İLİŞKİ

istanbulculuk

By December 3, 2014 No Comments

img_4396

Büyük şehrin eziyeti: en iyi olma derdi.

En iyi okullardan mezun olan, yogada en iyi pozu yapan, en iyi 10 restorandan birinde yemek yiyen, en iyi işyerinde, en iyi pozisyonda çalışıp en iyi maaşı alan. Kendimize verdiğimiz değeri bununla ölçüyoruz. Düşün. Adın, yaşın, statünden sonra en iyi yaptığın şeyler soruluyor sana. Son çıkan kitapları pek güzel okurum, bir ay sonra sor hiçbir satırını atlamadan anlatırım dersen kaybettin, Maraton’a hazırlanıyorsan tamamsın. Çünkü kabul et. Onun da sonunda bir madalya var. Bir başarmışlık, başkalarını geride bırakmışlık, aldım verdim ben seni yendimcilik var.  Çocukken oynadığın oyunları hatırla. Hepsi birilerini diskalifiye edip sonunda havalara zıplayan ekip olmaya kanalize ediyor seni. Birilerini geride, arkada, yenilmiş, yitmiş olarak bırakmak üzerine kurulu hayatlarda yaşıyoruz. Sorgusuz. Sualsizce.

Bu yüzden belki, büyüyüp de ikilenince, ruh eşini, hayat partnerini bulunca yani, çiftler arası iletişimde de hep bir en olma mücadelesi. En uyumlu, en yardımsever, en iyi sevişen, en başarılı. Tek başına kazandığımız zaferler yetmeyince, yanımıza gücümüze güç katacak birini bulup, biziz diye haykırmak istiyoruz. O iq’su en yüksek çocuğu biz yaptık, dergilere konu olan evde yaşadık, en çok şehri en çok kez de biz gördük.

En iyi olma mücadelesinde kim olduğumuzu, başkalarının gözünde pek havalı görünsün diye çabaladığımız ilişkilere kapılmaktan kiminle olmak istediğimizi unutuyoruz. Büyük şehrin eziyeti: kimlik karmaşası. Hırs dilemması. Koltuk kavgası. Metropol savaşı.

İstanbul’dan gidenler için kaçtı diyorlar ya. Belki de keçileri kaçırmadan tüydü diye düzeltmeliler.