Home » graffiti »mural »SANAT » Currently Reading:

sokaktan haberler #1

October 29, 2013 graffiti, mural, SANAT No Comments

Groopie’si olmak isteyeceğim isim: Levalet. O da Fransız. Paris sokaklarında karşıma çıkan, şemsiye, kitap, bilardo sopası, çerçeve gibi objelerle siyah beyaz portreleri birleştiren; çeşme, dükkan vitrini gibi kamusal alanlarda yarattığı hikayelerle dikkatimi çeken adam şimdi de gerçek gitarla bir müzisyeni resmetmiş. Koleksiyona alayım dedim.

Sokak sanatının ağababası, yönetmen, politik aktivist Banksy bu aralar New York’ta çalışıyor (1) “Better Out Than In” (Dışarıda olmaktansa, içeride) isimli çalışmasıyla Coney Island’a geri dönmüş (2) Greenpoint’te “This Site Contains Blocked Messages” (Bu site bloke edilmiş mesajlar içerir) işini bırakmış (3) Waiting In Vain… at the door of the club (Kulübün kapısında boşuna bekleme) çalışmasını da 641 Batı 51. Sokaktaki Larry Flynt’s NY Hustler Club & Cigar Lounge önüne yapmış.

1969 doğumlu Fransız sokak sanatçısı Invader, Paris sokaklarında, “oraya nasıl çıkmış?” dediğimiz yerlere suya dayanıklı mozaikleriyle bilinir. İsminden anlaşılacağı üzere kendisi 1980’lerde pek popüler olan Space Invaders video oyunundan karakterlerle şehri kuşatır. 31 Aralık 1999’da Hollywood yazısı üzerine D harfini yerleştirmiş olan bu deha yakın zamanda New York’u istilası altına aldı. İşlerine Pamuk Prenses’le başlayan İnvader’ın New York’a 20’den fazla mozaik bırakması bekleniyor. Hayranlarına benden haber.

Politik işler üstadı, İspanyol sanatçı Escif, benim de daha taze ziyaret etme şansı bulduğum Moskova sokaklarındaydı. Heil ismini verdiği mural’ini Zvonarsky Lane üzerinde Sanduny Banya’nın tam karşısında görmen mümkün.

Nantes doğumlu Jef Aérosol Bordeaux’dan geçmiş. Place Amélie Raba-Léon’a 15 metrelik eseri görülebilir.

Geometrik portrelerle, devasa öyküler yaratmanın kralı İtalyan Agostino Iacurci Zero Infinito işiyle Roma, via Aquilonia’da. Merdivenin şekline dikkat. İşin ismi oradan geliyor.

Kendisine bana dövme yapar mısın? diye mail atmışşığım olan (henüz cevap alamadım ama bu demek değil ki beklemekten vazgeçtim) Londra’daki son keşfim, hastalığım Phlegm iki eserini bırakmak için Wales’e gitmişti (Yakın takipteyim, oradan biliyorum). Hazır oradayken İtalyan Run ile Empty Walls Street Art Festival 2013 (Boş Duvarlar Festivali) için birlikte çalışmışlar.

Adetimdir, yeni bir şehre kafayı takmışsam, oranın yerli muralistlerini de keşfetmem gerekir. Audiosoup ve Civilking’in İsrail macerasından sonra, belim iyleştiğinde gidilecek yerler listesine Tel Aviv’i acilinden ekleyince Jack Tml ile de müşerref oldum. Kendisi 2004’ten beri duvarlarda, faaliyette.

Her yıl yapılan Fotoğraf Fuarı’ndan bildiğim Perpignan’da bu yıl Valencialı Hyuro varmış. Onu da listeye eklemeden yazıyı bitirmeyeyim.

Bu bilgilerin bir kısmı Street Art News sitesinden alınmıştır.

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: