Alaçatı

Alaçatı sahillerinde bu yaz

By July 15, 2014 No Comments

foto?raf-13

Kum Beach: Bu yıl favorim. Nedenlerini kısaca anlatmak gerekirse. Bir. Deniz. Tabii ki. Pırıl pırıl bir koyda. İki. İyi Pizza, Dutlu Kahve gibi mekanlardan tanıdığımız Haldun Bey’in mekanı olması sebebiyle yüksek çapta bir ruhu var. Üç. Bu yıl kahvaltı servisini Katre Otel yani bir diğer adıyla Figen yapacak. Bu da taze pişi, domatesin her hali, otun binbir çeşidi anlamına geliyor. Dört. Deli Deli de Kum Beach içine akşam saatlerinde girecekmiş. Kumsal barı tadında, beach club havasının uzağında. Sabah 04:00’e kadar açık olacak şekilde. Beş. Alancha Beach Food da akşam yemeği servisinde devrede. Bara gitmeden masaya oturmak istersen eğer. Altı. Alaçatı’ya yakın, müziğin desibelini fazla yükseltmeyen, kumu üzerine yapışmayan daha iyi mekan bilmiyorum ben. Yedi. İnternet yok. Kitap, muhabbet, dinlenmek garantili (Günlük giriş: 40 TL).

foto?raf 2-2

Ramo Beach: Tektekçi bu yaz Çeşme’de her yerde ve tabii ki Ramo Beach’te de. Ramo’yu bilmeyenler için Okan’s Place’in olduğu kumsal olarak adresi vermek istedim. Buranın özelliği salaş olması, gitsen gitsen de o denizin bir türlü boyunu geçmemesi, midyecilerin eksik olmaması, girişinin de 15 TL olması (diğer mekanların üçte biri neredeyse). Tektekçi bu yaz Ramo’da, dilediğin gibi frappé yapılan taze meyveler ve soğuk kahvelerle yayında. Bir de çardak altında kraliçe gibi hissetmene neden olacak yataklı şezlonglarıyla.

Babylon: Müzik, çimlerin üzerinde hayat, 17:00’de başlayan ve içkilerin indirimli olduğu Mutlu saatler partileri Babylon’un alamet-i farikaları. Bloddy Marry taze domatesten yapılıyor, yemek kısmında makarna-salata vazgeçilmez kontenjanından günümüze eşlik ediyor. Benim için Babylon Aya Yorgi demek, sabahın köründe kimse yokken kumsala yayılıp çarşaf gibi denizde kendini dünyanın merkezinde hissetmek demek. Bir de 30 Ağustos’ta kapanış partisi olarak hayatımıza giren Soundgarden var. Bu yıl Hey Douglas, Tufan Demir, Ahu, Da Poet ile başlayacak festival gece olduğunda Ana Sahne’de Erol Alkan ve Gramatik, Almanya’nın ikonik elektronik müzik şirketlerinden Kompakt’ın sahnesinde Kölsch, Robag Wruhme, Tobias Thomas, Reinhard Voigt ve Coma performansları ile büyük bir partiye dönüşecek. (Haftaiçi giriş 40, haftasonu 50 TL).

foto?raf 3

Fly-Inn: Yok. Hani yok derken olmamış fena anlamında bir yok değil. Bir kere denizin kendisi, üzerine kurulmuş iskeleye yerleştirilmiş yastıkları çok güzel ama yok dememin en önemli nedeni mekanın huzurunu bozan reklam panoları, flamalı yastıklar, filmler dönen ekranlar yüzünden kumsalın biraz üzerine üzerine gelmesi. Onları bir tık azaltmak gerek.

foto?raf 4

Before Sunset: Arkadaşın arkadaşının arkadaşının bir plajı olsa, seni de oraya çağırsalar, her gün parti var, dans var, 19-26 yaş arası eğlenmeyi seven kızlarla oğlanlar var. Gider misin diye sorsalar? Gidersin. İşte Before Sunset bunun Ovacık şubesi. Bu yıl  pek lüks bungalovlarını açmışlar. Haftaiçi dört günlüğü 3600, haftasonu 3 günü 3900 TL. Adından anlaşılabileceği gibi güneşin en iyi battığı kumsallardan birisi. Önemli not: 31 Ağustos’ta Nicolas Jaar Darkside için geliyor. Biletleri bu yazıyı okuduğun anda kapman lazım.

Fun Beach: Neşeli plaj. Sürekli bir aktivite alanı. Flyboard, kano, wakesurf, parasailing, wakeboard, paddleboard su sporları dalında ne ararsan var. Denizin içine konmuş şişme tırmanma kuleleri, voleybol da buna dahil. Eğer sabah uyandığınızda denize atlamak ihtiyacında olanlardansan Lilium Evleri’ni 0 530 762 31 89 numarasından arayıp kiralayabilirsin.

Yerlisinden öneri!Alaçatı’nın yerlilerinden öğrendim ve gittim. Sabahın yedisinde denizdeydim. Kum Beach’in birkaç koy yanında Vajina Koyu olarak bilinen ıssız, bakir bir kumsal var. Adı elbette kayalar içinden geçip diğer koya ulaşması nedeniyle bu şekilde. Kimse yok. Yemek, içecek istersen yanında almaktan başka çare de.