İstanbul'u Sevme Rehberi

Türünün tek örneği: Dem Çay Evi

By September 6, 2013 No Comments

Seyahat edenin kaderinde Duty Free’den dönerken sigara, içki, çikolata almak; New York’a gitmişsen bilmemne tütünü, Barselona’dan dönüyorsun buzdolabına mıknatıs; Berlin’den kesin bir paket sosis, İtalya’dan peynir-makarna; Paris’ten kafana göre romantik bir şey getirmek var. Artık alıştım. Soranlara “Prensip olarak bavul ticareti yapmıyorum” cevabı veriyorum.

Tek istisnayı elinde listesi, zarfın içinde parası “Hazal ne olur, burada asla bulamıyorum, bana şu Kusmi Tea’lerden 4 kutu alır mısın?” diye Londra’dan çay isteyenlere yapıyordum, ki artık ona da gerek kalmadı; çünkü Karaköy’de Dem açıldı.

Kendileri esaslı bir çay evi. Tirebolu, Diyarbakır, Hemşin’den gelen Türk çaylarının üzerine dünya çapında ünlü beyaz, siyah, yeşil, kırmızı, tütsülenmiş, bitki olmak üzere tam 60 çeşit çay seçeneği sunuyorlar. Meyve püresi ve pekmezle yapılan soğuk çaylar menüye bir iki güne girecek, asıl onları merak etmekteyim ama şimdiden burası çok iyi iş yapar diye onayı veriyor, nedenlerini açıklıyorum.

1. Kahvaltıda Croque Madame var. Bilirsin en sevdiğim, özene bezene aradığım tek şeydir. Hem de leziz.

2. Kışın, sedir gibi yapılmış bölümlerde bütün gün geçirilir, bilgisayar kucakta, gelen giden arkadaşlarla saat başı yeni çay içilebilir.

3. Hall Of Fame (Şöhretler Duvarı) yapacaklarmış. Burada fotoğrafını görmek istersen tek yapman gereken menüdeki 60 çayı da içmek.

4. Saat 5’te scon, çikolatalı meyve, cheesecake, ekler, kurabiyeli 5 çayı yapılmakta.  İş çıkışı randevusunu kokteylli yerler yerine sağlıklı ortamlarda vermek istersen ideal.

5. Vakti olmayana al götür sistemi de uygulanmakta.

6. Mesela 7 numarayı çok mu sevdin, bir aya paketini temin edip, evinde de içebilirsin.

Birkaç da sayısal bilgi: (1) Dem, 10:00 – 22:00 saatleri arasında açık. (2) Herşeyi içinde 5 Çayı 35 TL (3) Demlik’te 4 kişiye fazlasıyla yetecek çay 18 TL (4) Simit & Beyaz Peynir 5 TL.