Bodrum

Bodrum değil, Gümüşlük!

By July 13, 2013 No Comments

Bodrum içine ancak gece ikiden sonra Körfez, Kule ya da Adamik’te dans etme seansına iniliyor. Göltürkbükü? İstanbul’dan tanıdık kim varsa, paparazzilerin radarında. Torba’daki Casa Dell’Arte Otel’e kafa dinlemeye, dünyayla bağlantınızı kesmeye gidiyorsanız, tamam. Gündoğan sahili, Nisan ayında, bir şişe roze açıp güneşi batırmak için yaratılmış gibi. Benim favorim, liseyi bitirip herkesin dünyanın bir yanına dağıldığı o yazdan beri: Gümüşlük. Her zaman bohem, daima sessiz, hep ilham veren… Son üç dört yılda popülaritesine bağlı olarak fiyatları da yukarı doğru bir ivme kazandı ama, mandalin bahçeleri, sessizlik politikası, arada bir belediye başkanının hoparlörden yükselen “Şevki Dede’nin torunu Berk doğmuştur” anonsu bana hala çocukluğumun güzel yanlarını anımsatıyor.

23:00, Mimoza’da akşam yemeği vakti

Uçaktan iniyoruz. İlk iş Mimoza’ya telefon. Masa hazır mı? Sizi bekliyor. Ya deniz mahsullü spaghetti? O da tamam. Bir saat sonra elli metre ötedeki odaya bavulları atmış, ayakkabılardan kurtulmuş olarak kuruluyoruz iskemlelere. Fonda sadece denizin sesi var. Burada muhabbet hep geçmiş aşklar, gelecek umutları, gidilmek istenilen yerler üzerine kayıyor, saat farkına bile varmadan ikiyi vuruyor. Fenerlerin ışıkları bir bir sönerken, deniz de sakinleşiyor. Fazla bekletmeden atlıyoruz. Suyun en güzel zamanı çünkü (Tel: 0252 394 3139)

Önemli not: Mimoza’nın fiyatları da lezzetiyle doğru orantılı. Pek yüksek. Eğer bütçeniz sınırlıysa baştan anlaşmak, cüzdanda fazla hasara yol açmamak için dikkatli olmak lazım.

Antik Tavşan Adası

Gümüşlük’ün tam karşısında, küçücük bir kara parçası Tavşan Adası. Eskiden kıyıyla bağlantısı olan sığ yoldan, etekleri toplayarak, yanımızda piknik sepetiyle sabah kahvaltısına gider; kaya tırmanışından sonra adanın arka tarafındaki platforma ulaşırdık. Akşamüstü, balıklama atlama, karşı kıyıya kadar yüzüp geri gelme, kitabın yüz sayfasını iki saatte okuma etkinlikleriyle gelirdi. Şimdi Antik Myndos Kenti’ni kuran Kral Mousolos’un, sevgilisi Artemisya ile vakit geçirmek için kurduğu bu adada arkeolojik çalışmalar yapılmakta. Gün ışığına çıkarılan kilise, antik mezarlar ve sarnıçlar henüz halka açılmadı.

Gümüşlük’te başka başka…

– Akşam yemeği için daha hesaplı öneriler isterseniz Ali Rıza’nın Yeri derdinize çare olacak. Mevsimiyse çok güzel lüfer yeniyor (Tel: 0 252 394 30 47). Ya da koyun sonundaki Soğan Sarımsak’ın kumsal masalarından birine kurulup, Vedat Milor’dan ‘burdaki gibisini başka yerde yemedim’ onayını koparan imam bayıldı siparişini verebilirsiniz. Mekanın şefi Sevinç Hanım salçasını kendi yaptığı bir muhammara masaya bırakıyor ki, işte benim favorim de o (Tel: 0252 394 30 87).

– Eğer saat 19:00 – 21:00 arasında Limon’da Gelincik kokteylini ısmarlayıp, sandalyene kurulmamışsan, elinde fotoğraf mekinenle güneşin bugünlük aramızdan ayrılışını, Kalimnos tepelerinin gerisinden denize dalışını  kutlamıyorsan mutluluğa giden yolda bir adım geridesin. Kesin bilgi (Tel: 0252 394 40 44).

–  Gümüşlük’te adet: gündüz okey ya da tavla çevirmek. Arkadaşınız yoksa, birileriyle muhabbet kurmanın en kolay yolu da bu aynı zamanda.

– Şehrin girişinde, tepede kalan Gümüşlük Akademisi’nin programlarına göz atın. 15-19 Temmuz Felsefe Günleri; 24-16 Temmuz Ümit Ünal’la Sinema Atölyesi benim dikkatimi çekenler. Eğer olur da bu ilham veren ortamdan ayrılmak istemezseniz çift kişiliği  95 TL olan odalarından birini kiralamanız da mümkün (0252 394 43 01)

Club Gümüşlük’te Üzüm Kızı Meyhane’de yemeğe oturuyorsunuz ilk. Bazı geceler canlı müzik, diğer akşamlar lounge ya da house çalan DJ’ler var. Arkada ateşin kenarında bir yer kapıp, battaniye altına kurulabilir, arada bir kayan yıldızların altında dilek tutabilirsiniz (Tel: 0 252 394 34 01)

Eklisia Kilisesi’nde bir şeyler var mı diye belediyeye sorun. Arada bir konserler yapılıyor. Fantastik bir deneyim.

– Bodrum-Gümüşlük dolmuşları sabah 05:00’e kadar sürüyor. Dolmuştan indiğiniz yerde karşınıza çıkacak pazara bakın. Arada çok güzel takılar, pareolar buldum ben. — Bir bilene sorarsanız gösterecektir, Gölge Ağacı isimli Brezilyalı bir arkadaş var. Kasabada anlatılana göre tohumlarını Halikarnas Balıkçısı getirmiş, buraya ekmişler.

#1 Özak Pansiyon

Gümüşlük koyunun tam ortasında, plaj voleybolu ve gülümseyen servis elemanlarıyla hizmet veren Özak Pansiyon aynı zamanda çok zevkli bir otel. Sabah kahvaltısında köy ekmeği yanında güneşte pişmiş reçeller servis ediyorlar, Akustik Sahnesi’nde Teoman, Göksel gibi iyi isimler sahne alıyor (Tel: 0252 394 44 43).