Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Kısa bir yol hikayesi

March 19, 2012 ŞEHİR No Comments

Bu aslında çok basit bir Perşembe günüydü, evden çıktım, burnuma Georges Otel’den takılan bonfile kokularını pas geçerek, Karaköy’e indim. Bir dükkana girdim, bakındım. Sergi açılışına gittim, çıktım, başka bir serge açılışına daha gittim, film izledim, çok beğendim. Karnımı doyurdum, konsere uğradım, eve geldim hikayesi. Ama mekan İstanbul olunca içine birden fazla vay beee girebiliyor. Şaşırıyorum. Hala.

Vintage usulü bir dükkan: Karaköy Fransız Geçidi, Pazar sabahları brunch’ına ve Cumartesi geceleri eller havayasına Bej Kahve’sine gelen kalabalıklarla 2012’in mutlak gidilmesi gereken mekanları arasına katılmıştı. Ben şimdi buna bir diğer (üstelik benzerine başka hiçbir sokak arasında bulamayacağınız) hadi, kalk, git, pişman olmayacaksın dört duvar arası ekliyorum: Fashion@Eye. Bir diğer adıyla gözlükçü, bir daha da diğer adıyla stil uzmanı, bir daha daha diğer adıyla 100-350 TL arasında parayı cepten çıkarmaya karar verirsen hem havanı, hem yazını kurtaracak olay. İşin patronu Hakan San sana neyin yakıştığını acımasızca söylüyor. Lafını dinle. Bir tane yetmezse iki tane al.

O Galerist senin bu Mânâ benim: Bu açılış işini pek sevmem ben. Kalabalık oluyor; duvarlar görünmüyor; en azından sekiz on kişilik bir ekip şarabın ve yemeğin geldiği kapılar önünde kamp kuruyor; bazı çok bilenler, çok ilginç buldukları eserler arasında tanıdıklara kendi başyapıtlarını anlatıyor diye. Ama merak eder, giderim. Geçen haftayı da iki serginin ilk görenleri arasına takılarak geçirdim. Pişman değilim.

Galeri Mânâ’da Murat Akagündüz’ün Cehennem-Cennet işleri Kutluğ Ataman’ın twitter’dan dediği gibi şüphesiz bir kırılma noktası! Müze sergisi gibi olmuş! Bravo! Benim Cehennem’imde ne bozkırlar kuruyor, Cennetim’de kimler beni uzaktan izliyor diye düşünerek dolandım video yerleştirmelerinden oluşan birinci katta (Ali Paşa Değirmeni Sokak, 16–18
)

Hasköy’de, Koç Müzesi yanına açılan Galerist binasında da Mısırlı Youssef Nabil’in You Never Left / Sen Hiç Gitmedin ki işleri var. Aslen bir kısa film ve ondan seçtiği karelerden oluşan sergide bir adamın arkasından ağıt yakan erkeklerle kadınları gördüğümde şunu düşündüm: kadınlar bir masanın, bir hüznün, bir bitişin etrafında birbirlerinden destek alarak yasını tutuyor. Erkek, derinden, yalnız, kifayetsiz acısını yaşıyor. Ne kadar başkayız işte…

Bir Duayen’e soralım: Bir Duayen dedi ki: bizde mezeler çok güzel, şimdi şarapla tadını bozmayın. Dinledik o zaman biz de. Dört kadın; ilişkiler, yaşam, uzaylılar geldiği gün dünyada hepimiz bir diğerine karşı birleşir, savaşmayı, ayrılmayı, ötekileşmeyi unutur muyuz diye tartıştığımız masamıza ezme, patlıcan, muska böreği, ciğer, köfte, topik’i de davet ettik. İyi ki gelmişler. Onlar memnun, biz daha memnun, Osmanbey’e yarı inmiş perdeler arasından bakıyoruz. Sezen Aksu söylüyor fonda. Herkes farkında olmadan eşlik ediyor. Hakiki bir meyhanedeyiz, gürültü yok, kavga karışmaz. Hesap adam başı 60 TL. O da iyi bak.(Halaskargazi Cad. Tavukçu Fethi Sk. No:28/B Pangaltı, 212 240 11 00)

Bir iki not

  • Karaköy Karabatak kahvesinin karşı köşesine yeni bir lokanta açılıyor. Bakalım menüde ne olacak?
  • Babylon Lounge, Tektekçi, Kiki falan gezildi. Hayal Kahvesi Perşembe’nin en curcunalı mekanıymış. Sahnede bizim gençliğimizden parçalar çalan yarısı kız (basist ve solist) bir ekip var. Müzikalite konusunda yıldızlar sıralayamayacağım ama dans ruhu her metrekarede insana geçer.
  • Galata Georges Otel’e on kişiden fazla gidecek olursanız 90 TL’ye fiks menu yapıyorlar. Artı tabii içkiler de cepten. Ben barda oturup da dirty martini içmesini sevdim. Pahalı tabii. Dikkatle tüketiniz.
  • Erkek gezi blogger arıyorum diye, önüme her gelene sorarken listeye girdi buraknebuolum.tumblr.com. Herifin diline; yazım stiline; bana mutlu bir köpeğin fotoğrafını çekebilir misin bubudin? lafı altında kendine yer bulan fotoğraf karesine bayıldım.

Haftaya buluşalım haftaya: Liste şöyle bende, yersen, dinlersen, evden çıkıp topluluklar arasında girmek istersen…

Bir haftayı yeni, gitmediğim bir meyhane bularak kapattım ya madem, önümüzdeki için de Mekan’ı düşündüm. İşine gelirse, kalk gideriz. (Eski Çiçekçi Sokak, No:3, Beyoğlu, 212 252 60 52)

Konserler bölümünü şu şekilde ayarlıyoruz: 21 Mart Çarşamba – Sezyum’un davullarda takıldığı Kök; melodramik She Passed Away; acid punk sever Softa; Asmalı Showcase #2 adı altında topluca Babylon’da. 23 Mart Cuma – Sesiyle ruhumu arındıran Göksel Ghetto’da; çingene müziği ve operadan ilham alan İngiliz kafasında kabare-punkçı The Tiger Lilies Salon’da; Bant dergisinin kurucusu müzik dehaları Aylin Güngör – J.Hakan Dedeoğlu’nun grubu Ginger and Oak Arkaoda’da.

Kategoriler

TAKVİM

September 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Blogroll

Sorry, we're having trouble loading this Tumblr.

ARAMA

Duvar

Previous Next All

» Cevap bırakın
Comment on this Article: