Home » gecehayatı »ŞEHİR » Currently Reading:

Zaman:1920. Mekan (adeta) Fransa.

February 15, 2012 gecehayatı, ŞEHİR No Comments

Yedi yüz gündür en az yüz defa çamaşır makinesi görmüş olmasına rağmen; deterjana, sıcak suya inat ilk günkü gibi duran siyah üniformamın (bkz. Tru Project, t-shirt, kayak yaka) yaratıcısı Aysu ve Nixon saatlerinin vitrininde, podyumdaymış gibi durduğu Galata mağazası (Evet Erenköy’de daha büyük şubeleri var ama ilk dükkan Camekan Sokakta’ydı) Lastik Pabuç’un kaptanı Can. 14 Şubat gecesi, öpüşen, kavga eden, kalpten çikolata siparişleri veren, gülün tek çiçek olduğunu zanneden,ilk randevusuna Sevgililer Günü’de çıkan çiftlere aldırmadan Love Proof partisini Café 17’de (Hocazade Sk. 17A, Alman Hastanesi karşısı) verdiler. Kokteylimi aldım, içine saplı üzümlerin tadına vardım, ama en çok etrafa baktım…

Alt salondaki sahnenin önünde… 1920’lerin Fransız kaberelerinden çıkma burlesque dansçının karşısındayım. Bu seksapeliyle kızları ve oğlanları kendine kitleyen kadından başkasına kaymıyor gözlerim. On dakika kırmızı elbisesini yavaş yavaş terk ederek dans ediyor; grotesk tüylerin içinde kitaplardan uyarlanma filmlerin içinden çıkmış bir kahramana dönüşüyor. Sonra eşyalarını toplıyor, yerlere kadar uzanan siyah elbisesini görüyoruz üzerinde, çıplaklığını saklıyor. Bavulunu arkasından getiriyorlar, daha yeni izlediğim Cherie filmindeki Nicole Kidman’a dönüşüyor beynimde. Bir viski istiyor barmenden, tabureye oturuyor. Bize bakmıyor.

Sigara içildiği için tıklım tıkış bahçede… kahvelerde ve sokaklarda karşıma çıkan insanlar var. Kırmızı ışık altında hepsi Moulin Rouge karakterlerine dönüşüyor. Cazibeli, yaratıcı, kifayet sahibi.

Üst salonda… flaşlar patlıyor. Nasıl derler, cemiyet hayatının bilinen isimleri, rahatla, huzurla, güvenle içkilerini yudumluyor. İstanbul’da değil sanki Berlin, New York ya da Montreal’deymişim gibi bir hakikat yaşanıyor. Müzik gece yaşlandıkça 2012 elektronik tınılarından, 1990 rap beat’lerine kayıyor. Biz ona uyuyoruz. Aval aval ahalisi yok, herkes dansa uyum sağlıyor.

Lokal, Otto, Babylon, Kiki, Tektekçi haricinde, Beyoğlu’nda gecenin unutmak istediğim saatlerine yaklaştıkça zaman, gideceğim bir mekanım daha var şimdi. Diye mutluyum mesela bu hafta.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: