Home » pastane » Currently Reading:

Badem vs. fıstık

November 22, 2009 pastane No Comments

badem

Beyoğlu’nun sokaklarında -amaçsızca- dolaştığım gün. Aslında tam doğru değil. Big Chefs ve Public pazarları açık mı öğrenmek niyetindeyim. Evet belki telefonla joker hakkımı kullanıp bir bilene danışabilirdim. Ama hava güzeldi, ev boğucuydu, ve şansa bakın mailimde tek mesaj yoktu.

Taksim’den Şişhane’ye arayolları takip ettiğim gezi boyunca, Coşkun Kasap’ta duraklayıp kıyma, Petek Turşucusu’nda bamya, Robinson’da Murakami kitapları satın aldım. Mia Pera oteli ne zaman açılacak diye merak edip, Mason’ların yabancı giremeyen kapısının önünden geçtim. Dahiane buluşum hemen bundan sonra, yapımı ve yıkımı tamamlanamamış Pera Palas Oteli’ne 180 derece açıda karşıma çıktı. Herşey Aşk’tan. Aslen Mardinli, badem ve fıstık ezmeci.

Bebekler, tavşanlar, toplar, kalpler, tavuskuşları, melekler, kelebekler, inekler. Aklınıza gelebilecek her türlü şeyden yapma rengarenk kutular. Dükkanın vitrininde karşımdalar. İçeride, cam kavanozlarda şekerler, lokumlar, ezmeler ve çikolatalar. Seçtiğini kutunun içine dolar. Hanselle Gratel’in hayranlıkla baktığı eve benzeyen dükkan.

O sırada kibar evsahiplerimiz bademli ve fıstıklı ezmelerden ikram ediyor. Elim düşünmeden bademe gidiyor. Ağzımda dağılan şekerlemeden sonra dilimdeki tat muazzam. Pazarın dalgınlığında yeni yerler keşfetmek ne kadar güzel.

Currently there are "no comments" on this Article:

 1. Melih Çitakoglu says:

  Mia Pera bu Cumartesi ve pazar içeeriye malzemelerini doldurup çalisanlarinin turkuaz renkli üniformalarini da dagitti ve 1 Aralikta açiliyor.

 2. Melih Çıtakoğlu says:

  Mia Pera bu Cumartesi ve pazar içeeriye malzemelerini doldurup çalışanlarının turkuaz renkli üniformalarını da dağıttı ve 1 Aralıkta açılıyor.

 3. Hazal says:

  süpper
  içini ne zaman görebilicez?
  tanir misiniz kendilerini bize bir ön görüsme ayarlarlar mi acaba?

 4. Hazal says:

  süpper
  içini ne zaman görebilicez?
  tanır mısınız kendilerini bize bir ön görüşme ayarlarlar mı acaba?

Kategoriler

TAKVİM

September 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Blogroll

Sorry, we're having trouble loading this Tumblr.

ARAMA

Duvar

Previous Next All

» Cevap bırakın
Comment on this Article: