Home » SANAT »ŞEHİR »TASARIM »WEB » Currently Reading:

Boğaz, Sanat, Konser, Hamam.

December 2, 2012 SANAT, ŞEHİR, TASARIM, WEB No Comments

Pazar kesesi

Karaköy’de yedik, içtik, Cumartesi partileri gördük. Yetti. Bu hafta, dinlenelim, hamam sefasıyla kendimize gelelim diyorum. Hem kalbe, hem bedene, hem ruha kese iyi gelir. Yenilenmiş haliyle açılan Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda ister bekarlığa veda partisi düzenleyin, ister altın günü, diler şerbeti güzel diye gidin, diler akustiğinden yararlanıp şarkı söyleyin. Benim tek diyeceğim, vakit kaybetmeden rezervasyonları yaptırın. Her gün 08:00-16:00 arası kadınlara; 16:30-00:00 arasınde erkeklere açık.

Kemenkeş Mahallesi, Hamam Sokak no:1, Tophane; Tel: 0212 393 80 10

Paha Biçilemez İstanbul

Günde ondan fazla mail düşüyor bana: “Sen İstanbul’da olan bitenleri nereden takip ediyorsun?” Tabana kuvvet mahalle keşifleri, yerlisine danışma, çat kapı bir yere sırf gözüme güzel göründü diye girme seçenekleri dışında, bu aralar istanbul sitesine ne düşecek diye sık sık bakar oldum. Leblon’un leziz mutfağının yaratıcısı Arda Türkmen’le yemek pişirme; yelken eğitimi; cupcake kursu; Sensus’ta şarap tadımları gibi deneyimlerin hepsi burada. Bu haftaki planıma Monet sergisi üstüne Changa’da içki ikramını aldım. Memnunum.

Aklın gözü alldesign’da birdir

22-23 Şubat’ta Hilton Convention Center’da düzenlenecek yaratıcılık konferansı alldesign’a gelecek isimler arasında Requiem for a Dream, The Wrestler, Black Swan gibi enfes filmlerin yönetmeni Darren Aronofsky; tasarımları MOMA’da sergilenen ikonik reklamcı, sanat yönetmeni, yazar, tasarımcı George Lois; Fransız DJ/müzisyen Claude Challe; Hollywood animasyon filmlerinin görsel efekt takımlarında yer alan Erdem Taylan gibi isimler konuşma yapacak. Biletlerin şimdiden alınması önerilir. Yoksa kalmıyor.

Boğaz Hakkında Birkaç Şey

Geçen haftasonunu Saffet Emre Tonguç’un, Osmanlı Paparazzi kıvamında Boğaz’ın bütün yalıları, köşkleri ve güzellikleri hakkında verdiği tüyolarla bir turda geçirmekten etkilenmiş olan ben, İstanbul’u daha da iyi tanımalıyım hırsıyla kendimi Eyüp’e attım. Bu konuda detaylı bilgileri önümüzdeki haftanın yazısında bulacaksınız ama hazır söz açılmışken Yugoslavya Prizren’den İstanbul’ a gelen Hakkın Akar’ın Küçük Saray Lokantası’nda (0212 581 28 40) kendimden geçmeme sebep olan kurufasulye-pilavlarından bahsetmeden geçmek istemedim. Eyüp’e gitmek için ilk neden bu.

Yalılar hakkında neler öğrendim dersen de tuttuğum notlar arasından şunları çıkarabilirim:

 • İnebahtı Savaşı’nda Cervantes esir alınmış, ardından da Kılıç Ali Paşa (Yani asıl adıyla (Occhiali) kendisini Camii’nin yapımında çalıştırılmış.
 • Hatice Sultan çirkin bir adamla evlendirilmesinin hıncını yan yalıdaki amca kızıyla beraber olarak almış.
 • Boğaz’daki 600 yalıdan biri olan Müşir Zeki Paşa yalısı 100 milyon dolara satılıkmış şu an. Almak isteyen varsa dedim
 • Abdülmecit, Mecidiyeköy’e adını veren padişah. Stockholm’deki Drottningholm Sarayı’nda da bir portresi var.

Daha çok bilgi var, ben hızına yetişemedim. Öğrenmek için Saffet Emre Tonguç’un Boğaz Hakkında Her Şey kitabını edinmeniz gerek.

Gelecek hafta İstanbul’da…

4 Aralık 21:30: Sesi David Bowie kalitesinde görülen Dan Bejar; NME ve Rolling Stone dergileri tarafından 2011’in en iyi albümleri arasına girmiş Destroyer isimli grubuyla Nejat Eczacıbaşı Binası’nda konserde (Sadi Konuralp Caddesi, No:5 Şişhane).

6 Aralık: Bir zamanlar Deniz Cuylan’la yaptığı müzikli sanat kitabı Netame’nin hastası olduğum; Bant dergisi ilüstratörü Sadi Güran, ilk kişisel sergisiyle 29 Aralık’a kadar Milk’te, cebindeki fotoğraf makinesiyle çektiği anlardan, filmotografik sahneler yaratıyor (Balkon Çıkmazı 8/A, Galata).

6 Aralık: 21:00: 2010’da Pitchfork’ün yılın en iyi parçası seçtiği Round and Round’un bestecisi Ariel Pink, Ariel Pink’s Haunted Graffiti ekibiyle Babylon’da.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  Comment on this Article: