Kafaya değil, yakaya

June 28, 2009 ŞEHİR No Comments

pin

Küçükken bütün çantalarıma takardım. Oturduğum yerden duyuyorum, “çok büyüdün de ahkam mı kesiyorsun” lafları başladı. Gözardı et tuşuna basıyorum, hiyayeme devam ediyorum. Rozet. Ceketler, panolar, ayakkabılar, defterler rozet dolup taşardı. Anneme fenalık hissi, bana protesto zevki verirdi. Çünkü çok diyeceğim vardı.

Her hafta Beyoğlu Pasajı’nın en sonuna gidip, o günün anlam ve önemini belirten rozetlerimizi kapardık. “Bırak dağınık kalsın” “Give Peace a Chance” “Beni Yalnız Bırak” “Kronik Züğürt, Deli, Yalnız, Dağınık, Yalancı…” Bitmeyen dertlerimiz vardı, rozetlerle dünyayı ele geçirmeye çalışırdık.

Ama işte büyüyünce yuvarlak metallerin büyülü dünyasını unuttuk, kızmaya, bağırmaya, uzun mektuplar yazıp üzüntümüzü başkasına atmaya konsantre olduk.  Ben şimdi iğneleri yeniden açıp, gömleğin cebine diyeceğimi yazıyorum. “No Job No Problem” (İş yoksa sorun da yok). İmza İrina Blok.

Eteğini topla üç kere atla

June 28, 2009 dükkan No Comments

b1

Jordi Labanda. Bir elbise değil. Andy Warhol’un 2009 şubesi. Yaptıklarını alıp üzerinize geçiriyorsunuz, sonra da güzel görünmek başlığı altında sokakta dolanıyorsunuz. Herkes alımınıza hayran, siz ruhunuza. Çünkü onun yarattığı sanat eserlerinin teşhircisi oldunuz. Yürüyen galeri mi demeliyiz? Belki de.

Falke. Çorap. Basitçe adlandırmak gerekirse. 1895’te Franz Falke tarafından kuruldu.  O zamanki amacı üşüyen bacakları tedavi etmekti. 30’lar, 50’ler, 80’ler trendleri getirdi. Çorap aksesuarlar arasına adını yazdırdı. Ayakkabıdan hemen sonra. Krizde Falke satışları patladı. Nedeni çok basit. Çorap havanızı değiştirir, sıradan bir elbiseyi, podyum şovuna dönüştürür.

Melissa. Plastik ayakkabı kralı. Daha önce de bahsettik bu yılın kesin modası. Topuklu, düz, sandalet, spor. Mavi mi istediniz elbette var. Çiçekli alırsanız elbisenizi tamamlar.

Tie-Ups. Erotik dükkan adı değil. Sizi utançtan koruyacak aksesuar. Pantalonunuz yerinde tutar, 11 rengi var. Yurdışı fiyatı 89 dolar. Üstelik  çevre dostu. Küresel ısınma konusunda oldukça duyarlı.

Super. Onsuz sokağa çıkılmaz. Kimisi kışın takana deli der, bazısı gece yatağa girer. Super gözlükleri İtalya’da Zeiss lensleri kullanılarak üretilir. Her modeli için bir ustanın parmaklarını şıklatması gerekir.

Bu beş marka diyorsunuz ne alaka? Hepsinin muhteşem olması dışında. Açıklama geliyor. Mucizeler şimdi ve uzun bir zaman Bilstore mağazalarında. Beyaz gömleklerin hemen sağında. Bugün yemeği atlasanız da Bilstore’a uğrasanız. Tünel, Nişantaşı ve Kanyon’da.

Kategoriler

TAKVİM

Blogroll

Sorry, we're having trouble loading this Tumblr.

ARAMA

Duvar

Previous Next All

» Cevap bırakın
iliskiler

kelimeler 2

August 17, 2015

mücadele. Hayatımızı zorlaştıran kişi, insan, kuruluşlarla mücadele etmekten, mutlu olduklarımızın değerini unutuyoruz. Bir rakı masasında, dört dublenin sonunda, ben eşşeğim mesajlarıyla kendini gösteriyor. Kırık bardakları atarsın, kırık kalpler kaburganın ortasında ikamet ediyor.   bencil. Biraz da bencil olman lazım diyor Bencillik uçaktaki oksijen maskeleri gibi, herkesin tepesinde bekliyor. Kimise üçer beşer saldırınca, bazısına nefes alacak […]

kelimeler

August 16, 2015

  endişe. Endişe hayırsız bir duygu. ‘senin için endişelendim, neden aramadın, neden bana haber’ vermedin sorularının arkasına sığınmış bencilliğinden sıyrılıp, hayatına devam ediyor. ‘Nasılsın, herşeyi olmasa da bazı şeyleri senin için kolaylaştırabilirim’in etken halinden uzak. Edilgen, umarsız bir şey Endişe.   çıkar. Beşi ikiden çıkar O kadın baştan çıkar Seninle aramızdaki çıkar Beni hayatından çıkar. […]

göçebe

February 10, 2015

Çok yalnız hissediyorum dedim. Sana. O an beraberdik. Birini sevmenin, onun yanında olmadığı zamanlarda hüzne basmanın, bulaşık makinesinin haftada bir çalışmasının yalnızlığı var ya. İşte ondan. Diye devam ettim açıklamaya. Sen zaten anlamıştın. Kapattık konuyu. —- Yatağa yattım. Müzik. Evet bak birkaç şarkı iyi gelecek. Sıcak. Ne garip sen yanımdayken ortalama hızında seyreden ısım, sen […]

1+1=2

January 7, 2015

Hayatımız iki kişilik olsun. Bütün çabamız buydu işte… Millet danstan ayağımızı kesemedik ondan sabahı ettik diye düşündü. Biz hayallerimizin insanı şimdi o kapıdan girdi girecek diye bekledik partilerde. Gece hayatından sevgili çıkmazcılara  dönüp bir bakışımız var ki. Korkarsın. Arkadaşın arkadaşının arkadaşı varmış, ikimiz pek uygun olurmuşuz diyenlere, eski sevgiliden ayrılarak delilik ettiğini düşünenlere, o seni […]

istanbulculuk

December 3, 2014

Büyük şehrin eziyeti: en iyi olma derdi. En iyi okullardan mezun olan, yogada en iyi pozu yapan, en iyi 10 restorandan birinde yemek yiyen, en iyi işyerinde, en iyi pozisyonda çalışıp en iyi maaşı alan. Kendimize verdiğimiz değeri bununla ölçüyoruz. Düşün. Adın, yaşın, statünden sonra en iyi yaptığın şeyler soruluyor sana. Son çıkan kitapları pek güzel okurum, […]