pastane

Badem vs. fıstık

By November 22, 2009 March 19th, 2010 No Comments

badem

Beyoğlu’nun sokaklarında -amaçsızca- dolaştığım gün. Aslında tam doğru değil. Big Chefs ve Public pazarları açık mı öğrenmek niyetindeyim. Evet belki telefonla joker hakkımı kullanıp bir bilene danışabilirdim. Ama hava güzeldi, ev boğucuydu, ve şansa bakın mailimde tek mesaj yoktu.

Taksim’den Şişhane’ye arayolları takip ettiğim gezi boyunca, Coşkun Kasap’ta duraklayıp kıyma, Petek Turşucusu’nda bamya, Robinson’da Murakami kitapları satın aldım. Mia Pera oteli ne zaman açılacak diye merak edip, Mason’ların yabancı giremeyen kapısının önünden geçtim. Dahiane buluşum hemen bundan sonra, yapımı ve yıkımı tamamlanamamış Pera Palas Oteli’ne 180 derece açıda karşıma çıktı. Herşey Aşk’tan. Aslen Mardinli, badem ve fıstık ezmeci.

Bebekler, tavşanlar, toplar, kalpler, tavuskuşları, melekler, kelebekler, inekler. Aklınıza gelebilecek her türlü şeyden yapma rengarenk kutular. Dükkanın vitrininde karşımdalar. İçeride, cam kavanozlarda şekerler, lokumlar, ezmeler ve çikolatalar. Seçtiğini kutunun içine dolar. Hanselle Gratel’in hayranlıkla baktığı eve benzeyen dükkan.

O sırada kibar evsahiplerimiz bademli ve fıstıklı ezmelerden ikram ediyor. Elim düşünmeden bademe gidiyor. Ağzımda dağılan şekerlemeden sonra dilimdeki tat muazzam. Pazarın dalgınlığında yeni yerler keşfetmek ne kadar güzel.