restoranŞEHİR

Füzyonun ağababası: Yeni Lokanta

By July 2, 2013 No Comments

Minimal. İskandinav tipi. Beyaz örtülü. Geniş pencereli. Hafif müzikli. Gözünde canlandı mı biraz? Yok. O zaman devam ediyorum: Kumbaracı Yokuşu’ndan inerken hemen sağda, tabelasında Yeni Lokanta yazan dükkana atıyorsun adımını. Biz zamanlar Changa’yı İstanbul’un en iyi restoranları listesine alma nedenimiz olan Civan Er kapıda karşılıyor seni. İşletme, peçete seçimi, mutfaktan çıkan tabağın üzerindeki rokanın biçimi, menünün kendisi, duvarlardaki karolar, kısaca bu mekan ondan soruluyor.

Sokaktan gelip geçene gülümseyebileceğimiz bir köşe ediniyoruz kendimize. Zevk: fırında kendilerinin yaptığı ekmeğin yanında gelen tereyağıyla başlıyor. Ardından vişneli kısır, yeşil erikli deniz börülcesi, üzüm ve zahter salatalı humus, asma yaprağında paçanga, hellimli köfteyle devam ediyor. Tamam, yeter, midede yer kalmadı artık dediğim saniyedeyse kuzu incik ve mantarlı arpa şehriye düşüyor önüme ki, yemeyene lezzetini anlatamam.

İki çatal arasında nefes alabildiğim bir saniyede “Füzyonun ağababası” Civan’a menüyü nasıl yarattığını soruyorum. Geçtiğimiz bir yıl boyunca kasabalarından dağlarına Türkiye’yi gezdim diyor. Tam o sırada teşrif eden muhallebili kadayıf kızartması bu seferi hayatı kanıtlar nitelikte. Bundan böyle yerli, yabancı İstanbul’da nerede yemek yenir diye soran olursa: Yeni Lokanta. Kesin bilgi.

Tel: (0212) 292 25 50

Zencefil ve cevizli havuç ezmesi / Üzüm ve zahter salatalı humus

Çilek ve yoğurtlu kuzu ıspanak nane salatası

Zeytinyağlı levrek marinata ve kabak salatası

Hellimli köfte ve fırında patates salatası

Yeşil erikli deniz börülcesi

Odun fırınından çıkma ekmekler