Home » ŞEHİR » Currently Reading:

ötekisizlik

September 17, 2012 ŞEHİR 1 Comment

Olasılıklara inanan biriyim. Zamandan, mekandan, konuşulan dilden, inanç duyulan dinden ayrı olarak insanların birarada yaşayabileceğine, iletişim kurabileceğine, yanındakini ötekileştirmeden varolabileceğine de… O yüzden bu inancıma destek çıkan “an”lar karşıma çıktığında önce tüylerde bir ürperme, ardından yüzde gülümseme yerleşir bedene, işte! diye düşünürüm. Kim demiş o ve bu arasındaki uçurumlar o kadar derin.

Pazar günü, İstiklal Caddesi’nin ananas dilimine hücum eden turistlerinin, Zürafa Sokak’ta tatmin arayan askerlerinin, sokak çalgıcıları önünde fotoğraf makineleriyle yerleşmiş meraklılarının arasından sıyrılıp Tarlabaşı’ndaki Streetart İstanbul “Renovation” sergisine gittim. Çöpler, moloz yığınları, iki bina arasına gerilmiş çamaşırlı sokakları geçince metruk iki binanın önüne yerleştirilmiş bir DJ, çoğunluğu yabancılardan oluşan kalabalık, boya kokusu karşıladı beni.

Katlar arasında gezindim, dünyanın ve Türkiye’nin pek çok yerinden gelmiş sanatçıların yakında yıkılacak duvarlar üzerine çiziktirilmiş işlerine baktım. O ana kadar bu olayın bir parçasına dönüşmüş olmaktan memnundum da, asıl zevk az sonra DJ’in Roman havası çalmasıyla başladı. Önce mahallenin kıvırmanın piri hanımları popolarını salladı, hemen ardından kendilerine turist kızlar katıldı, akabinde çocuklar peçetelerini sallayarak annelerinin kucağında bitti, devamında meskeni düğün havası aldı, gitti. Ben de tabii dayanamayıp, attım kendimi ortalarda bir yere, üç sallanıp, sekiz gerdan kıvırdıktan sonra pozitif izleyici konumuma geri döndüm.

İnanıyorum işte, halkların birlikteliğine, pasaportsuz dünya olasılığına, müziğin evrimleştirdiği insanın varlığına. Bir anın içinde yaşanabiliyorsa, zamana uzatmak bizim otoritemizde.

Not: Yazıdan öte video burada

Currently there is "1 comment" on this Article:

 1. Rahat Yazar says:

  Süpermiş tam blogluk keşke gelseymişim video eklemen iyi olmuş:)

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  Comment on this Article: