İLİŞKİmüze

Kokmuş balık sendromu

By June 5, 2009 No Comments

picture-2

Günü (Perşembe), saati (8) yeri http://www.istanbulmodern.org/ olarak Çarşamba akşamüstü konuşulan programın ardından, Perşembe günü saat 9’da “çok özür dilerim unuttum” sözleriyle karşılaşan bir kadın, adamın bu kısacık lafla söylemek istediklerinin altında yatan esas nedenin ne olduğunu düşünmelidir?
1. Sana seni istemediğimi söylemenin en kolay yolu buydu.
2. Gerçekten unuttum bende Alzheimer başlangıcı var.
3. Pek önemsemediğim için aklıma bile gelmedin.
4. Bu kadar dangalak bir adamım işte.
5. Dengesizlik dalında dünya şampiyonası Türkiye adayıyım.
6. Sana sadistçe acı çektirmekten büyük bir zevk alıyorum. S&M gruplarına üyeyim.
7. Derin mana falan yok .

Binlerce senaryo yazabilirdim her zaman yaptığım gibi, ya da onu hayatımdan çıkarabilirdim tek laf etmeden, oysa ben telefonu elime alıp “ne oldu, nerdesin?” dedim. Hesap sormadan!

O anda her kadının aklından geçen “anneannemi hastaneye kaldırdık, babamın başına tuğla düştü, ablamın silikonu patladı,” gibi  bahanelerden birini duymayı beklerken, karşımdaki adam “unuttum” dedi.  Bu tek kelimeyi edip susan, benle konuşurken cümlelerini birbirine bağlayan, yarım saat astığı tablolar ve yediği yemekler hakkında konuşan, iki gün ortadan kaybolduğumda nerede olduğumu sormak için gece on birde beni arayanla aynı adam.

Ben bütün gün saçımı yıkadığım için şekle girmemesine söylenip dururken aslında o adamın saçımın nasıl olduğunu görmeyeceğini hesaba katmamıştım. Öğleden sonra gönderdiğim mesajı dört saat sonra hala cevaplamamış olmasından biraz şüphelenmeye başlamışsam da, çoktan giyinmiş olarak kendimi dışarı atmıştım çoktan. Saat yedi olduğunda sinirden önümdeki hamburgeri bitirmiş, rujumu yemiş ve kırmadan önce bira şişemi garsona iade edip bir yenisini istemiştim.

Yine de serinkanlılığımı koruyarak bir insanın yirmi dört saat içerisinde değişmiş olma ihtimalinin yüzdesini hesaplamaya çalışırken şunu fark ettim: tek suçlu benim. Bir kadını hayatından çıkarmanın en kesin yolunu tek sözcükle özetledi “benim ondan beklentilerim yok” dediğim adam. “Ben de seni unutacağım zaten” demenin ne kadar acınası bir davranış olduğunu genç yaşlarda öğrenmiş olmam işe yaradı, ağlamadan önce telefonu kapatmayı başardım. “Siz kimdiniz tanıyamadım” ve “telefon çekmiyor duyamıyorum” otobüs hattında, sondan bir durak önce “unuttum” da indim. “Bu son olsun” tramvay hattı nerede acaba?