Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Galata meydanı

August 23, 2011 ŞEHİR 1 Comment

Bir süredir Galata’da yaşayan arkadaşlarımdan aynı şeyi duyuyorum: Kulak tıkaçlarına talimiz. Neden: önce turistler, sanatçılar, hatta festivaller tarafından kafana göre müzik yapma mekanı olarak benimsenen meydanda şimdilerde geceleri kavga, gürültü, taciz olaylarının artmış olması. Mahalleli geceleri uyuyamamaktan, Anemon Oteli müşteri kaybetmekten, akademisyenler tarihi yapının dibinde işenmesinden, sokakların sidik kokmasından şikayetçi. Birileri uyumak, diğerleri özgür yaşamak istiyor. Kimse haksız değil. Bir süredir Gezenti lakabıyla dünyanın pek çok yerinde dolaşınca, çeşitli ülkelerde benzer durumlar gördüm elbette. Duruma, dünya işleyen modelleri bulunan bir iki çözüm önermek isterim.

1. Admiral Bridge örneği: Berlin Admiral Köprüsü üzerinde sabah üçe kadar müzik yapmaktan mimlenen gençlere mahalleli önce bildiriler dağıtmış, sonra camlardan sular atmış en sonunda da devlete verdikleri dilekçeyle köprü üzerinde takılma iznini 22:00’ye almış. İzin bitti mi konser dağıtan görevliler misali polis geliyor, gençler de evlerden uzak parklara hareket ediyor.

2. Exarcheia modeli: Atina’da akademisyenlerin yaşadığı bölge bir süre uyuştucu satıcılarının eline geçince işler çığrından çıkmış, mahalleli devletten yardım istemek yerine kendileri çadır kurmak ve 24 saat bölgeyi beklemek üzerine örgütlenmiş. Sonuç: bölge şimdi her türlü uyuşturucu satıcısından hatta polislerden bile arınmış durumda. Gündüz parklarda çocuklar oynuyor, gece fazla uzatmadan gitarlar devreye giriyor.

3. Christiania durumu: Kopenhag’da özerk bölge olarak tanımlanan Christiania aslında devasa bir park. Komün halinde yaşamak isteyen, hayatlarını müzik, kaykay, graffiti ve dünyanın en iyi bisiklerini yaparak geçiren hippilere devlet tarafından verilmiş. Alt metin şu: herkes seçtiği hayatı yaşama özgürlüğüne sahiptir. Bu yüzden birbirimize saygı duyalım. İstanbul’un yaşama bölgeleri uzağındaki onlarca pakından birini gençlere tahsis edip buyrun burası sizindir demek o kadar da zor değil.

Currently there is "1 comment" on this Article:

 1. adsız says:

  Annenizin de durumdan şikayetçi olduğunu yazdı ayşee arman biliyorum

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  Comment on this Article: