Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Seyahat tatil değil ki

August 28, 2011 ŞEHİR 1 Comment

Seyahat 1. Bir yerden başka bir yere; tren, araba, uçak, bisiklet, motorsiklet gibi tekerlekli araç yardımıyla, veya tabana kuvvet modeli gitme hali.

Seyahat 2. Sevdiğini sandığın adamı / kadını daha iyi tanımanın yolu. Evlenmeden önce yapılması, ön balayı şeklinde kullanılması çift hayatı için tavsiye edilir.

Seyahat 3a: Varmak, geç kalmak, planlamak, ara vermek gibi kelimelerin beyninin her türlü işitsel, görsel, beklentisel sözlüğünden silinmesi.

Seyahat 3b. Dini farklılıkların yok olduğu ütopik dünyanın; başkasının fikrine saygının; kendi bulunduğumuz sınırlı ortamları (ki buna aile, mahalle, şehir, ülke gözüyle kademe kademe bakabilirsin) terketmemizin; diğerinin hayatını yaşamaya, anlamaya, hatta benimsemeye başlamamızın tek yolu.

Ben sehayati üçüncü anlamında yaşıyorum. Ve Montreal’den döndüğüm gece not defterimden şunları çıkarıyorum…

– De 5 a 7 (5’ten 7’ye) buluşalım diyor. 08:00’de mesaiye başlayan iş yerleri 15:30-16:00 arasında paydos edince, 5, yemek öncesi içkisi için buluşma saati oluyor. Özgürlüğe saygı diye geçiyor düşüncemden ve az sonra toplanalım diyip beş saat ortadan yok olan patronlara lanetimi sunuyorum.

Graffiti yasak değil, hatta duvar resmi adıyla devlet tarafından destekleniyor. Kahvelerin, galerilerin, kaldırımların üzerine resim yapanlar maaşla çalışıyor, sağlık sigortaları ödeniyor, burasını biraz mavi mi yapsak diyen en bilmişler nedense bu şehirde pek bulunmuyor.

– Montreal Jazz Festivali’ni bilirdik ama büyük bir meydana kurulan sahnenin önündeki banklarda akşamın çökmeye başlamasını bekleyen, ilk buluşma için kız arkadaşını film gösterimine getiren oğlanları bilmezdik. Dünya Filmleri Festivali, Montreal meydanlarına kurulan sahnelerde, halka açık düzende.

– Kaldırımın kenarına park etmiş otobüsü görüyorum. Alkol kokanlar, evsizler, yanından endişeyle bakarak geçeceğiniz insan toplulukları içeride kitap okuyup kahvesini içiyor. Sonra hikayesini dinliyorum: Kimse mükemmel olmadığı için dışlanmayı ve terk edilmeyi hak etmez diyen iki rahip, eroinmanlara temiz şırınga, evsizlere battaniye, alkoliklere kahve ikram eden bir otobüs sistemi geliştirip, Quebec şehrinde dolaşıyor. Sonra hikayenin ikinci aşamasını gözlerim görüyor: İçerideki duvarlar teşekkür eden, tedavi görmüş, ikinci kez mutlu doğmuş insanların mektuplarıyla dolu. İçim, tüylerim, beynim ürpetiyor.

– Montreal’de radyo sadece arabalarda değil, evlerde de sürekli açık. İnsanlar yemek yaparken televizyonda dizi izlemek yerine radyoda haber kanallarını dinliyor. O yüzden Steve Jobs işi bırakınca Apple’ın hali ne olacak diye soran beş yaşında bir çocuk sizi şaşırtmıyor.

Currently there is "1 comment" on this Article:

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: