Home » graffiti »SANAT » Currently Reading:

Bırakın sokak sanat alanı olsun!

May 19, 2013 graffiti, SANAT No Comments

Vitrin çekemezsiniz, bu merdivende oturamazsınız, içkiniz elinizde dışarı çıkamazsınız, arkadaşınızla bizim kapımız önünde konuşamazsınız diyen tüm işletmeci, görevli, güvenlik elemanıyla olan daimi konuşmam: “Bu kaldırım sizin mi, tapusu var mı?” Çünkü evrenin tüm sokakları gibi bu sokak benim. İşte o yüzden galeriler içine hapsolmuş değil, sokakların duvarlarına, otobüslere, direklere yapılmış eserler benim daimi ilgi alanım, sanat konusunda bile özgürlükten yanayım. Bu pazar, gözünüzü gönlünüzü açmak için en sevdiklerim listesine giren 10 önemli karakterle tanıştırmak isterim sizi.Merak etmeyin içlerinde Banksy ve OBEY yok. Onların işlerine baktıktan sonra belki gelecek umutlarınız, hala dünyayı değiştirmeye çalışan ve sisteme dahil olmayı reddeden insanlara olan inancınız güçlenir.

Doğu Londra sokaklarında, özellikle Red Market, Old Street taraflarında karşılaştım Phlegm’in işleriyle. Kendisi resimli romanlar da çizdiği için tek bir fotoğrafta saatlerce düşünmene neden olan karakelem hikayeler anlatıyor. Son zamanlarda bir numaram.

1987’de Portekiz’de doğmuş olan Alexandre Farto, sokaktaki adıyla: Vhils, tüm zamanların en popüler sokak sanatçısı Banksy’nin menejeri de olan Steve Lazarides ile çalışıyor. Central Saint Martins okulu mezunu bir porte sanatçısı.

Önce Roma’da ardından Paris’te karşıma çıkan Clet Abraham dur, dön, sinyal ver gibi trafik tabelalarına oturttuğu karakterlerle politik bir duruş sergiliyor, bu yüzden çoğu zaman devletten vandalizm cezası yiyor. Mottosu: bana ne yapacağımı söyleyemezsiniz.

1982’den beri Fransa’nın en büyük graffiti sanatçılarından biri olarak bilinen Jef Aérosol Nantes doğumlu. İşlerine Amerika, Tokyo, Pekin ve Avrupa’nın doğu yakasında rastlamak mümkün. İlk kitabı “Vite Fait, Bien Fait” alınıp, sayfaları özenle kesildikten sonra çerçeveletmek için yaratılmış kıvamda.

Space İnvader filminden esinlenerek mozaikten yaptığı karakteleri şehrin duvarlarına taşıyan Invader da bir Fransız. Hollywood yazısının üzerinde sekiz ayrı karakteri bulunan Invader daha sonra tüm yerlerin fotoğraflarını çekerek gezmek isteyenler için haritalar oluşturuyor. Rotterdam MAMA Gallery, Paris Magda Danysz Gallery, İstanbul Borusan Müzikevi’nde sergiler açmış, aynı zamanda Banksy’nin filmi “Exit Through the Gift Shop” ta bahsi geçmiş olduğu için en popüler sokak sanatçıları arasında ismi bulunmakta.

Buenos Aires’te 1990’da kariyerine başlayan Franco Fasoli, nam-ı diğer JAZ kendi geliştirdiği tekniklerle duvarlara suluboya eserler bırakan bir sanatçı. Son zamanlardaki ilgi alanıysa futbol holiganları, insanın hayvanlaşması ve insani değerlerini kaybetmesi.

Banksy’nin etkilendiği isim olan Nick Walker, duvarları resimlemeye 1980’lerde Bristol’da başlıyor; ardından Stenley Kubrick onu Eyes Wide Shut filminin sahnelerinde kullanılmak üzere eserlerini yaratması için New York’a davet ediyor. 2008’de Londra Black Rat Gallery’de sattığı eserlerin toplamı £750,000 bulmuş.

1999’dan beri aktif olarak çalışan İtalyan sanatçı Blu’nun gerçek kimliği hakkında hiçbir fikrimiz yok. Kariyerine Bolonya’da başladıktan sonra Kostarika, Nikaragua, Guatemala, Rio de Jenerio ve Avrupa’nın hemen her şehrinde bıraktığı devasa eserlerle devam ediyor. Estetik, yitip gitmekte olan dünya, ekolojik dengesizlikler, makineleşme gibi konular en büyük ilgi alanı.

Seth Globepainter, soyadının da hakkını vereceği üzere bir dünya gezgini ve duvar resmi ustası. Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Çin, Meksika sokaklarına işlerini bırakmış. Bir şehirde uzun zaman geçirdikten, adetlerini, insanlarını yeterince inceledikten sonra şehrin dokusunu kendi sanatının içerisinde katıyor. Dolayısıyla her şehirde yaşadığı duygu, o şehrin dinamiği de eserinin ta kendisi oluyor.

Zio Ziegler araba, duvar, garaj ya da kepenkleri boyuyor. Yaratım sürecinin genellikle içinde yaşadığı bir problemin çözüm aşaması olduğunu söylüyor. Büyük, daimi, bir numaralı hayranıyım.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: