Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Yeldeğirmenlerine karşı Don Kişot muyum?

September 22, 2013 ŞEHİR 1 Comment

Küçük şeylerden mutlu olan bir karakterim var. Misal, dün, Yeldeğirmeni’ne gittim, bana 20 yıl öncesinin Cihangir’ini anımsatan sokaklarda takıldım, Kadıköy Belediyesi’nin izniyle yapılmış duvar resimlerini (teknik adına göre mural) binaların üzerinde, boydan boya görünce mutluluktan uçtum. Kendimi, Fransız ailelerin, heykeltraşların, sanatın ortasında bulduğum o an yeldeğirmenlerinine karşı Don Kişot’um.

İstanbul’un bu pek eski mahallesi, şimdi belediye tarafından mutenalaştırma (gentrification) kapsamına alınmış durumda. Ahşap evler yıkılarak yerine yenileri yapılıyor, kiraların önümüzdeki altı ay içinde iki katına çıkması, yerel esnafın yerini zincir marketlerin alması muhtemel. Hadi, yine de olumlu tarafından bakalım, dedesinin kasabından etini almaya devam eden, ayakkabısını her gün aynı lostra salonunda boyatan Kadıköylüler buna izin vermez.

Bazı şehirler, mahalleler, sokaklarla “ben burada yaşarım” ilişkisi kuruyorum. Yeldeğirmeni o listeye girdi. Beni buralarda görürseniz kiralık ev, satılık arazi hakkında bilgi edinmeye çalışıyorumdur. Yardımcı olun. Bak bizim kahve şurada, falanca ressamın atölyesi de burada diye yol yordam gösterin. Eğer yazma derseniz, yazmam. Söz. Ama bu müstesnai durum haricinde, keşfim olan herşey, elbette, bir sonraki yazının konusu olacak. Heyecanlarımı paylaşmak, ortaya meze yapmak gibi kötü bir huyum var.

Arjantinli Jaz, Şilili İnti, Güney Amerikalı Freddy Sam’ın işlerine ek olarak Esk Reyn, Canavar, Rad, Cins, Lakormis, Fu ve Wicx gibi yerli isimlerin de işlerini göreceğin Muralist Festivali 7/24;  yaz – kış demeden açık. Yeldeğirmeni nerede bilmeyenler için tarif: Kadıköy İskele – Haydarpaşa Tren Garı arasındaki ara sokaklara dalıyor, bir ileri bir geri misali kayboluyorsun.

Currently there is "1 comment" on this Article:

 1. m says:

  yeldeğirmenliyim. orada doğdum. anne tarafımdan dedeme yeldeğirmenliyiz. bu yazıyı gördüğüme inanılmaz sevindim. her şeyini anlatırım şuan :) çok severim ama eskisi, benim küçüklüğüm daha güzeldi. hala da ananem burada oturur, hala giderim.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  Comment on this Article: