Home » edebiyat »ŞEHİR » Currently Reading:

de. ki. işte.

August 23, 2009 edebiyat, ŞEHİR No Comments

hanswurst4

Pazar günü. Zaten doğası gereği hüzün veriyor. Bitmiş bir haftayı, üç gün öncesinin heyecanlarını, bomboş şehri, içkiyle boğmaya çalıştığım kızgınlıkları anımsatıyor. Daha da üzücü olan bu duygunun toplu hareket olduğunu bilmek. Sabah Lale aradı “Mutsuz uyandım” diye. Bir nedeni yok. “Pazardandır” dedim. İşinden nefret ettiğini söyledi.  Güldüm. Kahkahayla değil, buruk, tuhaf bir ironiyle. Benim sesimi sordu, neden yorgunmuş. Yorgunluk değil dedim, yargılamalar. Kerem’le, annesiyle, bikiniyle olan sorunlarını anlattı. Dinledim.

On iki dakikada telefonu kapattık. Soğuk bardak suyla günlük demir takviyemi aldım. İnternetten gazetelere göz gezdirdim, bir iki canım sıkkın telefonunu daha açtım. Belki Caddebostan sahiline gidip çimlerde yatmayı önerirler diye. Olmadı. Çakma Güzin Abla konumumdan birine Ada’ya gidip bisiklet kiralamasını, diğerine eskide yaşananları unutup, yeni seçimlerinden memnun olmasını, ötekine dondurmanın en basit çözüm olacağını, kendime üç gün sonra çıkacağım Berlin seyahati için ne kadar heyecanlı olduğumu söyledim. Neşem yerine geldi. Gitme hissi, kurtuma gibi değil de daha çok uzaklaşma gibi.

Aklım şimdi İstanbul’da, eskide, dövünmekte ve devinmekte olanda değil, ileride, yolun ortasında bir yerlerde beni bekleyende. Yanımda antep fıstıkları, kulağımda Cocorosie, http://berlin.unlike.net sayfalarında gezinmekteyim. Prenzlauer Berg’de stüdyolar var. Geceliği 45 Euro’dan. Uçak perşembe, saat ikide.

Can Yücel‘in dediği gibi:” Hayatta kalabilmek için bir ömür veriyoruz. Bir ömür karşılığı, bir ömür yani. Ne saçma…Bahar mıdır bizi bu hale getiren? Galiba. Ben her bahar aşık olmam ama Her bahar gitmek isterim. Gittiğim olmadı hiç, Ama olsun… İstemek de güzel.

Bir de Oruç Aruoba‘dan: Biliyor musun Nereden Geliyorum? Oradan: ikimizin olduğu yerden-çevremizden gelen etkilerden sıyrılıp, kendiliğimizden oluştuğumuz yerden. Oradan: bizim yerimizden- ikimizin de geldiği yerden:yenilgiden, üzüntüden, yeşillikten, mavilikten. Biliyor musun nereden? Yaşamın en dibinden. İçtenliğin en içinden.

Bu da benden: Artık söylenmeyen kelimelerin kendimizi anlatma yolu olduğu bir dünyada, diğerine ulaşmak için nasıl bir yol seçmeli? En çok söylemek istediklerimizi en son söyleyip, hiç kimselere sırlarımızı anlatırken, en yakınımızdakilerden tecrit olma sebebimiz ne olabilir? Konuşmamak günlük işlerimizden biri.

Kendimden kaçışımın sonunda… Fazla yakın durursam, bil ki gittiğimden.

Currently there are "no comments" on this Article:

 1. Faruk Bayrak says:

  içimi döktün! pess…

 2. Faruk Bayrak says:

  içimi döktün! pess…

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

  ARAMA

  Duvar

  Previous Next All

  » Cevap bırakın
  Comment on this Article: