Home » Londra Günlükleri » Currently Reading:

June 12, 2017 Londra Günlükleri No Comments

IMG_3782

Burada, trende çok vaktim geçiyor. Daha spesifik olmak istersem overground’da. Metronun tersine yer üstünden giden raylı sisteme verilen isim bu. Londra’nın kuzeyinden ( Clapton) güneyine ( Peckham) gitmek ortalama 1 saat. Bu kimisi için gazete, bazısına instagram’da atlanmış postları, kızları, yorumları inceleme vakti, pek çok Londralı için de kitaplara gömülme boş zamanı anlamına geliyor. Kuzey kültüründe birbirine bakmak, ayaktan başa, sonra bacaklara yoğunlaşan göz dikmeler yaygın değil. İnsanlar içine, haftasonu gidecekleri sergilerin eleştirilerine, tatilde gidecekleri ülkeleri anlatan kitaplara gömülüyor. Otobüslerin aksine burada kimse telefonla konuşmuyor.

Ben genellikle kulağımda dünyanın kirini üstünde biriktirmiş beyaz Ultimate Ears’larımla camdan dışarı, geçen binalara bakıyorum. Tren istasyonlar arasında yoluna devam ettikçe, ben sabit kaldığım için dışarıdaki dünyanın bulutlar gibi yer değiştirdiğini hayal ediyorum. “Dünya senin eksenin etrafında dönüyor” bencil değil, tembel insanlar için söylenmiş olmalı.

Bir bina aynısının tıpkısının iki pencere fazlası olan bir diğer tuğla toplamıyla yer değiştiriyor, üç beş saksı bir terası diğerinden ayırıp, karakter kazandırıyor, açık bir pencerenin içinde çocuğunu uyutmakta olan baba dikkatimi çekiyor. Hepsi, penceremde bir anlik siluetler olarak, ben orada olduğum ve başımı sayfalar yerine cama döndürmüş olduğum için karşıma çıkıyor.

Hayat gibi diye düşünüyorum, bir anlık varoluşlar. Herkes ve herşey bir anda var ve yok.Bir şehre yeni gelmenin mutluluğu da, tabasco’nun acısı da, köpeğin, baban, kardeşin öldüğünde yaşadığın acı da, fazla biradan aldığın kilolar da, iş çıkışı saatlerinin trafiği de. Biz başkalarına anlatarak, yazarak, filmler kurgulayarak anılaştırmaya çalışıyoruz. O zaman sonsuz olacağına dair budalaca bir inancımız var.

Kategoriler

TAKVİM

December 2018
M T W T F S S
« Jun    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: