ÇOK GEZENLER KULÜBÜ

Vodafone Red ile Avrupa’nın en sevdiğim mahallelerinde gezdim

By December 22, 2016 No Comments

genel

 

VODAFONE RED ile bu yaz Avrupa’nın altını üstüne getirdim, ve dedim ki madem gittiğimiz şehirde yerlisi gibi yaşamayı seviyoruz, madem mutlaka yapılacaklar listesini iki günde bitirdikten sonra turistlerin gezmediği yerlerde dolanmak istiyoruz, madem ben buralarda yaşasam nasıl bir hayatım olurdu diye merak ediyoruz sana, Avrupa’da en sevdiğim kuzeylerin, en yaşanılası mahallelerinden en sevdiğim yerler listeleri yapayım. VODAFONE RED’le bu ay kuzeylerin şehirlerindeyiz!

 

Avrupa’nın en güzel marketlerini dolaşırken resimlerini çekmeyi sevdiklerindepaylaşmayı da ihmal etme! Vodafone Red’le 51 ülkede tarifeni aynen yurtdışında da kullan, resimlerini rahat rahat paylaş! Vodafone Red’li olmak için http://vftr.co/roamingred linkini ziyaret edebilirsin.

 

fotog%cc%86raf-1

 

Sternschanze, Hamburg: İçeri girip masalarına kurulup, hiç kalkmak istemeyeceğin kahvenin adı Less Political. Güne burada başlıyorsun. Schanzenstrasse, Max-Brauer Allee, Lippmannstrasse arasındaki sokaklarda, dükkanlarda gezindikten sonra akşam yemeği Bullerei’de, birası Altes Madchen ya da Ratsherrn Brauerei’de.

 

avlu

Józsefváros, Budapeşte: Sekizinci Bölge olarak bilinen Józsefváros’ta güne kahvaltıyla Vostro’da başlıyoruz. Mahalleliyle tanışmaya, lokal sanatçılar keşfetmeye Lumen Kahve & Galeri’ye uğruyorsun.  Müszi, aktivist Budapeşteliler’in buluşma, günümüz dünyasını sorgulama alanı, her ay 120’den fazla etkinlikle insanları düşünmeye, üretmeye teşvik eden bir komün. Budapeşte harabe-avlu kültürünün temsilcilerinden Gondozó Kert’de Perşembe akşamları caz müzisyenleri, Cuma- Cumartesi dans Dj’leri var. Eve dönemeyecekler için de yukarıda bir hostel bulunmakta. Çarşamba’dan Cuma’ya bir alışveriş merkezinin terasında Corvinteto‘da büyük partiler dönüyor. Deep House’tan ghettofunk, dubstep ve trap’e kadar pek çok müzik çalıyor.

 

Nørrebro, Kopenhag: 1. Kopenhaglılar hemen her sabah kahve yanında tarçınlı bir çörek olan kanelsnurrer yiyorlar. Bunun en iyisi de Danimarkalı şef Claus Meyer’in açtığı Meyers Bageri’de. 2. Kopenhag’da en iyi vejeteryen mönülerden birisi Auto’daymış. Üstelik Pazar brunch’larında avokado, domates, organik zeytinyağlı tabaklarıyla sükse yapmış. 3. Değil Kopenhag’da, dünya bira üssü olarak bilinen Belçika’da bile az bulunacak türden bir dükkanla tanışalım şimdi de. Mikkeller and Frieds Norrebro’da açtığı yeni dükkanında kendi üretimi 40 bira, 200’den fazla da şişe birası satıyor. 4. Jægersborggade Caddesi boyu neredeyse 40 sanat galerisi, organik ürünler satan mağazalar, vintage dükkanları, seramik ve takı mağazalarıyla cazibe merkezi. Michelin yıldızlı restoran Relæ, dünya baristalar şampiyonu Klaus Thomsen’in yarattığı kahveci The Coffee Collective , çikolatacı Karamelleriet burada takılmakta.

 

img_6363

Grünerlokka, Oslo: 1. İlk durak dünya barista şampiyonları arasına ismini yazdırmış Tim Wendelboe’nun kahve dükkanı. 2. Ardından Grünerlokka’da en sevdiğim caddede Markveien’de dolaşıyor Retrolykke Kaffebar’dan eve çanak çömlek, Marita Butikken’den kazak topluyoruz. 3. Havanın güzel olduğu günlerde Olaf Ryes Meydanı’nda gelen geçeni izleyebilir, akşam Mission Taco’da burrito’ları ısmarladıktan sonra gece Himkok üstü Revolver’de buluşabiliriz.

 

Södermalm, Stockholm: 1. Drop Coffee’nin kendisi küçük olabilir ama Flat White’ının, filtre kahvesinin tadı efsane. 2. Bütün gün kahvaltıııı! mottosunun Södermalm’deki bir numaralı temsilcisi Greasy Spoon (Yağlı Kaşık) restoranı. 3. Nitty Gritty içinde kendini kaybedeceğin bir dükkan. Agonist parfümleri, Base Range iç çamaşırları, Drake’s kravatları, Helmut Lang gömlekleri… Sayısız markanın aşşırı havalı ürünleri burada. 4.Berlin’de Do You Read Me!? Varsa, Södermalm’de de Papercut iş yapar. Dünyanın pek çok ülkesinden gelmiş, farklı dillerde dergiler arayanlar için bir mabed burası. Kitapçı değil, dergici. 5. Kuzeylerin tasarımcılarının bazısının ismini ancak İsveç’e geldiğinde öğreneceksin. Önemi yok. Önemi olan pek çoğuna hayran kalıp, satın almak isteyecek olman. İşte o zaman, sana yardımcı olacak mühim bir dükkan var: Grandpa. 6. Saçını hipster bir berberde kestirmek, etrafta gördüğün herşeye 1950’lerden bir film setindeymiş duygusuyla bakmak istemez misin? Sivletto işte orası. 7. Lokal biraları tatmak istersen Katarina Ölkafé’de randevu veriyoruz sana. Burası aynı zamanda meşhur rozbif, lahana turşusu, İsveç peyniriyle yapılan reuben sandviçi şehirde yiyebileceğin yegane yerlerden birisi.8. Stockholm’e oturmaya mı geldik, biraz hareket! Diyenler için de bar var Södermalm’de.Ugglan Boule’un ortasındaki pinpon masası etrafında büyük maçlar dönüyor.