Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Kopenhag…Yakında…

August 2, 2011 ŞEHİR No Comments

Uçağın kalkmasına yine az kaldı. Ben Berlin ve Paris maceralarından sonra çok gezmekten dolayı başımıza lanet mi üşüştü diye düşündüğüm için bavul yaparken zorlanacağım. Çünkü şöyle işliyor mekanizma. 1. Saati 08:30, 09:00, 09:15’e ayrı ayrı kurup, 08:27’de uyanıyorum. Alarmı durdur, ikinci alarmı durdur, ikinciyle üçüncü arasında ne giyicem, yanıma ne alsam fikirleri eşliğinde gardrobunu gözden geçir, üçüncü alarm sonunda  t-shirtleri sağa, şortları sola, pantalonu ve kazağı en dibe yerleştir. Hazılanmak için ayrılan 10 dakika sürenin sonuna geldim.

Buradan çıkarılan sonuç: her şey kafanda biter.

Neyse. Yine amaçtan saptım. Yazı söyle devam edecekti. Şakır şudur yağmur yağar diye korkuyorum, sonra da nasılsa alışmış olan insanın sabrıyla Copenhag’da benim listem yazısına başlıyorum.

1. Denk bu ya, tam bizim tarihlerde Copenhag Moda Haftası varmış,  Henrik Vibskov & Ivana Helsinki Kuzeylerde beğenilen tasarımcılarmış. Üstelik bir de Elif sayesinde Marc Jacobs’un partisi dahil, 5-6 defileye davetiyemiz de çıkmış. Şans. Büyük yerden geldi.

2. Dünyanın 1 numaralı restoranı Noma. Masasına oturmasak da kapısından geçeceğim ben, bakarsın  mutfağını falan gezmeme izin verirler.

3. Norrebro tam bizim Galata-Çukurcuma modeli, 3-5 sene öncesine kadar kimsenin ayak basmak istemediği, uyuşturucu satıcısı var, barlarda sarhoşlar gezer diye ötelediği mahalleymiş. Şimdi tabii popüler. Fiyatlar fahiş.

4. Amager plajlarında festivaller olurmuş. Müzik bölümünü Aylin ve Hakan’a devrettik. Onlar nasılsa adı sanı duyulmamış grupları saklandıkları yerlerden çıkaracak.

5. Ben bu yazıyı yazarken Özge Lokmanhekim a.k.a seyahatperest.com şu maili yolladı:  dekorasyonu, menüsü vs. senin tarzın olduğunu düşündüğüm The Laundromat Cafeyi denersiniz belki.

6. Kalacak yer bulmak en zoru oldu. Ev, otel, hostel karmaşaları arasında herkesten General Hostel’de yer bak önerisi geldi. Temiz, ucuz, merkezi.

7. Tru Project t-shirtlerinin satıldığı BOWS dükkanına (Studiestræde 51. 1554 Kbh V) gideceğim diye sahibiyle e-mail alışverişine girince, Yemek için Lele (site şık), Pate Pate, Bjørgs, içkiye de Fugu’nun isimlerini verdi. Not ettim. Sahibinden.com’dan alışveriş eder gibi havalıyım.

8. Ben bilmediğim bir ülkeye gidiyorsam mutlaka oranın yazarlarını keşfederim: Hans Christian Andersen, Henrik Pontoppidan, Klaus Rifbjerg kitapçıya girip de İngilizcesi var mı diye sorma listeme girdi.

9. 10. 11 ve 1000’e kadar yolu var artık Kopenhag dönüşüne…

Popüler not: Pek ünlü yönetmen Lars von Trier de Danimarkalı.

Kategoriler

TAKVİM

June 2018
M T W T F S S
« Jun    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: