Dubai

Dubai’den geldim, haberler bende

By October 22, 2012 No Comments

Huyumdandır. Bir yere gitmeden mahallelerini, sosyo-ekonomik durumları, politik duruşu, yaşam koşullarını okurum. Fikir edinmek, harcayacağım parayı bilmek, yerel insanların geleneklerine uyum sağlayabilmek isterim. Dubai beni şaşırttı. “Arap” prototipi olarak dünya algısına yerleşmiş hemen hemen bütün önyargıları kırdı.

Burada herkes içten gelen bir istekle, mutlulukla, merakla çalışıyor.Para biriktirmek için bir iki yıllığına çocuklarını, eşlerini, Endonezyalı bakıcılarını toplayıp göç eden expat’ların yaşadığı Jumeirah, Dubai Marina gibi daha gelişmiş bölgelerden tut; Al Ras, Al Souk, Satwa gibi Araplar’ın, Hintliler’in, Pakistanlılar’ın yaşadığı semtlere; Dubai Mall, Emirates Mall, metro, otobüs, minibüs, taka, taksiye kadar her yerini gördüm. Garsonundan çöp toplayanına, inşaat işçisinden manikürcüsüne herkes gülümseyerek, saygıyla, kurallara uyan ama kibarlıktan asla taviz vermeyen bir tavırla işini yapıyor. Bunda Emir korkusu kadar, kendine Müslüman olan gelenekçiliğin da yeri var. Başkasına kötü gözle bakmak, haset gerçekten haram.

Yazının devamı, Dubai’nin kozmopolit kayıntıları, hastasınım: Lime Tree Café gibi bilgiler için Çok Gezenler Kulübü sitesine devam ediniz…