balıkçı

Hamsi Kuşu, Kağıtta Levrek'e karşı

By July 5, 2009 No Comments

grif1

Grifin.  Aslan başlı kartal, Karaköy’deki Han’ın İngiliz sahipleri, Hindistan’a giden Avrupalılar. Kelimenin anlamları içinde bunlar var. Benim bahsetmek istediğim bir balıkçı. Bu yüzden İngiliz hanedanlarından Sir. Grifin’in yeri olduğunu ön göreceğim. Bir dakika çok karıştı. Mekanı bilinen adıyla anlatayım. Tarihi Karaköy Balıkçısı. 1923’ten beri. Perşembe Pazarı’nda sahile bakan üçüncü aralıkta.

Mahallenin sakinleri hikayeyi, ne yersen ye 50 TL öde, menü balık çorbasıyla başlasın, Manisa helvasıyla sonlansın olarak hatırlıyor. O zamanlarda içki yok. Olay kısmen doğru. Bugün girişteki ahşap salona değil, beşinci kattaki muhteşem manzaraya oturuyorsunuz. Kapıdan girmeden rezervasyonunuz olup olmadığını soruyorlar. Rezervasyon mecburi. Yemek yiyeceğiniz günden iki gün önce (212) 251 13 71 numarasını tuşlamalısınız. Masa örtüleri bembeyaz, yerler 1930’ları, tavan gelecek çağı anımsatıyor.

Korumaları geçtikten sonra her şey mükemmel. Pencere kenarında, Haliç panoramasını kuşbakışı gören bir masadasınız. Taş fırından yeni çıkmış sıcak ekmek; meşhur balık çorbası; tuzsuz lakerda, patlıcan; zeytinyağlı karides; hardal, sirke, elmayla tatlandırılmış marine levrek; ağzınızda kendiliğinden dağılan hamsi kuşu; kırmızı soğanla gelen ciğer; kalamar. Bunlar sadece başlangıçlar. Az meze, çok laf. İşin özü bu. Yanınızda tepsi bitmediği için “eyvah ya balığa yer kalmazsa?” paniği yaşanmıyor.

gri2

Ana yemekte A mı B mi aşamasına geliyorsunuz. A. Yılların spesiyali olan kağıtta levrek. B. Dil şiş. Elbette masanın beşte dördü kağıtta levrekten yana oy kullanıyor. Kalan bir kişi dil şişte kararlı. Maksat yeni lezzetler denemek. Bu sırada yan masada doğum günü, köprünün etrafında dördüncü havai fişek gösterisi. Teorimiz seyyar havai fişekçi. Kayıkla dolaşıp 5 fişek 70 TL tabelasını taşıyor. Arada bir güzel yenge için yeşilleri fitilliyor.

Yemek bitti, kahve ve tatlıdasınız. Mideniz ne “bana kötü baktın” diye bağırıyor, ne de aç kalmaktan şikayetçi.  Zevkten bir sigara yaktı. Çıtır kabak tatlısını kapıda karşıladı. Beyninizden gelen sinyal: 10. 10. 10. Kişi başı 90 TL, biralar soğuk, rakılar Yeşil Efe. Müzik bölümünü de atlamayalım. Önce daha yeniler. Alpay, Nilüfer, Sezen Aksu. Sonrasında eskiler. Safiye Ayla, Zeki Müren, İnce Saz zamanları. Bilenler şarkılara eşlik ediyor, bilmeyenler anılara dalıyor.

Bir Cuma akşamı çıktık Grifin’den. Keyifli bir keder içinde.