ŞEHİR

Füme. Ü ile.

By August 19, 2012 No Comments

Döndüm tatillerden, İstanbul’da hava çok sıcak moduna geçtim. Klimalı ortamda film izlemek, iki uçtan cam açıp cereyan yaptırmak, fırında ya da ocakta pişen şeyleri minimum seviyede tüketmek gibi yöntemlerle idare ediyorum. Konser, festival, sergi, dans gösterisi gibi etkinlikler de bulamayınca, yine düşüyorum ben yollara, Bebek’te Füme diye yeni bir yer açılmış, bakalım neye benziyor merakının peşi sıra.

Lucca’nın önünden Mangerie istikametine doğru devam ediyorum. Sağdaki ilk sokaktan içeri bakınca tabelası çarpıyor hemen gözüme. O mesafeden kanım ısınıyor. Mini yokuşu topuklu ayakkabılarla olması gerektiğinden daha uzun sürede çıkıp, dışarıda ama tente altındaki masalardan birine kuruluyorum. İlk görüşte aşk ayarındayız Füme’yle. Bunda günün menüsünde adı geçen, yanında domatesli makarna ve yoğurdun eşlik ettiği kıymalı patatesin (anneannem olsa patates oturtma derdi şimdi buna) payı büyük.

On dakika sonra, karşı kıyımı paylaşacak Aysu da iskemlesinde yerini almış, farklı mutfaklar diye aldırmadan bir günün menüsü, bir de keçi peynirli ve çilekli sandviç siparişi vermişiz. “Ne içersiniz?” sorusunu da kola, soda gibi hararet ihtiyacımızı giderecek sıvıları isteyerek yanıtlamışız.  Sonrası kolay. Aynı anneannemin yaptığı gibi dediğim patates, ekmeğinin fırından taze çıktığından emin olduğumuz sandviç, gülümseyen garsonlar, çantamda kendine yer edinen kedi, üç kat halinde gelen latte, dedikodu seansı.

Instagram üzerinden koyduğum fotoğraflar yüksek skor yapınca, hangi günler çıkıyor bu menü araştırmasına giriyorum. El birliğiyle her Perşembe olmasına karar veriyoruz. Bebek mahallelisi, yer karolarının hastası olduğum Füme, İstanbul’da pek sevilesi yerler listeme girdi bile.

Bağarası sokak 2E; Tel: 0212 358 36 88