ŞEHİR

Beşiktaş’ta Hayat Var!

By March 31, 2013 No Comments

Beyoğlu’nun güzelim masalarını kaldırdılar, Kadıköy’e geçmek vakti geldiğinde trafik diye bir dert çıkarttılar, Karaköy güzel ama verdiğimiz hesaplar pek yaman. O halde, bana “biz nerede cüzdanda delik açmadan eğlenecek, biramızı adam gibi içebilecek, arkadaşlarla muhabbete düşebileceğiz?” diye soranlar için geliyor bu haftanın yazısı: İstikamet, Akaretler Migros’tan başlayıp, Sinanpaşa Pasajı’yla son bulan sokaklar arasındaki Beşiktaş. Daha da nokta atışı tarif etmek gerekirse, Beşiktaş Çarşı!

Kahvaltıcılar sokağı

Pando’da bal-kaymak yesek diye uyanıyorum bir sabah, yanında da sahanda yumurtamızı ister, anneannemin Cumartesi sabahlarında buluruz kendimizi. Tamam diyor Ece, kalk gidelim. Teşvikiye’den aşağı, ara sokaklardan önce sola, sonra sağa, döne dolaşa ilerlerken kendimizi Şair Veysi,- Çelebioğlu sokakları köşesinde bir kahvaltı cennetinde buluyoruz birdenbire. Hemen her mekanın kapısında bekleyenler, Erasmus öğrencileri, Kadıköy’den vapura atlayıp da gelen çiftler var. Seçenek çok. Benim favoriler Pişi’de adı üzerinde pişi içine beyaz peynir-domates kombosu; Faruk’ta sahanda sosis, pastırmalı yumurta ya da sucuk bombası; Reçel’de ekmek üstü yağ üstü çilek reçeli. Ortalama fiyatlar çayı, portakal suyu dahil adam başına 10 kağıt.

Alışveriş mi dedin?

Ezelden beri puzzle, arkadaş çocuğuna oyuncak, Action Man mi lazım o zaman Altuğ Oyuncak’ta bulurum kendimi. Sonra bir bakmışım poşet kendime lego ve türevleriyle dolmuş.

Dikiş nakış işleriyle uğraşmam belki ama kurdele severim. Kimisinden bileklik, bazısından hediye paketi yaparım. O yüzden de Kuyumcular Çarşısı’na girer, yüzlerce çeşit arasında kendimi kaybederim.

DVD’leri, bizde yok abla inan dedikleri tüm filmleri Sinanpaşa Pasajı içindeki DejaVu’den bulurum, Murano camlarıyla yapılmış nazar boncuklu ya da balıklı kolyeler için Mina Cam’a uğrarım.

Terzi, Supergla ayakkabı, kamyon arkası sözlerine taş çıkaracak tatta t-shirt’ler, düğüne 100 TL’ye kıyafet mi lazım? Hepsi Beşiktaş’ta, Çarşı’da, Sinanpaşa Pasajı arasındaki dükkanlarda.

Beşiktaş’a inmişken…

Akşamüstü, pazar günü, sekiz kişi diye hesabı yapılmaz Ahtapot’ta rakıya oturulur, karides güveç yemeden kalkılmaz.

Soydan’da acılı turşu suyu içine erik, kırmızı lahana, domates koydurulur. Bir tane ayaküstü içilir, kalanı ev için paketlettirilir.

Öğle saatinde Renkli Limon’un Ege kasabalarını andıran tahta iskemlelerine kurulur, günün menülerine bakılır.

Yedi Sekiz Hasanpaşa fırınından portakallı kurabiye alınır.

Define Büfe’de ister çift kaşarlı tosta, dilersen dürüm dönere oturulur.

Kafadaroğlu Baklava’da Gaziantep usulü kağıt gibi incecik hamura açılmış baklava yenir.

Her türlü oyuncak, kırtasiye, kitap alışverişi için Kabalcı’ya gidilir, ne okuyacağını bilmiyorsan, tavsiyelerine kulak vereceğin Alkım’a girilir.

Şöhretler Köftecisi’ nde 1,5 porsiyona oturulur, yanında piyaz ve Eker ayran gelir. İrmik helvasıyla çay istemeden olmaz. Beşiktaş Köftecisi’ndeyse kaşarlısından bir porsiyon söylenir, acı sosu bol olsun denir.

Balkanlar Lokantası’nda pilav üstü kuru da olur, patlıcan musakka da . Tencereden ne çıkarsa kabulündür, yenir.

Panorama Müzik’ten yeniden şöhreti yakalamış kaset’leri, ya da Türkçe sözlü eşsiz plankları bulmak mümkündür.

Cildine iyi bakmak için Yves Rocher’ye uğranır.

Canın hamburger mi çekti, senin mekan Biber.

Sensiz olmaz Sıdıka!

Çat kapı gelip de yeriniz var mı diye sorarsan üzüntülerini bildirecektir sana Sıdıka. O yüzden rezervasyonu önceden (hatta Cuma için Pazartesi’den yaptırmak lazım).  Yoksa kaya koruğu, kuru börülce, taramayla başlayan muhabbeti, telde karides, sıcak Ege otlarıyla devam ettiremez, asma yaprağında levrek yanında favalı enginar yiyemez, sensiz bu Cuma geçmezdi Sıdıka diye kadehini mutluluktan yana kaldıramazsın. Yan masadakilere gülümse, onlar da seninle aynı fikirde.

Şair Nedim Cad. No: 38; Tel: (212) 259 72 32

Beşiktaş’te gelecek program

BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) 1 Nisan’da Yeni Türkü’yü sahnesine konuk ediyor.  Öncesinde vakti olanlar için de Van Gogh duvar resimleriyle süslenmiş Tiyatro Café ve Bilardo Salonu var.

Hemen her gece Sokakta Hayat Var sloganıyla pankart açmış birahane ve meyhaneler tıklım tıkış doluyor, herkes sağlığa kadeh kaldırırken, bir yandan da maç kaç kaç diye garson beye soruyor.

Demlik Café’de tabu, dama, monopoly, tavla, go, hangi oyunu istersen masana getiriyorlar, sana sadece yarışmayı seven bir ekip kurmak düşüyor.

Rampa Galleri iyi Türk Sanatçıları sunar kuşağında Güçlü Öztekin’den sonra İnci Furni sahne alıyor olacak.

Tiyatro bir yaşam biçimidir diyenler, Sahne Beşiktaş programını takipte kalmak şart. Manhattan kökenli Tempest Ladies, Macbeth’Ii genç yetenekler Türk Sanat Müziği parçalarını sunar. (Leşker Sokak, no:1B; Tel: 0212 259 10 45)