Home » Beyrut » Currently Reading:

A’dan Z’ye Beyrut Rehberi (Bölüm 4)

November 28, 2011 Beyrut 2 Comments

Recto Verso! Kahve, kitapçı ve kütüphane. Kendini Montmartre tepelerinde bir dükkanda hissetmene yarayacak, bir de tabii ki Lübnanlı yazarları tanımana. Lübnanlılar çok kültürlü insanlar. İngilizce, Fransızca, Arapça hatta zaman zaman Türkçe bile anlaşman mümkün.

Beyrut’u bir uçtan diğer uca gezmek için dört beş mahallesinin ismini de bilmelisin. Müslüman kesimin yaşadığı Hamra’nın Cornishe olarak bilinen kordon boyuyla arasında Amerikan Üniversitesi bulunmakta. Downtown (DT) Louis Vuitton’dan Marc Jacobs’a, Lanvin’den Loubotin’e, Chanel’den Dior’a en ünlü markaların adresi. Gemmayzeh ve devamındaki Mar Mikael kozmopolit ahalinin, barların, kitapçıların yeri. Saifi Village’de üç beş dükkan ve Balima Café dışında bir atraksiyon yok. Bana sorarsan Beyrut’un en güzel mahallesi şık restoranların, ABC Mall’un, minik dükkanların olduğu Achrafieh bölgesi.

Üzülerek bildiriyorum. Şu üç mekana gitmeyi unutmuşum. Bir. Vinyl dinleyenlerin ve bilenlerin barınağı, dünyanın her yerinden gelen 10000’den fazla plak arşivi bulunan Flipside (Mar Mikhael, Achrafieh). İki. Çarşambadan cumaya piyanonun başında caz söyleyen İngiliz ve Fransızlar’ın bulunduğu Up on the 31st (Habtoor Grand Hotel, Sin el Fil). Üç. Arthur Satyan, Fouad Afra, Abboud Saidi gibi Lübnanlı müzisyenlerin canlı performanslar yaptığı Blue Note (Makhoul street, AUB yanı)

Ve hala bana Beyrut hakkında bunlar yetmez, herşeyi görmem lazım diyorsan sokak ve günlük hayat için bloggingbeirut.com, plus961.com, onoffbeirut.com ;  tarih ve politik hakkında merakın varsa 13brokenpencils.blogspot.com, 13brokenpencils.blogspot.com. Sitelere tıkla.

Bir şehri en iyi yerlisi bilir diyerek müzisyen, DJ, prodüktör Jade’in bir röportajından alıntılar yapmak istedim: Beyrut’ta tipik bir pazar kahvaltısı için Asdika2, en iyi espresso’yu içmek niyetiyle Osteria (Mar Mikael), hava güzelse La Posta’nın bahçesinden kitap okma. Gece programı genelde belli: Behind The Green Door’da canlı müzik dinledikten sonra Marroush’ta sabaha karşı yemeğine odaklanma.

Ben gitmedim, sen teşrif et. Lokal sanatçıların resimlerini duvarlarda görürsen, ve beğenirsen bir iki kare de benim için çek. Acid Jazz ve blues dinlemek için Zinc’I listeye al (37 Seifeddine el-Khatib Street, Sodeco).

Hazal’ın notu: Beyrut ruhuma nasıl işledi yazısı bir kaç gün sonra…

Currently there are "2 comments" on this Article:

 1. Murat says:

  Bi dahaki sefere bu tavsiyelerini yerine getirmek üzere Beyrut’a gideceğim ama Beyrutlular’ın çok dilli olması çok kültürlü olmalarından değil; eski sömürge olmalarından kaynaklı… Dünyanın bütün eski kolonyallerinde bunu görebilirsin.

 2. Hazal says:

  Çok kültürün kaynaklarından en önemlisi kolonicilik tabii…

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  Comment on this Article: