Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Dean & Deluca geldi, kredi kartlarında yer açın!

February 19, 2013 ŞEHİR No Comments

Dean & Deluca ilk dükkanını 1977’de Soho’da açıyor. Giorgio DeLuca’nın söylediğine göre Amerikan kültürüne sızma zeytinyağı, güneşte kurutulmuş domates, kuru mantar gibi lezzetleri sokan da ta kendileri. Dükkana adım atanlara “şundan biraz denemek ister misiniz?” önerisinde bulunarak, hamburger ve patatesle büyümüş bir nesli sağlıklı yaşamaya ikna ediyorlar.

Ardından eşsiz sandviçler, dünyanın dört bir tarafından toplanmış şarküteri ürünleri; pancarından patatesine, kuşkonmazdan, Brüksel lahanasına her türlü sebzeden yapılan salatalar; pastalar, kendi üretimleri ekmekler, makarnalar, etler giriyor devreye. Sonuç? Elbette, New York’un, kapısında 45 dakika bekleyecek olsan değecek öğle yemeği mekanını yaratmış olmak, dünya çapında ün, mutlaka denemelisiniz listelerinde yüksek sıradan yer.

Şimdi, bu yukarıda bahsi geçen Dean & Deluca İstanbul’a gelip Kanyon içinde kendine en üst katta bir yer bulunca, bana da gidip denemesi şart oluyor elbette. Ekmekler, peynirler, salatalar güzel, tadı tuzu yok diyemem. On üzerinden notlama sisteminde 7’nin üzerinde puanı gözüm kapalı veririm ama benim derdim fiyatlarıyla. İçinde dört dilim roast beef, iki dilim peynir olan sandviçe 25 TL ödemek, levreğin tabağının 35 TL üzerinde bir fiyata denk gelmesi, bir öğle yemeği için oturduğum masadan su içip de adam başı 40 TL’ye kalkmak kalite/bütçe performansında eğriyi ne yazık ki oldukça aşağıda tutuyor. Bir de garson bey vitrinde 100 gr./ 8 TL  yazan salatalardan, masada oturuyorsak 25 TL’ye bir tabak olarak alabileceğimiz bilgisini geçince  dudaklarımda hafif çarpık bir gülümseme beliriyor. Siz benle dalga mı geçiyorsunuz tipinde.

İstanbul’da bir ay dışarıda yemek yemesem, topladığım parayla New York’a gider, Dean & Deluca’nın bizzat kendisinde üç gün öğle yemeğine oturur, bir de üzerine Fette Sau’ya yollanır kaburgaları götürürüm diyorum karşımda oturmakta olan Dilara’ya. Ne yazık ki hemfikiriz.

Londra ahalisinden bloody marry ve kahvaltılarıyla hayranlığımızı kazanmış Tom’s Deli ve Çıplak Şef, 30 dakikada mükellef menüler çıkaran, çocuklara sağlıklı yemekler yemeyi öğretmek için okullardaki kantin politikasını değiştirmiş, İtalya’nın kasabalarını baştan sona dolaşıp “ben neden orada değilim” diye sızlanmamıza neden olan Jamie Oliver’ın gözünün önünde makarnalar yapan mekanı Jamie’s İtalian da Eylül ayında Zorlu Center içinde açılacak. Umarım onların akıbeti Dean& Deluca’ya benzemez.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: