Home » ŞEHİR » Currently Reading:

Cevap Ver: İzi Siyon

November 18, 2009 ŞEHİR No Comments

9429_164439552273_680212273_3346171_2775537_n

Fotoğrafçı çeker, model bakar, ışıkçı ayarlar, birileri de ortalığı toplar, hazırlar, yemeği masaya sunar. Prodüksiyoncular. Reklam, katalog, moda, dergi çekimleri yaparken prodüksiyon firmalarının başından neler geçer? Kolay mıdır, zor mudur, iş az mıdır çok mudur. İzi’ye sordum, Prodista adına sorularımı yanıtladı. Okuyunca göreceksiniz. Bu iş zaman, emek, dert alır.

1. Prodista kimdir? Kaç kişilik bir ekiptir? Background’ları nelerdir?
Prodista 2 senedir reklam ve moda sektörüne fotoğraf prodüksiyonu yapıyor. Bunun yanı sıra Avrupa’nın en köklü fotoğrafçı ajansı olan Schierke Photographer’sın da Türkiye ortağı. Bu ortaklık birbirinden değerli, her katagoride profesyonelleşmiş 35 fotoğrafçının Türkiye’deki temsilcisi olmamız anlamına geliyor. Yani İnsanların Archive ve bunun gibi sektörel dergilerde her ay beğendikleri işlere bakıp, iç çekip, nerde bu adamlar, neden bulamıyoruz ya da tam benim düşündüğüm tarzda bir fotografçı dediği tüm fotoğrafçılar artık Prodista’da. Bununla beraber Türkiyede free-lance çalışan tüm fotoğrafçılarla çalışıp onlara representörlük ve prodüksiyon hizmeti veriyoruz.

Bize gelince.. biz iki ortak Prodista ile yatıp kalkıyoruz. Ortağım Ceyhun işin daha çok prodüksiyon kısmında yani işin mutfağında çalışıyor.Ceyhun yaklaşık 12 senedir sayısız prodüksiyon firmalarında free-lance ve in-house prodüktörlük yapmış ve sayısız reklam filmi çekmiş Marmara Güzel Sanatlar mezunu, 4 aylık çocuk babası, haliyle hafif göbekli, yakışıklımı yakışıklı benim sadece ortağım değil aynı zamanda sağım, solum, önüm, arkam yani anlayacağın herşeyim bir adam. Ben de 8-9 senemi film ve fotoğraf prodüksiyonları ile geçirdim. Çeşitli firmalarda ve ajanslarda prodüktörlük yaptım. 7 senelik zorlu üniversite hayatımı en sonunda Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nde sonlandırdım. Çok şükür bekarım. Firma içerisinde daha çok müşteri ve ajanslarla ilgileniyorum ve new business yapıyorum. Yani işin özü ben garsonluk yapıp siparişleri topluyorum Ceyhun da yemek yapıyor.

2. Yaratıcılık? Nasıl bir iş? Durup dururken mi gelir? Çalışınca mı olur? Genlerde mi akar?
Yaratıcılık mı o da nedir ? Biz prodüktörüz yaratıcılık konusunda çok konuşup kendimizi rezil etmek istemeyiz.
Evet tabiki bu işi yapan herkesin yaratıcı olması gerekir ve bizde yaratıcılık dediğin şeyden olması gerektiğinden çok var ama bu konu bizi aşar. Sadece biz yaratıcılığın allah vergisi birşey olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu özelliğin üstüne düşmezsek, okumazsak, dünyada neler oluyor takip etmezsek, sergi, galeri dolaşmazsak kedimizi sadece yaratıcı sanıp rezil ederiz.

3. Bir prodüktörün hayatında 24 saat? Olmazsa olmazları nelerdir?
Bizce Prodüktörlük sürekli on-line olmayı gerektirir. Olan bitenden haberdar olmak, sürekli gezip, insanlarla iç içe olmak, piyasada olan bitenden haberdar olmak ve yaratıcılğın yanı sıra kafayı ticarete yormak. Kısaca prodüktörlük sanat dünyası ile ticaret dünyasının ortasında duran tanpon bir yapı. Haber izleriz, dergi, kitap, gazete okuruz. Gündemi yakalarız. Her konuda kendimizi “update” ederiz. Yeni çıkan kitapları da biliriz, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.

4. Elbette sana top 10 fotoğrafçını sormadan geçmeyeceğiz. Şöyle hakkıyla bir liste versen, Türkler de olsa yabancılar da.
Tabiki bu konuda sana isim vermemiz çok zor. Tüm fotoğrafçılarım birbirinden değerli diyip te komik duruma da düşmicem ama bizce kendini geliştiren kompleksi olmayan, işine saygı gösteren ve müşteriyle iyi anlaşıp beklentilerinin üzerinde performans gösteren, onların fikirlerine katkıda bulunup işi çok farklı yerlere taşıyan fotoğrafçılar değerlidir. Kişisel olarak kimi beğeniyosun dersen Andrzej Dragan.

5. İstanbul’da en iyi fotoğraflar nerelerde çekildi?
Kesinlikle Santral İstanbul yani eski adıyla Eski Elektrik Santrali. Rekleri ile dokusuyla nostaljik bir teknoloji var içerde. O devasa makinaların eski paslı detayları önünde renkli şıkır şıkır elbiseler. Keşke tekrar imkanımız olsada orda şöyle güzel bir moda işi çeksek.

6. Diyelim ki ben okuldan yeni mezun olmuş bir fotoğrafçıyım. Size portfolyomu gönderdim. Ne yaparsınız? Neler gerekir beni işe almanız için?
Okuldan yeni mezun olmuş birine yapacağımız en büyük iyilik onu iyi bir fotoğrafçının asistanı yapmaktır. Profesyonel hayatta asistanlık yapmamış biri başarılı olamaz. Biz Prodista olarak prodüksyon yapan bir firmayız burda ona bir faydamız olmaz ama çalıştığımız fotoğrafçıların yanına sokarak kendini geliştirmesinde katkı sağlayıp kişisel değil profesyonel bir portfolyo oluşturmasında yardımcı olabiliriz. Kablo toplayacak, ışık kuracak, objektif değiştirecek ve photoshop’a destek olacak. Bu süreçten geçen yetenekli insanlar mutlaka kendini ispat ediyor. Başta küçük işlere imza atmasını sağlayıp yavaş yavaş büyük kampanyalar çekmesine şans verebiliriz.

7. Biraz da Türkiye fotoğraf camiasını didikleyelim. Zorlukları, hoşlukları, bıkkınlıkları neler bu işin?
Stok fotoğraf. Kesinlikle stok fotoğrafçılık bizim işin kalitesini düşürüyor. Ülkemizde halen fotografçılık haketiği yeri bulamadı. Üvey evlat muhamalasi görüyoruz. Firmalar ürünlerini daha fazla göstermek için yayın bütçelerine daha fazla para ayırıp insanların gözüne sokmak istiyorlar ama yayınladıkları işler kalitesiz ve ucuz oluyor. Yayın bütçelerine bu kadar para ayırmaları işin prodüksyonundan çalmaları analamına geliyor ve dolayısıyla çeşitli sitelerden alınan 3-5 €’luk stok fotoğraflardan ilanlar çıkıyor. Sonuçta noluyor, ucuz işleri sürekli görüyoruz. Beklentiler düşüyor, kalite azalıyor, yaratıcılık sınırlı kalıyor. Bu durumdan ne müşteri memnun oluyor, ne ajans, ne de bizler. Hoşluklarına gelince… biz bildiğimiz, sevdiğimiz işi yapıyoruz. Kaliteli güzel bişey çıkarttığımız zaman diğer işlerden ayrılıyor ve herkes bunun farkına varıyor işte bizim için en iyi mastürbasyon budur.

Bonus soru: Gelecek vaadeden Türk mankenleri var mı?
YOOOOOOOOOOOOKKKK

Kategoriler

TAKVİM

August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Blogroll

urbanconfessions

    ARAMA

    Duvar

    Previous Next All

    » Cevap bırakın
    Comment on this Article: