barİLİŞKİpastane

Şah ve Çat!

By November 13, 2009 March 19th, 2010 No Comments

mahalle

Ayça dedi ki: birimizin morali bozuk olunca diğerleri de aşağı çekiliyor. Haklı. Şarap, longe müzik, patlamış mısır bile neşemizi yerine getirmiyor. Mahalle‘nin geniş ve rahat kanepelerine kurulmuş “ee senden ne haber?” geçiştirmelerimize geri dönüyoruz.

Dikkatimi Tabu, Tv’nin yanına dizilmiş DVD’ler, Scrabble, duvardaki tahtalar, şöminenin odunları çekiyor. O sırada garson bey roze şarabımı tazeliyor. Dört yudum, aç karın, Nouvelle Vague sonrasında, hazırız, konuşmaya. Başlık: şimdiki zamanın hüznü. Çözüm; psikanaliz, bioenerji ve diğerleri. Karşımdaki bankta iki kişi bugünü tartışırken benim aklımda sürekli gecikmiş hamleler, uzayan sessizlikler, iki adım sonrası planlanmamış acil çözümler. İstiyorum ki vezir şahın önüne dikilsin, bunun uğruna bütün kalelerimden vazgeçeceğim. Ama yok. O ortaya piyon sürüyor, atının arkasına çapraşık filini çekiyor. Ding! Sıra bende. Kahretsin.

Kafam dağınık. Son yudumu da tükettikten sonra kalkıyoruz, vitrininde kırmızı elbise duran dükkanın önünde ahh’layıp (çünkü kısacık elbiseye 750 TL fiyat biçmişler) Peleki Fırına. Damla çikolatalı kekle, sabah kahvaltım için ayıracağım kaşarlı sandviçlerden almaya. Kekten bir parça bütün hüznümü siliyor. Kaynamış sütümü de içince, geçici mutluluk bedenimde.

Hazal’ın notu: Bu iki adresi, özellike fırını, bir yere kaydedin. Sizin Mahalleiniz farklı olabilir, bizimkini ziyarete gelin.

Mahalle: Teşvikiye Mahallesi, Ihlamur Yolu, Sobullu apt no:34; Tel: 2414873.

Peleki Fırın: Şakayık sokak, no 13/37; Tel: 241 6656