Home » Londra Günlükleri » Currently Reading:

Tenha Çoğunluk

June 9, 2017 Londra Günlükleri No Comments

FullSizeRender (8)

Ne azınlığa ne çoğunluğa dahilim. Beyaz, heteroseksüel bir kadınım.Türkiyeliyim. Doğal olarak Rum, Alevi, kürt, Laz, halkların kardeşliğiyim. Üç dil konuşabiliyorum, ilk okuduğum kitap ne hatırlamıyorum ama Pippi Uzunçorap, Küçük Vampir, Şişkolarla Sıskalar, Palm Sokağı Çocukları hafızamda kalanlar. Bana okunan ilk kitap Çocuk Kalbi. İlk hayat dersim: Bir şey için iki kere özür dileme. Yaptığını sahiplen. Çoğunluğun kabullenmediği doğruların olabilir. İlk kendi öğrendiğim hayat dersim: merdaneli çamaşır makinesini kolunu sokma, seni kurtarmak için annen her zaman yanında olmayabilir. İlk kalp kırıklığım: 15. Bundan çıkarılan ilk sonuç: tek başına pek çok acının üstesinden gelebilirsin. Ağla, yorganla bir ol, sonra kalk, güneşe bak, devam et yola.

Dedim ya. Ne azınlığa ne çoğunluğa dahilim. Erkeğin ben henüz hazır değilim demesini hiçe sayıp çocuk doğuran, sonra da kötü bir baba olduğu için onu eleştiren kadınlar arasında da, felsefe okumalarına mini etekle gittiğim seminerlerde de, yemekte kendi payımı ödemek istediğim date’lerde de,saçı istediği renk olmadığı için ağlayan kadınlarla dalga geçtiğim ortamlarda da, ihtiyacım olmadan sevdiğim adamların kollarında da yargılanıyor, dışlanıyor, ötekileştiriliyorum.

Bir gruba, sıfata, kimliğe ait olmak gibi derdim yok benim. Ben, bireyim. Faşizme, milliyetçiliğe, hayvanları tekmeleyenlere, tecavüze, aşağılanmaya ve aşağılanmaya, başkalarının ve toplumun koyduğu kurallara, küfredenlere, baskıya, bastırılmışlığa, adaletsizliğe karşıyım! Aynı çataldan yemek yediğim, son kalan iki yudum suyun yarısını paylaşan, durup dururken özledim diye mesaj atan, bir yatakta üç kişi sığıştığım insanların dostuyum. Etiketlerin insanları ayrıştırdığını düşünüyorum, ki ilkokuldayken bile eve kitaplarımı kaplamaya gönderilip, kavga ederdim.

11 yaşımda hangi okula gitmek istersin diye bana soran, 15’imde Fransa’nın 2500 kişilik bir köyüne, bu yaşta çocuk gurbete gönderilir mi diye soran insanlara o kendi istediği kararları vermeyi öğrenmiş, mutlu değilse burada onun için olduğumu biliyor, döner diyerek arkamda duran bir kadının ve sadece yazdıkları yüzünden 11 yıl cezaevinde yaşamış (?) bir adamın kızıyım.  

Düşündüm de yeniden, ben, kendi içinde bir çoğunluğum! – maz eki yerine hayallerle beslenmiş tenha bir çoğunluk!

Kategoriler

TAKVİM

June 2019
M T W T F S S
« Jun    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: