Home » restoran »ŞEHİR » Currently Reading:

Füzyonun ağababası: Yeni Lokanta

July 2, 2013 restoran, ŞEHİR No Comments

Minimal. İskandinav tipi. Beyaz örtülü. Geniş pencereli. Hafif müzikli. Gözünde canlandı mı biraz? Yok. O zaman devam ediyorum: Kumbaracı Yokuşu’ndan inerken hemen sağda, tabelasında Yeni Lokanta yazan dükkana atıyorsun adımını. Biz zamanlar Changa’yı İstanbul’un en iyi restoranları listesine alma nedenimiz olan Civan Er kapıda karşılıyor seni. İşletme, peçete seçimi, mutfaktan çıkan tabağın üzerindeki rokanın biçimi, menünün kendisi, duvarlardaki karolar, kısaca bu mekan ondan soruluyor.

Sokaktan gelip geçene gülümseyebileceğimiz bir köşe ediniyoruz kendimize. Zevk: fırında kendilerinin yaptığı ekmeğin yanında gelen tereyağıyla başlıyor. Ardından vişneli kısır, yeşil erikli deniz börülcesi, üzüm ve zahter salatalı humus, asma yaprağında paçanga, hellimli köfteyle devam ediyor. Tamam, yeter, midede yer kalmadı artık dediğim saniyedeyse kuzu incik ve mantarlı arpa şehriye düşüyor önüme ki, yemeyene lezzetini anlatamam.

İki çatal arasında nefes alabildiğim bir saniyede “Füzyonun ağababası” Civan’a menüyü nasıl yarattığını soruyorum. Geçtiğimiz bir yıl boyunca kasabalarından dağlarına Türkiye’yi gezdim diyor. Tam o sırada teşrif eden muhallebili kadayıf kızartması bu seferi hayatı kanıtlar nitelikte. Bundan böyle yerli, yabancı İstanbul’da nerede yemek yenir diye soran olursa: Yeni Lokanta. Kesin bilgi.

Tel: (0212) 292 25 50

Zencefil ve cevizli havuç ezmesi / Üzüm ve zahter salatalı humus

Çilek ve yoğurtlu kuzu ıspanak nane salatası

Zeytinyağlı levrek marinata ve kabak salatası

Hellimli köfte ve fırında patates salatası

Yeşil erikli deniz börülcesi

Odun fırınından çıkma ekmekler

Kategoriler

TAKVİM

July 2019
M T W T F S S
« Jun    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: