1-1

Bildiğim yerden geldi soru. 2015’te hangi ülkeye gideceğiz, nerede yemek yiyeceğiz, otel mi dedin? Boşver sen artık poshtel’lerde kalacağız. Neyse. Lafı uzatmadan sana gelecekten haberler vereyim…

H4256PN8

Lüks hostel: Poshtel… Dünyanın bambaşka yerlerinden gelen insanları hostelin kozmopolit ruhunda ağırlıyor, ama bir otelin şıklığından da vazgeçmiyor. 2015 seyahat trendlerinin kalınacak yerler bölümünde sıklıkla poshtellerden bahsedildiğini duyacaksınız. Örnek mi lazım? Casa Gracia, Barcelona / Generator, Dublin / ONE80°, Berlin / Gallery Hostel, Porto / Clink78, Londra / U Hostel, Madrid / Maverick Hostel, Budapeşte.

original

Evimi sana açtım Airbnb… Bırak kalmayı, hala duymamış olanlar var. Airbnb tüm dünyada yaygınlaşmış bir “benim evim senin evin” sistemi. Gideceğin şehirde yerlisi gibi yaşamak, arkadaş edinmek, yemeğini pazardan alıp mutfak masanda yemek istediğinde başvuru: https://www.airbnb.com

eathwith-coc

Misafir ol gel bana… Tesadüfen karşına çıkması ya da birinin sana bahsetmesi gereken bir diğer trend de evinde yamak yapan yarı-şefler. Kendilerini yüksek mertebe aşçı olarak tanıtmak yerine gel misafirimiz ol modasına ayak uyduruyorlar. Avrupa’da organik yeme kültürünün giderek daha da artmasıyla gelişen bu trende 2015’te bir şehirde katılmak gerek. Bu konuda http://www.eatwith.com ve http://bookalokal.com  en iddialı start-up’lar. Yenilerinin geleceği garantili.

Akıllı saatler… Elinizde boarding pass’lerle uçak kapısında bekleme, otel odasının anahtarını bulamayınca lobiye ikinci turu yapma derdinin sonu geliyor. Çeşitli markalar bu işlemlere uyumlu saatler üretimine başlıyor.

thetrendygirl-instagram

Braggie’n batsın… Selfies ve groupies trendine bir yenisi daha ekleniyor. Braggie. Önünde okyanus, Eyfel Kulesi, Safari manzaralı lüks odalardan “hayat bana güzel”  tadında bildirme olayı. Bu yıl bol bol karşımıza çıkacak. Neye baktığımızı bilelim.

Bisikletin tepesinde dünya turu… Şirket CEO’ları, hatta patronları golf sopasını bir kenara atıp bisikletle ülke turlarına başladı. Bu sebeple bisiklet turizminin yükselişi Datça, Bodrum yarımadaları ve Fethiye-Kaş arasındaki yollarda yoğun.

dakar

Peki 2015’te nereye gideceğiz?

1.   Afrika: Dalga ve rüzgar sörfünün namının kayak, board gibi aktiviteleri çoktan solladığını biliyor olmalısın. Anlaşılan o ki artık sörfün en büyük başkenti Avustralya olmayacak. Afrika bu konuda çalışmalara başlamış. N’Gor Adası, Senegal; Dungeons, Cape Town; Tofinho Noktası, Mozambik 2015 favori rotalarından.

waterfall-amazon

2.  Amazonlar, Brezilya: 2016 Yaz Olimpiyatları’nın başkenti olduktan sonra Brezilya havalimanı pek çok terminal, şehri ise yol, otel inşatına başladı. 2015’te hem şehrin içi hem de Amazonlar en merak edilen istikametlerden biri olacak, kesin.

120731090050-nicaragua-granada-horizontal-gallery

3. Nicaragua, Orta Amerika: Doğa harikası renkler, volkanlar, sonsuza uzanma hissi veren kumsallar. Nicaragua bu yıl listelerinizde ilk üçte olmalı.

Taipei101

4. Taipei, Tayvan:Uzakdoğu’da turistlerden arınmış, gerçekten kültürü keşfetmek isteyenlerin ülkesi.