ŞEHİRTASARIM

Tasarım Bienali’nde en iyi 10’um

By November 6, 2012 No Comments
Dubai, New York, Paris arasında dolaşmaktan, biraz geç kaldım ama sonunda İstanbul Tasarım Bienali’nin iki ana hattı olan İstanbul Modern alt katı ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’na gittim. Şurası güzel, bu tarzı özel gibi genel geçer yazıları bir kenara atıp, favori onlumu sayıyorum.
Benim gibi evde canlı hiçbir şey besleyemediğine üzülenler için ideal proje. Kendisini türler arasında başarılı iletişimi desteklemeye ayarlı bir elçi olarak tanımlıyor. Sevgiye, bakıma, suya, güneşe ihtiyaç bitkilerin ışıklı ve sesli yöntemlerle insanlara ulaşmasını sağlıyor. Şöyle belirteyim: Bahçedeki petunya sana telefon ediyor.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 1. Kat.
9. Cyrus Kabiru – Gözlükler
Nairobili sanatçı Cyrus Kabiru’nun teneke, cam, tel gibi maddelerin dönüştürülmesiyle yarattığı gözlükler günümüz modasına siz çok geride kalmışsınız, adam neler hayal etmiş tonunda kafa tutuyor.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 1. Kat.
8. Yalın Ayaklı Mimar – Johan Van Lengen
Yalın Ayaklı Mimar, Latin Amerika’daki okur-yazar olmayan halka, iklime özgü mahalli düzenlemeler, yerleşim yerine uyum sağlama, doğal havalandırma, malzeme seçimi gibi pratik fakat güvenli halk sağlığı önlemlerini kapsayan bir çizgi rehber. Şu anda satışı ve fotokopileriyle Latin Amerika’nın tamamına yayılmış durumda.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat.

7. İnşaaat Ya Resulullah – Aydan Çelik
Birikim Dergisi’nin kapağından Bienal duvarına taşınmış olan bu proje tek bir cümleyle kentleşme, politika, islam ilişkisini tanımlıyor. Bildiğimiz, cami minareleri arasına asılan “On Bir ayın Sultanı Ramazan” yazısına eleştirel bir bakış açısı.
İstanbul Modern, Sol koridor

6. Drone Journalism – Robokopter
Gazeteciliğin geleceği olarak düşünülen Robokopter, Kasım 2011’de Polonya-Almanya ve Balkan ülkeleri arasında çıkan Bağımsızlık Günü isyanları sırasında kullanıldı. Havada uçan, düşük maliyetle yüksek kalitede çekim yapabilen bu alet sadece çatışmayı değil, polisin taktiklerini ve hareketlerini de kaydederek insan-bağımsızlık ve şiddet meselesine bir çözüm olmayı amaçladı. Henüz kullanımı evrenselleşmemiş de olsa, umudumuz var.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat.
5. Antonas Office – Taşıttan Objeler
“Evlenelim, konteynırda evimiz olsun”, “Berlin’e gidince Otobüs Otel’de yaşayalım”, “Dünyayı vinç’ten dairemde gezmek istiyorum” henüz proje aşamasında, örneklerini birer kitapta gördüğümüz hayaller olabilir ama ben bir çok gezen olarak en kısa sürede hayata geçirilmelerini bekliyorum. Vincimle dünyayı gezip, Amazon Ormanları içindeki ağaçların dallarına yattığım yerden uzanmak da var.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat.
Mahellende kesilen ağaca, yeni yapılacak binaya, Haydarpaşa Garı’nın tasviye edilip otalışveriş merkezine dönüştürülmesine, Marmaray Projesi’ne, gökdelenlere, parkların katledilmesine, ya da şehrinde olan biten herhangi bir planlama çalışmasına söyleyecek lafın mı var? O zaman doğru platformdasın. Open Urban, Facebook ya da Path mantığında, seninle şehrindeki düzenlemeler hakkında aynı ya da karşıt fikirde olanları bir platform içinde topluyor. İster mevzuya dahil oluyorsun, ister kendin mevzuyu ortaya atıp “o parkları katledeceğinize içine iki masa koysanız da çocuklar mutlu olsa” diye çözüm getiriyorsun.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat.
3. İstanbul-O-Matik (Pattu Mimarlık)
Tokiler şehrin silüetinde durmaksızın belirir, politikacılar yıkar, kentliler çamaşır iplerini gerer, turistler otobüslerde dolaşır, tarih arada kaybolur. 2012 İstanbul’unu interaktif bir oyunla anlamak, içine biraz daha yeşil koysak neye benzerdi bu kent diye düşüncelere dalmak istersen doğru yerdesin. Müze kapanıyor diye kibarca kovulmasam daha yarım saat oralarda takılırdım.
İstanbul Modern, Sol koridor
İstanbul Modern’in sol koridorundaki videoları atlattıktan sonra, meğer bütün cevherler sağdaymış duygusu arasında keşfettiğim, İstanbul üzerine yapılmış en iyi projelerden biri. Olay kentleşme esnasında ortaya çıkan tuhaflıkları snap shot olarak kaydedip, altına kısaca hikayesini yazmak. Sabaha karşı 01:00’de köprü altında dövme yapan çocuk, Migros’un üstüne kurulan düğün salonu, okulun tepesindeki basketbol sahası, Galata Köprüsü’ndeki seyyar satıcının berjeri, kıraathane-tamirhane-minare-çay bahçesi kombolu bina, İstiklal Caddesi’nde ev-ofis kavramına yeni bir vizyon katarak sokakta bulduğu prize bilgisayarını takıp da çalışan çocuk. Bunlar onlarca sahneden sadece benim aklımda kalanlar. Bu şehrin kozmopolit, çarpık, pratik zekalı yapısına ithaf edilmiş daha iyi bir projeyle karşılaşmadım.
İstanbul Modern, Sol koridor
1. Pedro Reyes – İmagine
Meksika’da silah kartellerinin sonunu getirmek amacıyla “Palas Por Pistolas” (Silah Sarayı) kampanyasını düzenleyen Pedro, topladığı silahlardan müzik aletleri yaratmış. Bir tüfeğin namlusunun zilin ayağı, ya da kontbasın sapı, tabancanın mikrofon ya da yaylı sazlar, miğferin gitar gövdesi olabildiği bu proje uzun sureli bir demir işçiliği gerektiyor. Sonunda ortaya çıkan eserler sadece sergilenip “vay baba ne de güzel proje yaratmış” işine yaramıyor. Aynı zamanda bunlardan bir de orkestra oluşturulup konserler veriliyor. Silahın müziğe, savaşın barışa dönüşme halinin bu kadar güzel anlatılması tüylerimi diken diken etti.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 3. Kat.