balıkçıkahvaltı

Mendilimde on para

By September 20, 2009 No Comments

bey

Ben hiç bayram görmedim. Hani mendillere paraların sarıldığı, kapıyı şeker dolu kasenin açtığı, kalabalık, el öpmeli, televizyon izlemeli, bayramlık giymeli. Bizim bayramlarımız öksüz olur. Az kişili, kahvaltılı, Euro Sport’lu, gazeteli. Büyük ailem olmadı ama güzel ailem oldu. Beraber olduğumuz her gün bayramdı.

Bugün de sabahtan kalktım. Üç telefon hakkımı Rasime, Zeynep ve halama kullandım. Dolaptan bayrama en uygun eteğimi seçtim, üstüne de dantelli blüzümü çektim. Aynadaki aksim Sarah Jessica Parker’ın Sex and the City jeneriğindeki halini andırıyor. Duruma uygun.

Erenköy’e geçtik. Beyaz Fırın‘da duraklama. Pastırmalı değil, ıspanaklı böreklerden. Bir de ayçiçekli galetayla cevizli ekmek lütfen. Fotoğraf çekmek yasak dediler. Bugün bayram. Hiçbir şeye sinirlenmiycem.

Elif’teyiz. Ninemin yumuşacık elini öptüm. O da nice bayramlara dedi. Domatesler, peynirler, kırma zeytinlerle, tatlı biberler. Masamıza hoş geldiler. Benim peçetem mavi, yumurtam da kayısı. Kurabiyeler portakallı, peynirler az yağlı. Açık Radyo’da Evlerinin Önü Mersin çalıyor, arada bir indiren yağmur havayı üşütüyor. Bu da bizim bayramımız işte. Küçük ama sevimli. Birazdan biri diycek: “Hadi kalkın gidelim. Kandilli’ye balık yemeye. Suna’nın Yeri‘ne.” Diğerleri de tezahürat eder. “OOO yaşasın!” Kutlama için bir likör de açalım.