Bozcaada

Bozcaada’da, pazar

By September 15, 2013 No Comments

7’de açılıyor gözlerim. Güneşe “daha önce hiç bu kadar güzel görünmemiştin”; güne “ne kadar uzun boylusun”; dalgalara “toplama öyle saçlarını, sal da gözünün mavisinin rengi ortaya çıksın” diyebilmek için.

Dün… Erken yatmıştım. Ayazma, Vahit’in Yeri’nde denize girip biramı içtikten, Sulubahçe’de “Plaja yalnızca ayak izlerinizi bırakın” tabelasının gölgesinde zıplayan veleti babası bakmazken kaçırma planları yaptıktan hemen sonra Ada’m‘a gitmiş, enginarlı ahtapottan bir çatal alıp mutluluk sularında boğulmuş, İnce Saz ekibini kaldırım kenarında dinleyip sokaklarda kaybolmuştum. İlk tanışmamızın üzerinden 18 yıl geçse de, yine, aynı tutkuyla bakmıştım gökyüzüne, belki bir yıldız kayar diye.

Bozcaada hikayem Nazlı’nın (yanılmıyorsam) 93 yazında kampa gidip, 94’te beni de yanında sürüklemesiyle başladı. Henüz dünyanın pekçok harikasına aşikar olmamış ruhum Ova’da Tolkien romanlarında anlatılan diyarları keşfetti, basket sahasının betonunda uyuyakalıp yıldızların bana konuştuğunu düşledi, Habbele’de kumdan kalelerini yaptı, düşüncelerden düşlere kaydı.

Öyle bir yer bu ada. Dünyanın neresinde olduğunu unuttuğun, memleket meseleleri masaya yattığında “herşey güzel olacak” saflarında yerini aldığın, sokakları süpüren adamın durup “sizin için temizledim” diyebildiği, göz göze geldiğin herkesin gülümsediği, kitapların bir günde bittiği, yazacağın romanın ortasının geliştiği, telefona fotoğraf makinesi kıvamında kullandığın; binaların üzüm, hanımeli, şarap koktuğu… Öyle bir yer bu ada. Özgürlüğün geleceğin değil, şimdinin parçası olduğu; hayal etmenin günlük işler listesinde üst sırayı aldığı; huzurun mecburi ders sayıldığı…

Bugün pazar. Şu an adayı yukarıdan gören toprak yolda, bir bardak kahve yanımda, defteri kalemi elime almış, yazıyorum buralarda…