Beyrut

A’dan Z’ye Beyrut rehberi (Bölüm 2)

By November 24, 2011 No Comments

Turistik her rehberin içinde yazmasının önemi yok. Grand Cafe’de nargile veya Cafe Blanc içmeden dönme sakın. (Rafic Hariri Street, Raouche; Abdel Malek Street, Downtown)

Arada bir canı çekenleri de düşünüyorum ve şehrin en güzel dondurmacısının ismini veriyorum. Hanna Mitri (Achrafieh)

Beyrut’ta değil ama öncesinde ya da sonrasında mutlaka izlenmesi gereken bir film var: Incendies. Gece izlememenizi tavsiye ederim ama. Gerçekler fena halde acıtır cinsinde.

Ben modadan anlamam ama anlayanlar için bir iki dükkan önerisi vermek istedim. Comme des Garçon, Rick Owens gibi tasarımcıların işlerini bulmak istersen İF Boutique; tahtadan ve keçeden kutular, oyuncaklar ararsan Elephant; Arap tarzını modernize edilmiş olarak evinde istersen Waw Design.

Julia’s. Romantik bir akşam yemeği için kendini ve yanındakini alıp da gitmen gereken yer. Et ve şarap menüsü, şehrin Art Nouveau binalarında olduğu gibi Fransız esintili (Abdel Wahab El Inglizi Street).

Oooo Kabare. Aaaa kabare!!! Bunun için en iyisi (mutlaka rezervasyon yaptırmanız şart olan) Music Hall. Hikayesi şu: Sahnede kadifeden kırmızı bir perde. Dünyanın her yerinden gelen müzisyenler iki şarkı için çıkıyor. The Doors’dan Arap müziklerine, Shakira’dan Duke Ellington’a her şarkıyı söyleyen bir yetenek var. İki şarkı sonunda perde, yeni birine yer açmak için kapanıyor. (Starco Center, Omar Daouk Street)

Sergisine, film gösterimine, geceleri disko seansına denk gelmezsem, dergilerine, kitaplarına, uluslararası Beyrut ahalisini görmeye gitmek lazımmış: Art Lounge Bookshop (Karantina, River Bridge)