SANAT

Dünya’da ve İstanbul’da müze hareketleri

By October 16, 2011 February 1st, 2012 No Comments

Bienal, açılış, sergi, başyapıt derken uzun zamandır yazmak istediğim bir bölümü atlamışım. Seyahatler sırasında aldığım notlardan. Müzeler üzerine…
– Kopenhag’daki Louisiana Müzesi çocuklar için kurduğu odasında her serginin temasına uygun atölyeler düzenlemiş. Benim gittiğim dünyayı dolaşan Living sergisi sırasında, büyüklerin girmesine cıkcık’lanarak bakılan alanda, kartondan, kibritten, fıstık kabuklarından ve doğada mevcut her türlü malzemeden hayallerinin evini yapmaktaydı çocuklar. İmrendim. Ve kızdım. Yaş haddinden reddedilmiştim.
– Paris Centre Pompidou’da pedagoglar çocuklarla birlikte sergileri geziyordu. Kreş’i boşver, müzeye bırak veledi. Bir de şaşkınlıkla şunu not almışım deftere: Çocuk bu, hiç mi sıkılmaz, çikolata, süt, kraker, tuvalete gitmek istemez?
– Berlin’deki en güzel müzelerden Hamburger Bahnhof, eski bir tren garı. Bizim Haydarpaşa’yı otel yapmayı düşünedursunlar.
– New York Moma sadece müzesindeki dükkanında değil, Soho’da açtığı alanda da yetenekli tasarımcıların işlerine yer veriyor. Blog’undan, genç sanatçılara verdiği desteklerden, online konferanslarından bahsetmeyeceğim bile.
– Roma’daki modern sanat müzesi Maxxi’nin kürasyonunu beğenmedik ama yapılış hikayesi şık. Dünyanın her yerinden mimarlar arasında yarışma açmış, sonunda kazananın binayı yapmış. Kalıcı koleksiyonda yarışmaya katılan mimarların çizimleri ve maketleri hala sergilemekte.
– Paris’te bir şaheser: La Cité des Sciences. Gençlere meslekleri anlatmak, staj ayarlamaktan tutun da, çizgi romanın tarihine; smilasyonla sizi de içine alan, hareket eden sinemasından, çocuklar için özel hazırlanmış kütüphanesine, labaraturına, dünyayı anlamak derslerine… Ne ararsan.
– Dünyada son keşfimse şu: Museums Mobile. Sen İstanbul, Adana, Van’da ol ama sanattan geri kalma. Yorumsuz. (Bu işin ne kadar zekice olduğunu anlatmaya kapasitem yetmez.)

Bakın millet ne yapıyor bizde hiç iyi iş yapılmaz diyenlerden de değilim elbette

Sabancı Müzesi çocuklar için eğitim programları hazırlıyor; caz konserleri yapıyor. Ama ne yazık ki bunları sınırlı sayıda etkinlikler olarak programına alıyor. Keşke hep var olsa. Yeri gelmişken Müzede Chaga’nın da adını geçirmiş olayım. Ekmekler bile enfes!
Pera Müzesi’nde tematik filmler, festival ayarında yayında. Ekvator Sineması kuşağında, İspanyol yönetmenlerden, bugün 13:00 Kemirgenler, Çarşamba 17:00 Cara ya da Cruz var. Genç Çarşamba konserlerinin de destekçisiydim, umarım devam ederler.
Rahmi Koç Müzesi çocukları ihya etmiş, uçağın kokpiti nası çalışır, eski arabalar neye benzer öğrenmeleri için uygulamalı aktiviteler yapmış.
– İstanbul’da son keşfimse tabii ki Borusan’ın, özel koleksiyonlarını, aynı zamanda ofisleri de olan Perili Köşk’te halkın bakımına açmış olmaları. 11 Aralık’a kadar.