gruplarina üyeyim
g- derin mana falan yok .

Binlerce senaryo yazabilirdim ya da onu hayatimdan çikarabilirdim tek laf etmeden, oysa ben olgun bir insan olarak, sakince telefonu elime alip “ne oldu, nerdesin?” dedim, hesap sormadan. O anda her kadinin aklindan geçen “anneannemi hastaneye kaldirdik, babamin basina tugla düstü, ablamin silikonu patladi,” gibi bahanelerden birini duymayi beklerken, karsimdaki adam “unuttum” dedi. Bu tek kelimeyi edip susan, benle konusurken cümlelerini birbirine baglayan, yarim saat astigi tablolar ve yedigi yemekler hakkinda konusan, iki gün ortadan kayboldugumda nerede oldugumu sormak için gece on birde beni arayanla ayni adam.
Ben bütün gün saçimi yikadigim için sekle girmemesine söylenip dururken aslinda o adamin saçimin nasil oldugunu görmeyecegini hesaba katmamistim. Ögleden sonra gönderdigim mesaji dört saat sonra hala cevaplamamis olmasindan biraz süphelenmeye baslamissam da çoktan giyinmis olarak kendimi disari attigimdan, saat yedi oldugunda sinirden önümdeki hamburgeri bitirmis, rujumu yemis ve kirmadan önce bira sisemi garsona iade edip yenisini istemistim.
Simdi masada tek basima otururken de hisettigim gibi ona kizginim. Bana yalan söylememis oldugu için… Bir kadini hayatindan çikarmanin en kesin yolunu tek sözcükle özetledi, “benim ondan beklentilerim yok” dedigim adam. “Ben de seni unutacagim zaten” demenin ne kadar acinasi bir davranis oldugunu genç yaslarda ögrenmis olarak, aglamadan önce telefonu kapatmayi basardim. “Siz kimdiniz taniyamadim” ve “telefon çekmiyor duyamiyorum” otobüs hattinda, sondan bir durak önce “unuttum” da indim. “bu son olsun” tramvayi nerede acaba?

Kategoriler

TAKVİM

February 2009
M T W T F S S
« Nov   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Blogroll

Sorry, we're having trouble loading this Tumblr.

ARAMA

Duvar

Previous Next All

» Cevap bırakın
iliskiler

kelimeler 2

August 17, 2015

mücadele. Hayatımızı zorlaştıran kişi, insan, kuruluşlarla mücadele etmekten, mutlu olduklarımızın değerini unutuyoruz. Bir rakı masasında, dört dublenin sonunda, ben eşşeğim mesajlarıyla kendini gösteriyor. Kırık bardakları atarsın, kırık kalpler kaburganın ortasında ikamet ediyor.   bencil. Biraz da bencil olman lazım diyor Bencillik uçaktaki oksijen maskeleri gibi, herkesin tepesinde bekliyor. Kimise üçer beşer saldırınca, bazısına nefes alacak […]

kelimeler

August 16, 2015

  endişe. Endişe hayırsız bir duygu. ‘senin için endişelendim, neden aramadın, neden bana haber’ vermedin sorularının arkasına sığınmış bencilliğinden sıyrılıp, hayatına devam ediyor. ‘Nasılsın, herşeyi olmasa da bazı şeyleri senin için kolaylaştırabilirim’in etken halinden uzak. Edilgen, umarsız bir şey Endişe.   çıkar. Beşi ikiden çıkar O kadın baştan çıkar Seninle aramızdaki çıkar Beni hayatından çıkar. […]

göçebe

February 10, 2015

Çok yalnız hissediyorum dedim. Sana. O an beraberdik. Birini sevmenin, onun yanında olmadığı zamanlarda hüzne basmanın, bulaşık makinesinin haftada bir çalışmasının yalnızlığı var ya. İşte ondan. Diye devam ettim açıklamaya. Sen zaten anlamıştın. Kapattık konuyu. —- Yatağa yattım. Müzik. Evet bak birkaç şarkı iyi gelecek. Sıcak. Ne garip sen yanımdayken ortalama hızında seyreden ısım, sen […]

1+1=2

January 7, 2015

Hayatımız iki kişilik olsun. Bütün çabamız buydu işte… Millet danstan ayağımızı kesemedik ondan sabahı ettik diye düşündü. Biz hayallerimizin insanı şimdi o kapıdan girdi girecek diye bekledik partilerde. Gece hayatından sevgili çıkmazcılara  dönüp bir bakışımız var ki. Korkarsın. Arkadaşın arkadaşının arkadaşı varmış, ikimiz pek uygun olurmuşuz diyenlere, eski sevgiliden ayrılarak delilik ettiğini düşünenlere, o seni […]

istanbulculuk

December 3, 2014

Büyük şehrin eziyeti: en iyi olma derdi. En iyi okullardan mezun olan, yogada en iyi pozu yapan, en iyi 10 restorandan birinde yemek yiyen, en iyi işyerinde, en iyi pozisyonda çalışıp en iyi maaşı alan. Kendimize verdiğimiz değeri bununla ölçüyoruz. Düşün. Adın, yaşın, statünden sonra en iyi yaptığın şeyler soruluyor sana. Son çıkan kitapları pek güzel okurum, […]