Home » Montreal »ŞEHİR » Currently Reading:

hayat Montreal’de (güzel) 1

August 30, 2011 Montreal, ŞEHİR No Comments

Çiftiz
Evlilik bu şehirde demode. İnsanlar çoğunlukla beraber yaşayıp, çocuk doğuruyor. Çalışmıyorlarsa devletten adam başı 1100 dolar yardım alıyor, ayrıca çocuklar için de yardım maaşları bağlanıyor.

5 A 7
Montreal’de iş çıkışı saatlerine denk gelen 17-19 arası arkadaşlar bir barda toplanıyor. Bu iki saat çoğunlukla politika ve Kanada’dan bağımsız bir Quebec nasıl elde edilebilir tartışmalarının vakti. İş yerleri günde 7, haftada 35 saat çalışma düzenine bağlanmış olan özgür şehirde, insanların arkadaşlarından sonra ailelerine ve çocuklarına da ayıracak vakitleri bol.

En sevdiğim mahalle: Outrement.
Sabah kahvaltısı için Café Souvenir‘de  (1261 Avenue Bernard) bol meyveli bir tabak geliyor önüme. Öğle yemeği için iki dükkan yanda La Moulerie‘de (1249, Rue Bernard Ouest) domatesli midye kazanına dalıyorum. Akşam bu sefer de Les Enfants Terribles’deyiz. Bir anne ve üç çocuğunun gastronomi merkezi. Outrement burada bitmiyor tabii bu daha ilk gün.

Haiti’li taksiciler
Dünyanın hiçbir yerinde  (gibi iddialı bir cümlenin sonuna şunu eklemek istiyorum…) bu kadar mutlu şöförler görmedim. Pek çoğu Haitili, gülümsüyor, müzik dinliyor, ayda minimum 1600 dolar kazanıyor.

Oto-vapürüs
Yukarıda fotoğrafını görmüş olduğun makine (adına işlevi gereği oto-vapürüs diyelim) karada tıngır mıngır giderken, birden denize dökülüyor ve yılana sarılmadan karşı kıyıya kadar varlığına devam ediyor. Çoğunlukla turistik geziler için kullanılmakta.

Şehirde iki teker üzerinde
Bixi benzerlerine Avrupa’nın pek çok şehrinde rastlamıştım (bkz. Paris Velib) Buradaki farkı yerli halk tarafından da tercih edilen ulaşım şekli olarak oldukça verimli çalışması. Yıllık 73 dolara abone olabiliyor ya da günde 5 dolar verdikten sonra 30’ar dakikada bir bisikletleri değiştirmek kaydıyla şehrin sokaklarında gezebiliyorsunuz. Bu yıl bisikletleri tamir etmeye katkı payı olsun diye reklam aldıkları için protesto sever Quebec halkı tarafından pek eleştirilmişler. Eğer Bixi kullanacaksanız şehrin neresinde boş olduğunu görebilmeniz için bir de iPhone uygulaması geliştirmişler.

Duvar ressamı gördüm
Şehrin her yerinde graffiti diyemeyeceğim büyüklükte duvar resimleri dikkatimi çekiyor. Öğreniyorum ki devlet destekli sanatçılar, sağlık sigortalarının da ödendiği (bana o ana kadar ütopik gelmiş olan) bir şehirde çalışmaktaymış. Az sonra duvara resim yaparken kahvesini yudumlayan Thomas’la tanışınca idrak ediyorum. Vay be.


Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: