Home » Montreal » Currently Reading:

Hayat Montreal’de (güzel) 2

September 1, 2011 Montreal No Comments

Girilmez, festival var
Yılda iki kere, genellikle havaların nasıl olduğuna bakarak, şehrin en geniş caddelerinden biri olan Boulevard Saint-Laurent trafiğe kapatılıyor, bütün dükkanlar malları kaldırımlara atıyor. Arabanızı park ettiğiniz yerde masaj yaptırmak, sokağın ortasında yoga seansına katılmak, çiçek şeklinde mangolar yemek serbest. En azından bir haftasonu için.

Chalet Kültürü
Quebecliler’in tatil anlayışı dönümler arasına yayılmış olan ormanlarda ev kiralayıp gölde çıplak yüzmek. Gittim, gördüm, denedim. Seneye Bodrum, Çeşme, Antalya planlarını boşverip bir Chalet kiralamak niyetindeyim. 6 kişinin rahat rahat yaşayabileceği evler haftalık 900 dolara denk geliyor. Biletleri de erkenden alırsan. O tatil seni ihya eder.

Yoksa siz hala Frankofonlaştıramadıklarımızdan mısınız?
Montreal %85 Frankofon bir şehir. Quebec eyaletinin ataları St Malo ve Normandiya kıyılarından gelen Fransızlar.  O yüzden Toronto ve Vancover’ın tersine burada ana dil Fransızca. İngilizce duymak istiyorsanız Hasidiklerin merkezi Outremont ve McGill Üniversitesi öğrencilerinin mahallesi McGill Ghetto’ya teşrifiniz beklenir.

Alışalış
New York’tan hastası olduğumuz Forever 21, İngiltere’de en sevdiğimiz Urban Outfitters mağazaları da Montreal şehir merkezinde dükkan açmış durumda.  Ayrıca adım başı ucuz malların bulunabileceği butikler var.

Pazar yeri
Dünyanın her yerinde çarşı pazar gezdim, ne Akdeniz’de ne de güneylerde Marché JeanTalon gibisini görmedim. Her gün 07-22 arasında açık olan standlarda Quebecli çiftçiler, et, süt, şarap üreticileri hem tadım hem de satım yapmaktalar. Erik, domates, elma, salatalık, üzüm diye sıra sıra denemeye açılmış tabaklardan öğle yemeğini hallettim, bir de üzerine beyaz şarap eşliğinde müzik dinledim.

Çevir tavuğu yanmasın
Montreal’de büyük bir Portekiz komünitesi de var. Tavuk çevirmesi ve öncesinde gelen hafif ekşi biber közlemesi meşhurmuş diye duyunca oburluk edip Jano‘ya  da gittik (3883, Boulevard St-Laurent). Yemekler bildiğin bizim Nizam Pide ayarında. İki kişi yarım tavuk ve garnitürlerin fiyatı 30 dolar.

Kategoriler

TAKVİM

May 2019
M T W T F S S
« Jun    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: