Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Fransız usulü Le Fumoir

April 8, 2012 ŞEHİR 2 Comments

Bir sokağın değiştiğini görüyorum. Geceleri taksiye binmeden sakın eve gelme, Tünel’den aşağı yürüyeceksen arkadaşların bıraksın diye tembihlendiğim yollar, şimdilerde ellerinde bavullarıyla seyreden turistlerin, yeşil plakalı arabalarıyla sekiz bin lira kira verdikleri evlerine dönen bürokratların, yüz seksen dakikaya uzatılmış biz dizi için elbise arayan stilistlerin, ellerinde kamera Doğan Apartmanı avlusunu mesken edinmiş fotoğrafçıların, on altı yaşında Gossip Girl etkisiyle yirmi altı gibi davranan genç kızların, buğulama balıkçıların, tek dilimlik pizzacıların, ananası sopaya takan büfelerin, saati 5 TL’lik otoparkların, patileri yere basmasın diye özen gösterilen köpeklerin meskeni oluyor. Başkalaşıyor, çoğu zaman benim durduğum yerden bakınca Serdar-ı Ekrem Sokak, ötekileşiyor.

Ama işte, bir gün, bütün bu karmaşanın içinde, aynı zamanda restoran da olan lobisinde Nina Simone’dan,Ray Charles’dan, Serge Gainsbourg’dan nameler çalan bir otel açılıyor. Işıklarını kısıyor, çatal-bıçak sesleri duyulmuyor, insanlar fısıldayarak, birbirine akıp giden bir günün yorgunluklarını anlatıyor. Julie & Julia filmi sayesinde ne kadar zor bir yemek olduğunu öğrendiğimiz Boeuf Bourguignon’u, 300 gram olarak düşünülmüş antrikotu, üzerinde gravyer eritilerek gelen soğan çorbasını çok da iyi yapıyor, kırmızı şarap listesinde 120-450 TL arasında değişen yedi sekiz seçenek sunuluyor. Her şey kıvamında, her şey romantik, her şey adam başı 170 TL.

İsmi Le Fumoir (Sigara içme yeri) olan ama içeride duman tüttürülemeyen, Georges Hotel’in bu otuzdan fazla kişinin giremeyeceği restoranında, bir Perşembe akşamı, arkadaşlar yanında olunca, her şey tıkırında.

Hazal’ın gurme notu: Şef Sara Tabrizi ve üç beş arkadaş daha Coq au Vin (Şarapta Horoz) yemek şart diyor.

Serdar-ı Ekrem Sokak, 24; 0 212 244 24 23

Currently there are "2 comments" on this Article:

 1. Kerem Sevil says:

  Top resimde ki nedir ya Hazal? Bittim resmen,gerçeği mi yansıtıyor?

 2. Hazal says:

  yansıtıyor. ta kendisi.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  Comment on this Article: