Home » cafe »ŞEHİR » Currently Reading:

#dirençimen

July 2, 2013 cafe, ŞEHİR No Comments

“Şimdi lütfen kemerlerinizi bağlayın, koltuklarınızı dik duruma getirin” anonsundan sonra alçalıyor uçak. Pencereden dışarıyı izliyorum. Puslu hava, nemden görünmeyen denizin mavisi ve her yerde bina. “Şu uzaklarda görünen yeşil tepe neresi?” diye hostese soruyorum, ilgisini çekip öğrenmiş olacağını düşünerek,.. O bilmiyor ama yanımdaki beyefendi kitabından başını kaldırıp “Mezarlık” diyor, manidar manidar. Bir tek orayı beton yığınına döndürememişiz. Başarı hikayesi olarak Zaytung’a haber olacak tatta.

İstanbul’la, bu aralara aşktan yana kayan ilişkimde, ezelden beri en önemli madde: 20 milyona yaklaşan, kendi çapında değil, Avrupa standartlarında bir ülke kategorisinde sayılabilecek nüfusu içine alacak park olmaması. O yüzden Gezi Parkı’nda bina istemiyoruz diyen milyonların içinde yer almam, o yüzden rant, AVM, kışla tartışmasının orta yerinde “nefes almak istiyoruz” ideallerinden vazgeçmeyenlerden yana oyumu kullanmam.

Uçak pisti buluyor, millet telefonların açma düğmesine basıyor, tepeden çantalar o saniyede almazsak kendini imha edeceği için ışık hızında kapılıyor. Bunaltı, öksürük, başta sebepsiz ağrılar, hepiniz hoşgeldiniz.

Kırk iki dakika sonra, “nereye abla?” diyen taksi şöförüne, arkadaşlardan gelen mesajlar sonrasında Etiler adresini veriyorum. Bir öğleden sonra, Backyard çimlerine kurulmuş; binalara, havalandırmaya, korna seslerine ara vermektelermiş.

İki saat yolculuk sonrasında varıyoruz mekana. Hoparlörde Madeleine Peyroux’nun sesi, çay seansında ev yapımı şeftalili Ice Tea, arkasından vanilyalı milkshake. Akşama kadar oturacağız mı diye soruyor biri. Burası kurtarılmış bölge, köpekler bile mutluluk içinde diye cevabı yapıştırıyor öteki. Bugün çarşamba. Akşama da canlı caz konseri varmış. yaşadık.

Önemli not: Yukarıdan bakınca gördüğümüz havuzun hastası olunca giriş ne kadar diye sormaya gittik. Haftaiçi 125, haftasonu 200 TL dediler. Pes. Parklardan sonra spor alanına da el atmaya yeminliyim. Misal Paris’te havuz girişi 10 Euro, sağlıklı insan olmanın zevki pahabiçilemez.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: