Home » Beyrut » Currently Reading:

A’dan Z’te Beyrut rehberi (Bölüm 1)

November 23, 2011 Beyrut No Comments

Pek çok yerde en iyi Lübnan yemekleri için Karam’ın adını göreceksin. Kanma, hem daha sofistike bir mahallede, hem de patlıcanı kral statüsünde yapan Abdel Vahab’ı dene. (El Inglizi Street)

Barlar sokağı olara ünlenen Gemmayzeh’deyiz. Yemek öncesi, sonrası, istersen yemeği bile boşverip Gouraud Caddesi turundasın. O zaman sana dört favori yerimden bahsedeyim. Neşen yerinde, flört alemindeysen Torrino Express. Caz dinlemek istediğin bir gecede kokteyl yudumlama isteğindeysen Dragonfly. Lounge müzik dinlemek, Beyrut sakinlerini incelemek istersen Spinout. Yemekten sonra bara dönüşen mekanda benim havalar yerinde dersen Alcazar.

Haritalar üzerinde mekan adreslerinde numaralar çarpmayacak gözünüze, google map de genellikle nokta atışı yer bulmakta zorlanacak. Korkmayın. Sora sora Centrale bile bulunur. Teleferikten bozma asansörüne binip vagondan devşirme barına gidip de oturulur. Erken gitmeyin ama. Bernard Khoury tarafından tasarlanan bar 20:00’den sonra açılıyor. 22:00’den sonra hayatına başlıyor.

De Prague kitaplarda, entellektüellerin ve sinema meraklılarının buluşma yeri olarak geçiyor ama gidip görünce yok dedim, şimdilerde mekan burası değil. Hamra hipster’larının buluşma adresi gündüzleri sandviç almak için Graffiti, öğleden sonraları Brezilya, Etiyopya ve Kolombiya kahveleri eşliğinde muhabbete oturmaya Café Younes, geceleri de soğuk Jagermaister şat yuvarlamaya Oscar Wilde.

Eğlenmek Beyrut’ta vazgeçilmez gelenek. Hangi kitabı açarsanız Arap yarımadasının özellikle içmek için Beyrut’a geldiği bilgisini okuyacaksınız, Hangi kitapta biraz daha ilerlerseniz savaş zamanı sığınak olarak kullanılan BO18’in şimdi Beyrut’un en popüler gece kulübü olduğunu bileceksiniz. Ama bu kadarla kalmıyorum ben White, The Basement, biraz kokoş takılmayı sevenlere Buddha Bar ve Sky Bar’ın da isimlerini veriyorum.

Beyrut’ta festival zamanı başladı! Belki seyahatini ona gore programlamak istersin.
Şubat – Al Bustan Müzik ve Sanat Festivali ve Beyrut Moda Haftası (BİEL). Haziran – Dünyanın 250 şehrinden gelen müzisyenlerin buluştuğu 21 Haziran’daki Fete de la Musique (Müzik Günü) Beyrut’ta da kutlanmakta.
Eylül – Filmseversen Beyrut Sinema Festivali, şarapçıysan Vinifest
Kasım – Caz seversen Uluslararası Caz Festivali, maratoncuysan da 27 Kasım’da koşuya yetişmelisin.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: