müzik

Kalbe giden yol, müzik festivalinden geçer!

By July 14, 2013 No Comments

Liseden mezun olduğum yaz, tatil planlarını askıya alıp İstanbul Caz Festivali’nde mihmandar olarak işe başladım. Görev kapsamında: gelen sanatçıları havaalanından almak; otellerine yerleştirmek; sahneye vaktinde çıkmalarını sağlamak; dolma, turşu, kebap yemen şart diyerek İstanbul’un en güzel restoranlarına götürmek; konser sonrası Aztek, Kiki, Roxy, Babylon dans pistine ulaşımlarını sağlamak; sonunda da sağ salim uçaklarına yetiştirmek olan bu iş bana üç temel şey öğretti (1) dünya çok büyük, hepsini keşfetmeye yetecek vaktim olmasa da acilen gezmeye başlamam lazım. (2) sabır, sabır ya sabır çünkü çeşitli dünya starlarının istekleri, odasında papaya tabağından çok daha fazla. (3) insanın kalbine giden yol müzikten ve müzisyenlerden geçer.

Bu yüzden son 11 yıldır, dünyanın pek çok yerinde, sayısız müzik festivali gezdim, çadır kurdum, Arjantin’den Yeni Zelanda’ya hemen her kıtadan arkadaş edindim, bu ülkenin kara sahası ötesinde, özgürlüğün sınırlarına ulaştım.

İstanbul’da Festival seansında bu yaz 6-7 Eylül’de Hezerfen Havalimanı’nda yapılacak Rock’n Coke, Rock’n Coke programında da Arctic Monkeys, Maximo Park, Hurts, Aylin Aslım, Duman, Manga, Can Bonomo, Rubik ve daha da fazlası var. Ama sen de benim gibi Eylül’e kadar bekleyemem, müzik festivali pasını bedenimdem atman lazım diyenlerdensen, şu önerilerle geliyorum. Menüde yok, yok! Kişisel favorim: katılım sağlayacağım Sziget.

Klasikler…

Tomorrow Land @ Boom, Belçika

Avrupa’nın en iyisi gibi iddialı cümleler kurmayı sevmem, onun yerine en iyi elektronik müzik festivalleri arasında adı yüksek sıralarda geçer demekle yetineceğim. 26-28 Temmuz arasında Carl Cox, Loco Dice, Tiesto, Sebastian Ingrosso, Infected Mushroom gibi isimler bu iddiamı kanıtlayacaktır sanırım.

Lollapalooza @ Chicago, Amerika

2-4 Ağustos’ta Şikago’da yapılacak olan bu festivalde bomba isimler var:  Grizzly Bear, Thievery Corporation, The Cure, Mumford & Sons, Band of Horses, The Killers, Nine Inch Nails, Major Lazer, Lana Del Rey. Lollapalooza aynı zamanda Berklee Müzik Okulu’yla  ortaklık yapıyor ve yetenekli bir müzisyene dört yıllık burs veriyor, sonra da kendilerini sahnelerine davet ediyor. Eğitime katkılarından dolayı da kendilerini pek seviyor, aynı zamanda sitelerindeki yarışmaya katılarak Cat Power’la tanışma imkanı olduğunu belirtmeden geçemiyorum.

Sziget @ Budapeşte, Maceristan

http://szigetturkiye.com sitesini ziyaret edersen 5-12 Ağustos tarihleri arasındaki bu festivalin kamp alanına giriş imkanı sağlayan, bir otelde senin adına oda ayırtan, aynı zamanda VIP (yani sahneye en yakın bölümden) izlemene imkan veren paketlerin 873 Euro olduğunu göreceksin. Gelelim kimler çıkıyor kısmına: Regina Spektor, Nick Cave and the Bad Seeds, Blur, Mika, David Guetta, Azealia Banks, Editors “hemen şimdi rezervasyonu yaptırıyorum” yönünde karar vermene yeterli olacaktır sanırım.

Flow @ Helsinki, Finlandiya

Öncelikli olarak dergisini tanıyıp (http://www.flowfestival.com/en/magazine/) hastası olduğum Flow, 7-11 Ağustos arasında The Knife, Alicia Keys, Cat Power, Solange, Azelia Banks, Kraftwerk’ün de arasında olduğu çok fazla! müzisyenin top koşturma alanı.

Leeds and Reading Festival @ İngiltere

23-25 Ağustos’u boş bırakın. 13 yaşın altındaki çocuklara, aileleriyle beraber geldikleri taktirde ücretsiz; karavanınla teşrif edebileceğin Reading; Green Day, Deftones, Fall Out Boy, Nine Inch Nails, Eminem ve benim İstanbul’a gelmesini sekiz gözle beklediğim Foals’ı sahneye çıkarıyor.

Berlin Festival @ Berlin, Almanya

Avrupa’nın en sevdiğim şehrinde 6-7 Eylül’de, tam da Rock’n Coke’la çakışan bir zamanda yapılır mı ya isyanımı bir kenara atıyor ve çalacakların listesini veriyorum: Blur, Björk, Pet Shop Boys, Boys Noize, MIA, Left Boy, Bastille, The Sound ve rehberliğini yapıp hayranlığımı on katına çıkardığım Röyksopp.

Yeni keşifler…

Spirit of Burgas @ Burgas, Bulgaristan

27-28 Temmuz arasında Bulgaristanda’sın. Çünkü Editors’ün sahne arkasına girip, Tom Smith ile tanışma şansın; Paul Oakenfold’ın sahnesinde Above & Beyond’u dinleme ayrıcalığın, Zaz’ın parçalarıyla mutlu olma saatlerin var.

Stop Making Sense @ Tisno, Hırvatistan

Hırvatistan’ın her yerde ballandırılarak anlatılan kumsallarına hoşgeldin. Festival kum üzerinde, denizin dibinde. 1-4 Ağustos arasında Doğu Londra’nın taze yeteneklerini keşfedecek, arada bir tekneden yayın yapan DJ’lerin yanında dans edecek, ve kesin çok eğleneceksin.

Castlepalooza @ Charleville, İrlanda

Charleville Kalesi’nde 2-4 Ağustos arasında yapılan bu festival ruhun iki gıdası sanat ve müziği bir araya getirmek için yaratılmış. Castlepalooza’da Eat My Shorts (Kısalarımı Ye) kısa film festivali; müzik, dans ve bateri atölyeleri; hatta bingo var.

Outside Lands @ San Fransisko, Amerika

9 -11 Ağustos’ta lokal ürünlerle yapılan yemekler yiyip, bir yandan da (sağlam!) müzik dinlemek istiyorsan, doğru adrestesin. Bu sene Phoenix, D’Angelo, Hall & Oates, Paul McCartney, Red Hot Chili Peppers, Nine Inch Nails, The National, Willie Nelson and Family, Grizzly Bear, Matt & Kim sahne alacaklar arasında. Aman sakın ünlüleri dinleyeceğim derken Amerika’nın pek çok bölgesinden gelen yeni yetenekleri keşfetmeyi unutma!

Fontaine @ Liepaja, Letonya

San Fransisco çok uzak diyenlere daha yakınlarda, 9-11 Ağustos’ta gerçekleşecek bir festival önerisi daha. Müzisyen ve iş adamı Louie Fontaine Letonya’nın ve özellikle Doğu Avrupa’nın genç yeteneklerini keşfetmek için bu festivali düzenliyor. Heryerde turlayan büyük gruplardan sıkılanlara duyurulur.

Hazal’ın notu: Benim verdiğim liste yetmediyse kendine cuk oturanı http://www.festivalsearcher.com sitesinden aranabilir.