10 TL'yle nasıl yaşanır?

June 5, 2009 ŞEHİR No Comments

picture-5

Parayla başım dertte, nasıl toplasam bilmiyorum. Ayın 1, 11, 21’inde hesaba geçen liralar mayıs ayı itibariyle sıfırlanmış durumda. Bu yüzden tasarım elbiselere, barlarda sürtmelere, o cafe senin bu restoran benim dolaşmalarına, ayakkabı vitrinlerine son veriyorum. İlgilenenler için minimum parayla yaşama destek paketimi açıklıyorum.

Alışverişler bundan böyle Makro, http://www.okko.com.tr/‘den değil DiaSa ve Migros’tan yapılıyor. “Çok sıcak geldi, hiç t-shirt’ün kalmadı, şu beyaz etek üzerine giyecek gömleğim yok” acil durumları için Terkos Pasajı ya da Merter tercih ediliyor. Sarı renkli, hareket halinde olan makineden uzak durulup, yeşil ve uzun olanları seçiliyor. Ayak alışkanlığı, yol beni House Cafe önüne çıkarırsa, baş dik, omuzlar geride, bakışlar yerde mottosu unutulmuyor, Bambi’de çift kaşarlı hedefinden sapılmıyor. Lokal’e cumaları gidiliyor, kokteyl yerine bira tercih ediliyor. Eğer sarhoş olmak niyetindeysem bu kesinlikle üç shot Olmaca’yla hallediliyor. “Bana on lira versene” diyen arkadaşlardan uzak duruluyor, evde yemeğe davet edenlere Ataşehir ve Yeşilköy’de yaşamamaları koşuluyla misafir olunuyor. Berlin, Londra, Paris’in hava durumu kontrol edilmiyor, ille de gitmek zorundaysak Easy Jet’in 100 liralık biletlerine bakılıyor. Badem, antep fıstığı, kaju listeden çıkarılıp leblebi, kuru üzüm ikilisine geri dönülüyor. Zor zamanlarda kesesine bereket bir iki aile büyüğü ziyaret ediliyor, Sushi yerine pilav, biftek yerine kıyma yeniyor. Günde 3 litre su, bu yaza tek düğün, bol bol egzeriz klasiklerinden asla vazgeçilmiyor.

Son üç gündür uyguladığım bu rejim programıyla, 150 lira hala cüzdanımda.

Kokmuş balık sendromu

June 5, 2009 İLİŞKİ, müze No Comments

picture-2

Günü (Perşembe), saati (8) yeri http://www.istanbulmodern.org/ olarak Çarşamba akşamüstü konuşulan programın ardından, Perşembe günü saat 9’da “çok özür dilerim unuttum” sözleriyle karşılaşan bir kadın, adamın bu kısacık lafla söylemek istediklerinin altında yatan esas nedenin ne olduğunu düşünmelidir?
1. Sana seni istemediğimi söylemenin en kolay yolu buydu.
2. Gerçekten unuttum bende Alzheimer başlangıcı var.
3. Pek önemsemediğim için aklıma bile gelmedin.
4. Bu kadar dangalak bir adamım işte.
5. Dengesizlik dalında dünya şampiyonası Türkiye adayıyım.
6. Sana sadistçe acı çektirmekten büyük bir zevk alıyorum. S&M gruplarına üyeyim.
7. Derin mana falan yok .

Binlerce senaryo yazabilirdim her zaman yaptığım gibi, ya da onu hayatımdan çıkarabilirdim tek laf etmeden, oysa ben telefonu elime alıp “ne oldu, nerdesin?” dedim. Hesap sormadan!

O anda her kadının aklından geçen “anneannemi hastaneye kaldırdık, babamın başına tuğla düştü, ablamın silikonu patladı,” gibi  bahanelerden birini duymayı beklerken, karşımdaki adam “unuttum” dedi.  Bu tek kelimeyi edip susan, benle konuşurken cümlelerini birbirine bağlayan, yarım saat astığı tablolar ve yediği yemekler hakkında konuşan, iki gün ortadan kaybolduğumda nerede olduğumu sormak için gece on birde beni arayanla aynı adam.

Ben bütün gün saçımı yıkadığım için şekle girmemesine söylenip dururken aslında o adamın saçımın nasıl olduğunu görmeyeceğini hesaba katmamıştım. Öğleden sonra gönderdiğim mesajı dört saat sonra hala cevaplamamış olmasından biraz şüphelenmeye başlamışsam da, çoktan giyinmiş olarak kendimi dışarı atmıştım çoktan. Saat yedi olduğunda sinirden önümdeki hamburgeri bitirmiş, rujumu yemiş ve kırmadan önce bira şişemi garsona iade edip bir yenisini istemiştim.

Yine de serinkanlılığımı koruyarak bir insanın yirmi dört saat içerisinde değişmiş olma ihtimalinin yüzdesini hesaplamaya çalışırken şunu fark ettim: tek suçlu benim. Bir kadını hayatından çıkarmanın en kesin yolunu tek sözcükle özetledi “benim ondan beklentilerim yok” dediğim adam. “Ben de seni unutacağım zaten” demenin ne kadar acınası bir davranış olduğunu genç yaşlarda öğrenmiş olmam işe yaradı, ağlamadan önce telefonu kapatmayı başardım. “Siz kimdiniz tanıyamadım” ve “telefon çekmiyor duyamıyorum” otobüs hattında, sondan bir durak önce “unuttum” da indim. “Bu son olsun” tramvay hattı nerede acaba?

Uyku haplı şehir suyu

June 5, 2009 e-dergi No Comments

fake

Lanet olası uyku bu gece uğramadı. Bedeniniz çoktan hazır ama beyniniz ara vermiyor. Dolapta kalan son sütlaç, TV’de sabahki diziler, rafta duran Lawrence Block. En iyisi olaya yemekten başlamak.

Gece 12’de yemeksepeti’ni açınca Bambi, Çılgın Dürüm, Marmaris Büfe seçeneklerinin yanında bir de Yöre Ev Yemekleri şıkkını buluyorsunuz. Acılı tarhana, tavuklu erişte, salata. Seçenekler arasında fazla takılmayın diye en basite indirgenmişini sunuyorum. Yoğurt sarımsaklı, salata çoban olmalı. Sonraki 45 dakika gece programlarını, ses seviyesini minimumda tutarak incelemekle geçiyor. Kapı çaldığında hafif bir telaş anı.

Aynı saatlerde eski mailleri, bütün gün unutmaya çalıştığınız şu malum derdi, bir de facebook’u açarsanız başınıza bundan çok daha fazlası gelebiliyor: Mailler arasında dört sene öncesinden kalma bir aşk mektubu. Sanki siz yazmışsınız gibi de duruyor ama kime? 2005 Mart ayına dönerek olanlar tartmaya çalışıyorsunuz. Sonuç yok. Malum dert konusunu hızlıca geçiştirip facebook’ta takılmaya başladığınızda bilgisayar 03:12’yi göstermekte. Partiden yeni dönmüş kişiler, partiye bir türlü gidememiş evciler, New York sakinleri. Siz son eklenen fotoğraflara bakmaya çalışırken biri “aloooo” seviyesinden ukalalık tonu yüksek bir konuşmaya başlıyor. Tam da ihtiyacınız olan cinsten. Aynı anda yandaki pencerede Cumartesi parti duyurusunu yapan arkadaşın olması kaçınılmaz. Kibarlık olsun diye verilen cevap: “Mutlaka uğrarım”

Sokaktan geçen her arabayı evinize yaklaşan uzay mekiği sandığınız saate varmışsanız, kapanmayan gözler için son çaremiz olacak:http://www.ilovefakemagazine.com/ Herkesi ekrana kitleyen e-dergi. Superheroes ve Identity sayıları konusunda kefil oluyorum. Madem uyku yok bari buna değsin.

Kategoriler

TAKVİM

Blogroll

Sorry, we're having trouble loading this Tumblr.

ARAMA

Duvar

Previous Next All

» Cevap bırakın
iliskiler

kelimeler 2

August 17, 2015

mücadele. Hayatımızı zorlaştıran kişi, insan, kuruluşlarla mücadele etmekten, mutlu olduklarımızın değerini unutuyoruz. Bir rakı masasında, dört dublenin sonunda, ben eşşeğim mesajlarıyla kendini gösteriyor. Kırık bardakları atarsın, kırık kalpler kaburganın ortasında ikamet ediyor.   bencil. Biraz da bencil olman lazım diyor Bencillik uçaktaki oksijen maskeleri gibi, herkesin tepesinde bekliyor. Kimise üçer beşer saldırınca, bazısına nefes alacak […]

kelimeler

August 16, 2015

  endişe. Endişe hayırsız bir duygu. ‘senin için endişelendim, neden aramadın, neden bana haber’ vermedin sorularının arkasına sığınmış bencilliğinden sıyrılıp, hayatına devam ediyor. ‘Nasılsın, herşeyi olmasa da bazı şeyleri senin için kolaylaştırabilirim’in etken halinden uzak. Edilgen, umarsız bir şey Endişe.   çıkar. Beşi ikiden çıkar O kadın baştan çıkar Seninle aramızdaki çıkar Beni hayatından çıkar. […]

göçebe

February 10, 2015

Çok yalnız hissediyorum dedim. Sana. O an beraberdik. Birini sevmenin, onun yanında olmadığı zamanlarda hüzne basmanın, bulaşık makinesinin haftada bir çalışmasının yalnızlığı var ya. İşte ondan. Diye devam ettim açıklamaya. Sen zaten anlamıştın. Kapattık konuyu. —- Yatağa yattım. Müzik. Evet bak birkaç şarkı iyi gelecek. Sıcak. Ne garip sen yanımdayken ortalama hızında seyreden ısım, sen […]

1+1=2

January 7, 2015

Hayatımız iki kişilik olsun. Bütün çabamız buydu işte… Millet danstan ayağımızı kesemedik ondan sabahı ettik diye düşündü. Biz hayallerimizin insanı şimdi o kapıdan girdi girecek diye bekledik partilerde. Gece hayatından sevgili çıkmazcılara  dönüp bir bakışımız var ki. Korkarsın. Arkadaşın arkadaşının arkadaşı varmış, ikimiz pek uygun olurmuşuz diyenlere, eski sevgiliden ayrılarak delilik ettiğini düşünenlere, o seni […]

istanbulculuk

December 3, 2014

Büyük şehrin eziyeti: en iyi olma derdi. En iyi okullardan mezun olan, yogada en iyi pozu yapan, en iyi 10 restorandan birinde yemek yiyen, en iyi işyerinde, en iyi pozisyonda çalışıp en iyi maaşı alan. Kendimize verdiğimiz değeri bununla ölçüyoruz. Düşün. Adın, yaşın, statünden sonra en iyi yaptığın şeyler soruluyor sana. Son çıkan kitapları pek güzel okurum, […]