Home » Beyrut » Currently Reading:

Beyrut’ta Yeni 10’lu

November 15, 2011 Beyrut No Comments

10. Lübnan’a elbette yemek yemek için gidiyoruz. Pardon düzelteyim. Lübnan’a elbette et yemek için gidiyoruz. O halde Beyrut’lu mimar Bernard Khoury tarafından 1920’de tasarlanan Centrale’i unutmayalım. Sadece akşam yemeği için açık.

9. Dediler ki içindeki sergileri kadar dışındaki binası da mutlak görülmeli. Beirut Exhibition Center‘a gideceğim ama Irak’ta Bugünün Sanatı sergisi kaçacak.

8. Hamra banklarını sanat eserine dönüştüren Dalia Baassiri‘nin izini takip edeceğim. Bakarsın bir yerlerde kendisiyle de karşılaşır, hal hatır, bu güzellik de nedir diye sorarım.

7. Klasikleri oradan buradan, giden gelen arkadaşların notlarından topladık, Beyrut’ta yeni mutfak kontenjanını incelerken, sabah öğle, akşam menüsü için üç mekan buldum.
Sabah: Le Sam. Öğrenci işi, Amerikan işi, diner modeli.
Öğle: Et yemeğe elbette. Amareddine. Tıka basa doyup, bu mutluluk nedir demeye erkenden başlayalım ki midemizde kaynamasın.
Akşam: 365 Restaurant. Yılın her günü, menüsünde başka bir yemek.

6. Beyrutlu modern, galeri sanatçısı. Alain Vassoyan. Heykeli video ve sesle karıştıran adam. Janine Rubeiz Galeri’de Bird’s Maze isimli işleri sergide.

5. Sergisine, film gösterimine, geceleri disko seansına denk gelmezsem, dergilerine, kitaplarına, uluslararası Beyrut ahalisini görmeye gitmek lazımmış: Art Lounge Bookshop.

4. Democratic Republic of Music programında Cuma gecesi Salsa Picante var. Müziği bilemedim ama mekana bakmak için en azından gitsek mi?

3. Lübnan’a elbette yemek yemek için gidiyoruz. Pardon düzelteyim. Lübnan’a elbette brunch için de gidiyoruz. O halde pazar sabahı mekanımız cenneti boşver, Beyrut’taki cennet olsun. Casablanca bekler. Geç kalmayalım.

2. Pek çok yangın sonrasında 2000’de yeniden restore edilip, halkın ve turistlerin kullanımına açılan Beyrut Milli Müzesi. Lübnan tarihini anlamak için elbette görülmeli.

1. Beyrut’ta değil ama öncesinde ya da sonrasında mutlaka izlenmesi gereken film: Incendies. Gece izlememenizi tavsiye ederim ama. Gerçekler fena halde acıtır cinsinde.

Not: Lokal barlar, pub’lar, yemek öncesi ve sonrası içki mekanları listesi gelecek. Bakıyorum.

Kategoriler

TAKVİM

July 2019
M T W T F S S
« Jun    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: